Lieky sa od výživových doplnkov líšia tým, že ich predpisuje lekár a nie sú voľne v predaji. Viazanie liekov na predpis nie je samoúčelným obmedzením. Lieky na chudnutie majú neželané vedľajšie účinky, ktoré môžu byť aj vážnym ohrozením zdravia, ak by sa použili nesprávne.
O ich použití má preto zmysel uvažovať až v prípade, že riziko ich použitia je „menším zlom“ ako následky obezity. O použití liekov na chudnutie rozhodne lekár väčšinou v prípade, že ide o obezitu s BMI vyšším, ako 30 a obezita už spôsobuje zdravotné komplikácie.
Užívanie liekov na chudnutie ľuďmi s miernou nadváhou (pod BMI 25) je nebezpečné. Neželané účinky antiobezitík sú oveľa vyšším rizikom, ako prípadný prínos liečby. Mierna nadváha totiž nepredstavuje významné ohrozenie zdravia, no pokus o jej farmakologické ovplyvnenie by mohlo spraviť viac „škody“, ako samotná nadváha.
V súčasnosti sú všetky Lieky na chudnutie stiahnuté z predaja. Ešte v roku 2008 boli na trhu dva druhy liekov proti obezite: anorektiká a inhibítory lipáz. Popíšeme si ich, ale v súčasnosti sú tieto lieky z predaja stiahnuté.
Lieky proti obezite majú schopnosť v odôvodnených prípadoch pomôcť znížiť obezitu. O ich použití musí vždy rozhodnúť lekár. Užívanie antiobezitík totiž ovplyvňuje zdravotný stav a môže byť v konflikte s inými užívanými liekmi.
Každopádne sa antiobezitiká nedajú považovať za nástroj na chudnutie. Môžu len uľahčiť redukčný režim. Nič viac. Po ich vysadení nasleduje nárast hmotnosti vždy, ak človek nepokračuje v overenom diétnom a pohybovom režime.
Lieky na chudnutie sú úplne zbytočné, ak ste schopní jesť racionálnu stravu. Ak zjete denne 2 kilá jedla (prevažne zelenina) budete najedení tak, že žiadne anorektiká vám neprídu ani len na um. Ak vynecháte najmastnejšie potraviny, vo vašej strave nebude tak veľa tuku, aby ste ho museli umelo blokovať liekmi. Ak sa donútite cvičiť (napríklad 5× do týždňa rýchla prechádzka v trvaní 30 minút) nepotrebujete liek, ktorý by vás aktivoval.
Lieky na chudnutie preto užívajte až vtedy, keď vám ich odporučí lekár. Zrejme to bude až vtedy, ak sa vám nebude dariť chudnúť a zároveň už následky obezity na vaše zdravie budú také, že ich treba riešiť.
Žijeme v dobe, kedy na veľa ochorení a ťažkostí máme liek. Je to pravda. Mnoho bežných problémov dnes vďaka liekom vieme vyriešiť. Bežné choroby, bolesti, vysoký tlak... Zovšadiaľ sa na nás valia reklamy na lieky. Nešťastný človek sa stretne so spokojným. Ukáže sa, že spokojný je ten druhý preto, že pozná nejaký liek. Ponúkne ho nešťastnému. Obraz sa rozžiari farbami a zaznie ľúbezná hudba... Lieky sú na všetko – tak sa zdá.
No potom zistíte, že trpíte obezitou. Ako schudnúť? Jedna z prvých vecí, ktorá vás napadne je naordinovať si nejaký liek. Liek na chudnutie predsa určite musíme mať. Až v tejto chvíli si možno uvedomíte, že nie. Že naše zdravie a telo riadi farmaceutický priemysel oveľa menej, než sa na prvý pohľad zdá.
Pozrite si aj krátke video, v ktorom hovorím o tejto téme.
V súčasnosti teda môžeme pozerať skôr do minulosti, než do lekárne. Nevadí.
Asi najznámejším druhom liekov proti obezite sú lieky, ovplyvňujúce centrá v mozgu, ktoré majú na starosť pocit sýtosti. Pôsobia chemickou cestou tak, že človek, aj keď by mal byť už hladný, nepociťuje hlad. Nemá hlad a tak „netrpí“ keď jedáva menej. Majú mierne aktivujúci účinok, takže človek je čulejší a ak práve nie je obklopený jedlom, ani si nespomenie, že je hladný.
