BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Alkohol a chudnutie - 5 dôvodov prečo nepiť

Alkohol sa z mnohých dôvodov nehodí pri chudnutí. V tomto článku si prejdeme, prečo.

Nechcem sa téme alkoholu venovať podrobne, je to príliš zložitá otázka. Alkoholizmu som sa podrobne venoval na stránke mix.sk. Tam nájdete aj test, ktorý odhadne či vy alebo niekto z vašich blízkychproblém so závislosťou. Budeme predpokladať, že pri chudnutí s alkoholom problém nemáte. Ale ak pijávate často, alebo dokonca denne - potom bude tento článok pre vás užitočný.

Začnime tým, že niektorí autori alkohol vychvaľujú. Neverte im! Aj keď sa medzi propagátormi mierneho popíjania nájdu aj lekári, buďte opatrní! Neverte, že dať si denne pohárik vína je nejaká super-zázračná cesta k lepšiemu zdraviu. Nie je. No a čím viac vás to čo tu píšem štve - tým viac by ste si mali spraviť aspoň rýchly test, či nie ste alkoholik. (Sú tam 4 otázky...)

Pokiaľ alkoholizmom netrpíte, nebude problém jednoducho nepiť. Alebo ak chcete, tak si občas nalejte. Ale neklamme samých seba, že to je "zdravotný" pohárik. Nie. Je to niečo, čím si asi chcete spraviť radosť, vylepšiť náladu, alebo dodať si podnet. U zdravého človeka by to nemalo predstavovať zásadný problém. U človeka so závislostnou poruchou áno.

Ak chcete chudnúť, mali by ste sa s alkoholom rozlúčiť. Aspoň na čas chudnutia. Alkohol nie je dobrým spojencom pri chudnutí. Dáte si pohárik, dva a zrazu sa svet zdá jednoduchší. Ako nič si zrazu dáte čipsy, či solené arašídy - veď však čo?

Mnoho ľudí má vo zvyku popíjať v spoločnosti, či len tak doma pri televízie. Taký zvyk je dobré hneď zrušiť, pretože by mohol nepozorovane začať prerastať do alkoholizmu.

  • Zdá sa vám smiešne vôbec o tom hovoriť? Veď ak sa nenaleje tak sa nič nedeje? Tak potom asi problém s alkoholom nemáte. Stačí si nenaliať a hneď sa môžete venovať niečomu inému.
  • Ak sa vám ale myšlienka na NEnalievanie nepáči, tak už s alkoholom asi problém máte. Či si to priznáte, alebo nie.

Takže nazad ku chudnutiu:

Jeden z parametrov, ktoré pri chudnutí potrebujeme aspoň trocha kontrolovať je príjem energie. Strážime si živiny ako sú bielkoviny, sacharidy a tuky. No je tu ešte jeden energetický zdroj. Alkohol.
  • Pohár vína dodá okolo 450 kJ energie.
  • Ešte horšie na tom je pivo - jedno pol litrové pivo má okolo 700 ž 900 kJ.
  • Tvrdý alkohol má podobné hodnoty ako víno.
  • Likéry sú zas navyše plné cukru.

To nie je tak veľa - poviete si možno. Menší kraje chleba. Lenže čo teraz? Ak chcete vypiť pohár vína, máte dve možnosti:

  1. Vypiť ho ako "plus". To znamená že zjete čo ste zjesť plánovali a navyše si dáte energetické plus. Tým sa zvyčajne chudnutie zastaví.
  2. Vypiť ho, ale o túto energiu zjesť menej jedla. Celkový energetický súčet bude asi v poriadku, ale hlad bude silnejší. Tipnite si, čo taký vyhladovaný a mierne podnapitý občan asi spraví ako prvé?

Ak o toto množstvo energie máte ochudobniť denný príjem energie, znamená to nielen väčší hlad, ale aj menej živín.

