BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Vápnik a chudnutie

Podľa niektorých štúdií sa môže na obezite podieľať aj nedostatok vitamínu A, D, vápnika, železa, horčíka, selénu a vitamínov skupiny B. Jediné, čo táto informácia pre vás znamená, že NEmáte ísť a kúpiť si vápnik v lekárni a užívať ho "na chudnutie". To by nefungovalo a skôr by to mohlo ublížiť.

Ak sa vám nedarí chudnúť, môžete sa skúsiť poradiť s lekárom, či nemôžete trpieť nedostatkom vápnika. Možné príčiny tohto stavu sú rôzne. V článku sa na ne pozrieme.

Strava, lieky a vápnik

V strave môžete mať nastavenú takú skladbu potravín, ktoré môžu spôsobiť nedostatok vápniku.

  • Nápoje obsahujúce kyselinu fosforečnú (kola) spôsobia, že sa vápnik nebude dobre vstrebávať.
  • Jedlá obsahujúce fosforečnany (napríklad tavené syry) majú podobný účinok.
  • Ak veľa solíte, zvýšite tak odbúravanie vápnika.
  • Ak užívate mastné jedlá, môže to zhoršiť vstrebávanie.
  • Kofeín zhorší vstrebávanie vápnika.
  • Ak užívate viac bielkovín, ako treba (najmä pri nízkosacharidovej diéte to je normálny stav) tak telo sa nadbytku bielkovín zbavuje aj tak, že "míňa" vápnik.
  • Niektoré lieky "na kyselinu" ak máte ťažkosti s trávením môžu byť tiež príčinou.
  • Nerovnovážny príjem ďalších vitamínov a minerálov. Ak, napríklad, v strave máte málo vitamínu D, zhoršuje to aj vstrebávanie vápnika.

Podobných kombinácií môže byť viac. Nie je celkom reálne to nejako zmysluplne sledovať. Ak máte podozrenie na nedostatok minerálov alebo vitamínov, poraďte sa s lekárom. Pokiaľ nejedávate hlúposti (alebo hlúpo) a nefajčíte, pravdepodobne to nebude problém, ktorý treba riešiť.

  • Hlúposťami rozumiem častejšie jedenie nevhodných jedál.
  • Hlúpym jedením rozumiem priveľa jedla, pridlhé pauzy medzi jedlami.

Prečo vlastne píšem tento článok

Ak sa stravujete vyvážene, veľmi pravdepodobne s problémom nedostatku vápnika problém mať nebudete. No je veľa ľudí (asi najmä žien) ktoré sa na tento web dostanú náhodou. Možno práve držíte nejakú tvrdšiu diétu zameranú na nízky energetický príjem. Alebo ešte horšie jednostrannú diétu kde sú "zakázané" potraviny, alebo skupiny potravín. Potom je situácia iná.

Pri nízkom energetickom príjme spravidla býva v strave nedostatok mnohých pre zdravie dôležitých látok. Ich nedostatok môže časom vyvolať zastavenie hmotnostných úbytkov. Ak teda striktne dodržiavate diétne opatrenia a nedarí sa vám chudnúť, poraďte sa s lekárom o ďalšom postupe.

Je jasné, že pri drastickom obmedzení stravy sa najčastejšie hovorí o "spomalení metabolizmu". Ale metabolizmus je látková výmena a súvisí to práve aj s tým, že telo ide na núdzový režim. Trpí nedostatkom živín. Veľmi často sa potom ženy s takouto životosprávou dostanú do problémov. Stravu musia dávkovať veľmi nízko, pretože každé malé navýšenie príjmu energie sa okamžite ukladá do tukových zásob. Hladovaním sa však uberá zo svaloviny a kostnej hmoty. Výsledkom môže byť postava zaslúžilej anorektičky, ktorej dominantou je - veľké brucho. 

Neužívajte ale dlhodobo výživové doplnky s vápnikom

Nenasadzujte si však vitamíny svojvoľne a predovšetkým nie vo vyššom dávkovaní! Predávkovanie týmito látkami môže byť rovnako nebezpečné, ako ich nedostatok.

Zvýšiť umelo príjem vápnika je veľmi jednoduché. No pre telo nie je prirodzené. Pre náš organizmus je normálne prijímať jednotlivé živiny z pestrej stravy. V nej sa nachádzajú rôzne vitamíny a minerály. Umelý príjem jednej z mnohých zložiek je neprirodzený a môže vyvolať nerovnováhu v príjme iných prvkov.

Prebytok vápnika v tele je tiež škodlivý, takže ak vám niekto bude tvrdiť že pre pevné kosti je treba vápnik, verte mu. Ten zo stravy býva akurát. Ak vám ale chce predať tabletky v zmysle "viac vápnika - pevnejšie kosti" tak si chráňte peňaženku a utekajte kade ľahšie.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.