Tento druh liekov sa využíval prvé mesiace na začiatku chudnutia. Pomôžu tučnému človeku ľahšie znášať prvé obdobie po zmene stravy na racionálnu, kým sa ju naučí pripravovať tak, ako má vyzerať. Môžu pomôcť zmierniť túžbu maškrtiť. No asi po pol roku sa ich efekt postupne oslabuje. Chudnutie sa pomaly zastavuje a v ďalšom období už anorektiká skôr brzdia znovapribratie, ako by pomáhali ďalej chudnúť.
Málokto dokáže pokračovať v novej životospráve po „nakopnutí“, či „naštartovaní sa“ liekmi. Žiaľ.
Asi ste si všimli, že som napísal, že tieto lieky sa používali - minulý čas. Dnes sú anorektiká stiahnuté z predaja. Ich nežiadúce účinky boli dosť nepríjemné a prínos malý.
Čiže - zelenina pred každým jedlom a pravidelná pestrá strava.
Ak nemáte disciplínu stravovať sa rozumne, tak máte problém s disciplínou. Nie s hladom! Preto liek proti hladu nedáva zmysel.
Anorektiká spravidla zvyšujú agitovanosť (čulosť), zvyknú prehĺbiť nespavosť (človek je vyčerpaný, následne depresívny) a môžu podstatne zvýšiť tlak krvi (veľa tučných už má vysoký tlak krvi, s anorektikami by riskovali obehové zlyhanie). Anorektiká môžu viesť k nepokojnosti, nesústredenosti a k zvýšenému počtu chýb v práci.
Práve pre tieto neželané účinky sa anorektiká nepredpisujú len tak „pre nič za nič“. Hlavne nie ľuďom, ktorí majú len miernu nadváhu. Človek, ktorý je len mierne tučný, musí sa naučiť riešiť to sám, lieky mu nepomôžu. Len by neúmerne zvyšovali riziko iných zdravotných komplikácií. Anorektiká prichádzajú do úvahy až pri BMI nad 30. V žiadnom prípade sa nesmú podávať spoločne s niektorými psychofarmakami (niektoré antidepresíva – inhibítory MAO, SSRI, NDRI...). Následky by boli nepredvídateľné
Ak teda prídete k lekárovi so zámerom schudnúť, nečakajte, že vám predpíše anorektiká. Najskôr vás bude viesť k tomu, aby ste schudli úpravou životosprávy. Ak to dokážete, nepotrebujete lieky. Ak tieto podmienky nesplníte, treba zistiť prečo. Chyba môže byť skôr v psychike. Veľa obéznych ľudí má skryté trápenie, bolesť. Tú prekrývajú aspoň útechou z jedla.
Mnoho tučných ľudí verí klamu zvanému „stiahnutý žalúdok“. Veria tomu, že majú roztiahnutý žalúdok a preto jedia veľa. To nie je pravda!
Ich disciplína je vyťahaná ako staré tepláky. Sú zvyknutí na veľké porcie, lebo im chutí jesť. Baví ich proces jedenia, možnosť hltať, sŕkať, vychutnať. Títo ľudia si potom myslia, že anorektiká použijú na niečo, čo sa dá nazvať „stiahnutie žalúdka“. Tiež som tomu pred rokmi veril. „Pomocou anorektík budem jesť celý mesiac málo. Za ten čas sa mi žalúdok „stiahne“ a bude mu potom stačiť menej potravy, a tak potom budem už štíhly a bude mi stačiť len málo jedla.“ Na prvý pohľad je to logická úvaha, no v praxi nefunguje.
Obezita totiž spravidla vzniká zo stravy, ktorej je objemovo vlastne veľmi málo. Zo stravy s vysokou energetickou denzitou (hustotou). Dobošky, hranolky, salámy, oškvarky, torty, tyčinky, kondenzované mlieko... To všetko sú potraviny, ktorých na pribratie stačí zjesť aj veľmi málinko. Majú desať a viacnásobne viac energie ako zelenina a ovocie.
Nechutí vám to? Super! Práve ste možno odhalili príčinu svojej obezity. Je ňou vaša maškrtnosť, nie veľkosť vášho žalúdka. Verte, že aj po zjedení liekov ako anorektiká vám čokoláda bude ďalej chutiť. A pôjde vám aj na chuť. Lieky vás zbavia len pocitu hladu. Nie túžby po maškrte! Verte mi, skúsil som to. A nielen ja. Najlepším anorektikom je preto správne zvolená strava.
PRETO: Nepôsobte chemicky na pocit sýtosti v mozgu. Nasýťte sa.