Ak dokážete za večer zotrvať pri jednom pohári a nepijete denne, potom vám asi pitie neublíži. Naozaj však musí ísť o jednorázové akcie. No piť viackrát do týždňa trocha a cez víkend sa ožrať donemoty.

Alkohol sa metabolizuje inak

Alkoholický nápoj po vypití nie je v tele spracovaný rovnako, ako iné jedlo. Alkohol sa v tele nemá kde "uložiť" do rezervy, alebo "do bezpečia". Pre organizmus je to aj v malej dávke jedovatá záležitosť. Preto sa telo okamžite začne pokúšať previesť alkohol na menej toxické zložky. Kým je alkohol v krvi, môžete sa "tešiť" z jeho účinkov ako je hlavotočivý a opojenosť vyvolávajúci efekt. No v pečeni už začína odbúravanie. Pečeň - obrazne povedané - vypne všetko čo by mala robiť a prednostne zaháji odbúravanie alkoholu.  To ale nie je celkom presne to, čo ste chceli.

Namiesto toho, aby ste mali zdravú stravu, dostanete do tela alkohol, čo naozaj nie je nič zdravé. Inými slovami: ťuknete si s niekým "na zdravie" a svojej pečeni naložíte problém.

Môžete namietnuť, že predsa červené víno obsahuje antioxydanty, že "vedci dokázali", aké nevyhnutné je piť denne práve červené víno. Žiaľ, iní vedci a hlavne novšie štúdie už ukazujú, že šlo o štatistickú chybu. Ten pôvodný výskum naozaj zistil, že ľudia, ktorí nepijú sú na tom zdravotne oveľa horšie ako mierni pijáci. Lenže potom sa ukázalo, že veľké percento z abstinujúcej skupiny boli ľudia chorí - tak chorí, že piť nemohli. Takže v súčasnosti sa ukazuje, že zdravie najlepšie podporíte abstinenciou.

Viac k tomu niet čo dodať. Snáď len ľútosť, že občas sa stretávam s ľuďmi, ktorí by radi schudli, ale pritom odmietajú vzdať sa svojich pôžitkov - vínka, cigaretky, sladkostí, klobás. Pre nich je odkaz veľmi nepríjemný - nedá sa chudnúť a ďalej hýriť. Ľutujem. Ak vás partia núti každý večer kotviť na pive, nájdite si lepšiu spoločnosť. Prehodnoťte každú partiu, udalosť a pozvanie práve cez prizmu alkohol. Ak si zábava, či spoločnosť vyžadujú, aby ste sa na svet dívali cez dno pohárika, je tu problém. Buď niekto z partie, alebo vy smeruje k alkoholizmu.

Normálni, zdraví ľudia sa dokážu hodnotne zabaviť aj bez alkoholu.

Väčšinou to však býva tak, že v nejakej partii sa nájde niekto, kto rád pije. Často stačí jediný človek z partie. Ten vymýšľa najrôznejšie zámienky a príležitosti k tomu, aby bol dôvod denne si vypiť. Skúste toho človeka vystopovať a zbavte sa ho. Inak je riziko, že stiahne za nohu do alkoholizmu aj vás.

  1. Alkoholizmus je návyková záležitosť - ak budete piť pravidelne, ani nezbadáte ako a zvyknete si, že je to štandard.
  2. Neskôr vám to už bez alkoholu nepôjde. Ešte nebudete vedieť, že ste závislí. Budete si hľadať rôzne výhovorky, ako napríklad "pijem, lebo mi chutí a keby som nechcel, tak nepijem".
  3. Potom už bude problém vracať sa späť. Malé dávky už nie sú to čo potrebujete. Nepiť vúbec vám môže začať pripadať hlúpe.

Skúste však mesiac úplne nepiť. Ak to zvládnete bez problémov, nemáte zrejme s alkoholom problém. Ak ale nájdete ľubovoľný dôvod, prečo sa to splniť nedá, považujte to za vážne varovanie. Človek, z ktorého sa stáva návykový pijan si vždy dokáže zdôvodniť, prečo piť "musí". Hlavne aby si nemusel pripustiť, že už nedokáže nepiť.

Pozor - menej častý druh alkoholizmu by týmto minitestom mohol prekĺznuť: Ide o alkoholizmus typu EPSILON označovaný aj periodické pitie. Pijan tohto typu spravidla vydrží niekoľko týždňov, dokonca aj mesiacov úplne triezvy. Nepociťuje žiadnu potrebu piť. Potom odrazu prichádza epizóda prudkej nekontrolovateľnej konzumácie alkoholu. Z ničoho nič "zmizne" na niekoľko dňový "ťah", počas ktorého je stále opitý.

Ak teda zistíte, že by ste radi schudli, ale zároveň by ste chceli každý večer stiahnuť tri pivá, vedzte, že to nejde.

Alkohol pri chudnutí teda pôsobí, ako problém.

  1. Sám je energetickým zdrojom.
  2. Rozleptáva vašu vôľu správať sa rozumne. Ľahko sa stane že vypijete alebo zjete viac, než ste plánovali.
  3. Škodí zdraviu - zvyšuje tlak krvi a zhorší spánok (kvalitu).
  4. Často sa pije do noci a to skracuje dĺžku spánku.
  5. S nedostatočným spánkom budete viac hladní a žraví.

Nič z toho nie je dobré pre vás.

Čo teda máte robiť? (Alebo nerobiť?)

Ešte si prejdime 5 bodov, ktoré môžete využiť v prípade, že ste si nedali povedať. Ak sa už rozhodnete piť, tak to spravte takto.

  1. Dodržiavajte pitný režim! Popíjanie alkoholu je často od smädu. Ak máte sušiť jazyk pri pohári vína dve hodiny, tak to nevydržíte. No v prípade, že k tomu vsiaknete pol litra vody, víno môže stačiť aj v malom množstve.  Alkohol nie je pitný režim!
  2. Pite čo najredší alkohol. Destiláty sú ee (zakázané, fuj, kakané). Z vína je lepšie vyrobiť strek. Ani pivo nie je ten najlepší nápoj, ale aspoň nie je tak koncentrované. Čím menej koncentrované to bude, tým menej dráždite sliznicu úst, pažeráka a žalúdka. Viem, opilec bude nerád, lebo to spomalí prvú "šlehu" z pitia.
  3. Alkohol nalievajte do čo najmenších pohárov. Normálni ľudia automaticky znížia jeho spotrebu. Ožrani nie. Ak zistíte, že v spoločnosti je alkoholik (chce piť rýchlo a veľa) zbavte sa ho. Nech sa lieči, alebo nech ide inam. Inak by vás rôznymi zákernými trikmi nútil čo najčastejšie si pripíjať. A ak by ste neposlúchali, tak bude vykrikovať "do dna" aby sa tým zrýchlilo pitie.
  4. Počítajte, koľko alkoholu SA pije. V článku Alkohol a chudnutie som dal tabuľku, aké dávky alkoholu sú ešte pomerne bezpečné. V skratke: ženy jeden pohár, muži najviac dva poháre. Za deň. Pod pojmom pohár sa rozumie pol litra piva, dva deci vína, alebo poldecák tvrdého. Pravidelné pitie vyšších dávok už reálne ohrozuje rozvojom fyzickej závislosti. Takže sa pokúste udržať alkohol na týchto dávkach pre všetkých zúčastnených.
  5. Ak pijete častejšie, pátrajte prečo to robíte. Kto vás k tomu láka? Možno je to niekto, kto má s alkoholom problém a aby sa mohol nenápadne napiť, vymýšľa rôzne oslavy, akcie, posedenia. Vyhýbajte sa mu. Ale možno ste to vy ten, kto má problém. V tom prípade vám poradí psychiater.

Ďalšie tipy a informácie

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.