Zdravou potravou a poctivo, dosýta. Robte to každé 3 hodiny a schudnete pri trvalom pocite sýtosti. Jedenie pestrej stravy podložené znalosťami je spoľahlivou cestou ku štíhlej postave i zdraviu.
Použitie anorektík dnes a odsunutie racionálnej stravy do budúcnosti nie je ničím iným, len odkladaním skutočného riešenia problému.
Asi najznámejším liekom bol sibutramín predávaný pod rôznymi obchodnými názvami. U nás je najznámejší obchodný názov Reductil. Lindaxa je rovnaký liek od iného výrobcu. Okolo roku 2008 sa na trhu objavil nový liek, ktorý obsahoval účinnú látku rimonabant a predával sa pod obchodným názvom Acomplia. Staršie anorektiká spôsobovali vážne zdravotné ťažkosti (účinné látky fenfluramin a dexfenfluramin, obchodný názov lieku bol Degonal. Pri jeho užívaní sa často objavili srdcové vady. Aj fentermin, známy ako Adipex Retard, je už v mnohých krajinách stiahnutý z predaja pre veľmi časté neželané účinky.
Anorektiká uľahčujú hladovanie. Mnoho ľudí si naivne myslí, že ak drasticky obmedzia svoju stravu, potom aj rýchlo schudnú. Dúfajú, že hladovka im pomôže schudnúť. Liek ktorý potláča pocit hladu môže hladovku uľahčiť. To je fakt. Veľa ľudí sa preto snaží získať nejako tieto lieky, často bez receptu. Užívajú ich pár dní v nádeji, že tak „poriešia“ svoju diétnu chybu. Po sviatkoch, napríklad.
Užívanie týchto liekov bez odporúčania lekára je riskantné. Ešte riskantnejšie je kúpiť si akékoľvek lieky na čiernom trhu. Nemáte záruku, či vám bude vôbec predaný liek.
Na obezitu a jej riešenie sa nemôžete pozerať stojac na váhe. Či je diéta alebo liek účinný, sa ukáže až neskôr. O rok. O päť rokov. Anorektiká vám trochu pomôžu pri odstránení pocitu hladu. Možno vďaka nim o pár dní budete mať o dve kilá menej. A o mesiac tri kilá plus.
Obézni ľudia majú často nerealistické očakávania od liečby. Väčšina obéznych, ktorí sa chcú začať liečiť liekmi, chce schudnúť zhruba o 30%. Tak výrazné schudnutie sa však podarí málokomu. Vyžaduje totiž zásadné a hlboké zmeny životosprávy.
Bez týchto úprav sa schudnúť krátkodobo, ani natrvalo nedá. Lieky na chudnutie zvyknú prispieť ku schudnutiu v priemere troch až šiestich kíl. No potom sa ich účinok postupne zastaví.
Liečba antiobezitikami nie je všemocná, no dá sa počítať s tým, že väčšinou zníži hmotnosť obézneho asi o 10%. Esteticky je to málo, viem. Ale schudnutie o 10% stačí na citeľné zmiernenie zdravotných ťažkostí spôsobených následkami obezity.
Výraznejšia redukcia hmotnosti nemusí byť pri niektorých metabolických poruchách dokonca ani vhodná. Zdravotný stav niektorých pacientov sa po výraznejšom schudnutí môže aj zhoršiť. Práve preto tak často odporúčam, aby ste pred chudnutím svoj zámer vždy konzultovali s lekárom.
Antiobezitiká môžu byť pri redukcii hmotnosti nápomocné, no aby boli účinné, nevyhnete sa úprave životosprávy. U mnohých pacientov je potrebná dlhodobá liečba, niekedy dokonca doživotná, pretože bez liekov nedokážu trvale svoju životosprávu držať „na uzde“.
Najvýraznejší efekt liečby antiobezitikami sa zvykne prejaviť už po prvom polroku liečby, často už počas prvých troch mesiacoch. Potom sa úbytok hmotnosti výrazne spomalí. Ďalšie užívanie liekov na chudnutie už potom nevedie k ďalešiemu chudnutiu, ale pomáha aspoň tomu, aby obézny zas nepribral.
Práve preto je tak dôležité pokúsiť sa o boj s obezitou ešte v čase, kým ste ako – tak zdraví. Bez liekov na chudnutie, bez neželaných účinkov liečby. Bez platenia pomerne drahých liekov. Dobrovoľne. Skôr, než vás k tomu donúti srdce, diabetes, či hormonálne ťažkosti.
Medzi donedávna používané lieky patrí sibutramín predávaný pod rôznymi obchodnými názvami, u nás Reductil, v čechách Lindaxa alebo Meridia. (V iných krajinách aj pod názvami Afibon, Ectiva, Meissa, Minimacin, Minimectil, Obesan, Reduxade, Sibutral, Sibutril, Siluton, Sitrane, Zelium a Zelixa). V súčasnosti je tento produkt v Európskej únii stiahnutý z predaja, pretože mal vážne vedľajšie účinky a liečba mohla byť rizikovejšia ako sa predtým zdalo.
Tieto lieky patrili do skupiny anorektík, teda hlavným účinkom bolo zníženie chuti do jedenia, zníženie pocitu hladu. Bol dosiahnutý podobným spôsobom, ako to funguje u antidepresív, ktoré bránia spätnému vychytávaniu sérotonínu. Účinky takej manipulácie s "chémiou" v mozgu sú tieto:
Žiaľ, tento liek mal aj niekoľko veľmi nepríjemných vedľajších účinkov. Predovšetkým
Využívali sa u obéznych, ktorí okrem obezity (BMI nad 35) mali ešte ďalšie vážne zdravotné komplikácie súvisiace s obezitou. Napríklad diabetes II typu, vysoká hladina tuku v krvi. V tých prípadoch znamená schudnutie veľmi významný zisk pre zdravie. Oplatilo sa ísť aj do rizika spôsobeného podaním lieku.
Žiaľ ukázalo sa, že tieto lieky sú z pohľadu kardiovaskulárneho systému veľmi nebezpečné. Sú nevhodné pri mnohých ťažkostiach so srdcom, ako je ishemická choroba, či arytmiami a mnohými ďalšími poruchami. Žiaľ, ťažkosti so srdcom (prinajmenej vyšší tlak) sú u obéznych typické.
Preto je momentálne tento spôsob liečby obezity zastavený.
V praxi tieto lieky "nefungovali" u každého. Ak pacient neschudol za 3 mesiace aspoň 5 percent hmotnosti, lekár ich zvyčajne vysadil.
Ďalšou vecou bolo, že najvýraznejší účinok bol práve prvé 3 mesiace, najviac pol roka. Žiaľ, potom sa veľa ľudí dostalo do problematickej situácie:
Väčšinou bola príčina v tom, že tieto lieky boli akousi barličkou. Zmiernili pocit hladu a tak človek značne zredukoval stravu a maškrtenie. No v tomto stave sa vlastne nič nenaučil. Po vysadení lieku sa zas vrátila chuť tu a tam si niečo zobnúť a už to stačí na to, aby sme priberali...
Na druhej strane byť dlhodobo na liečbe liekom, ktorý môže zdraviu ublížiť to nie je dobré. Preto momentálne tento liek nie je v predaji. Benefit z liečby totiž nebol väčší ako riziká.
Liek na chudnutie Acomplia bol stiahnutý z predaja v EU. Na základe klinických skúseností boli riziká nežiadúcich účinkov lieku vyššie, ako prínos liečby.
Pomerne nový liek proti obezite predávaný pod obchodným názvom Acomplia obsahuje účinnú látku rimonabant.
Rimonabant je selektívny blokátor kanabinoidných receptorov CB1. Ani nechcite vedieť, čo to znamená, je to téma na knihu. Mechanizmus účinku nie je až tak dôležitý.
Acomplia znižuje tvorbu nového tukového tkaniva. Zvyšuje využitie glukózy v svaloch. Zmierňuje metabolické následky obezity a hlavne navodí pocit sýtosti. U niektorých fajčiarov znižuje chuť do fajčenia. To znie až príliš lákavo.
Okrem prospešných účinkov však Acomplia zvyšuje riziko porúch nálady hlavne smerom k depresii, pocitom úzkosti. Môže sa objaviť aj závrat, pocity nevoľnosti, zvracanie, alebo hnačka.
Acomplia sa nesmie podávať v prípade problémov s pečeňou, alebo obličkami, v tehotenstve a pri kojení. Nesmie sa používať ani v prípade depresie, či niektorých iných duševných porúch.
Liek na chudnutie Adipex retard bol stiahnutý z predaja v EU. Na základe klinických skúseností boli riziká nežiadúcich účinkov lieku vyššie, ako prínos liečby.
Pomerne dlhú históriu má účinná látka fentermin, ktorú asi poznáte pod obchodným názvom Adipex retard.
Fentermin potláča chuť do jedla. Je fakt, že má presvedčivý anorektický efekt. To znie lákavo. No nesmie sa podávať dlhšie, ako 3 mesiace a po jeho vysadení človek často veľmi rýchlo naberie nazad všetko, čo stratil.
Má vážne neželané účinky a nedá sa preto podávať značnej časti obéznych, pretože by zhoršoval zdravotné následky obezity. Sú to príznaky ako nespavosť, agitovanosť (čulosť), pocity na vracanie, možnosť vzniku ťažkostí so srdcom, pľúcnej embólie. Riziko spojené s užívaním prípravku Adipex retard je príliš vysoké a dnes sú už k dispozícii lieky s podobným účinkom a oveľa menšími neželanými účinkami. Adipex retard sa nesmie podávať pacientom, ktorí majú ťažkosti so srdcom, vysoký tlak, vysoký tlak v pľúcach, poruchy štítnej žľazy, či poruchy funkcie pečene a ľadvín. Podanie fenterminu by mohlo v týchto prípadoch ohroziť aj život.
Preto sa v mnohých Európskych krajinách predaj prípravku Adipex retard ukončil. Na Slovensku sa Adipex retard už nepredáva.
Nepríjemné je, že tento liek sa snaží na čierno si zohnať mnoho ľudí, čo chcú schudnúť. Túžba schudnúť je tak silná, že nedbajú na riziko, aké môže byť spojené s užívaním tohto lieku. Prípadne o ňom ani nevedia.
V minulosti sa lieky na chudnutie vyrábali. Skúšalo sa veľa rôznych preparátov. Ich účinnosť bola rôzna, často mali vážne vedľajšie účinky.
Tieto príklady predstavujú typické lieky na chudnutie. Je tu snaha tlmiť hlad a rozpohybovať telo. Vďaka tomu chudnutie môže prebiehať ľahšie. Necítite potrebu jesť a máte chuť niečo robiť. Ideálny stav. Žiaľ, len na prvý pohľad. Tieto lieky na chudnutie totiž maskujú len pocit hladu. Vďaka nemu sa človek vôbec nemusí najesť a funguje spokojne aj celý deň. To je snom každého, kto o chudnutí nič nevie.
Potlačením pocitu hladu totiž dosiahnete nejedenie. To sa v praxi overilo. No nejesť znamená meniť fungovanie tela. O tom sme už písali. Vďaka tabletkám tak dokážete vydržať hladovku bez toho, aby vám to prekážalo. Ale čo potom? Čo keď po pár týždňoch či mesiacoch budete chcieť lieky na chudnutie vysadiť? Narazíte na problémy:
Táto pomôcka vo forme tabletky je teda dobrá len na prvý pohľad. Vyvoláva ilúziu, že na chudnutie tu máme pilulku a tá že bude fungovať ako tá tabletka proti bolesti, čo ste videli v reklame. Zabudnite na to! Taká tabletka na trhu nie je.
Žiaľ, dodnes si niektoré ženy hľadajú na čiernom trhu tieto staré tabletky na chudnutie. Dúfajú, že vďaka tabletke ľahšie prekonajú svoju vôľu nedať si koláčik. Užívaním podobných preparátov však riskujú život. Poznáte to – kamarátke sa nič nestalo, tak to skúsim aj ja... Nespavosť, búšenie srdca, migrény sú zvyčajne tým najmenším zlom, ktoré tieto lieky na chudnutie môžu vyvolať. Srdcové príhody, či psychické poruchy sú už vážnejším dôsledkom.
Pod obchodným názvom Xenical ale aj Alli sa predával liek s účinnou látkou orlistat. Tento liek ovplyvňuje vstrebávanie tuku z tráviacej sústavy.
Dá sa to prirovnať k liečbe alkoholikov. Aby alkoholik dokázal abstinovať, môže použiť látku disulfiram (liek známy pod názvom Antabus). Tá pôsobí ako poistka. Ak by sa predsa len napil, nasleduje masívna reakcia, veľmi nepríjemná.
Je to vlastne logická vec. Ak sa obézny naje niečoho nevhodného, normálne nenasleduje normálne žiaden „trest“, ktorý by ho nútil k tomu, aby sa správal rozumnejšie. A tak roky priberá a neodoprie si to, čo ho poškodzuje. Ak začne užívať Xenical, dostane po každej diétnej chybe „zaucho“. Na niektorých ľudí má dobré účinky.
Ak hnačku zaradíme medzi neželané, ale výchovné účinky lieku, Xenical nemá iné vážne neželané účinky. Pri dlhodobom podávaní by mohol vzniknúť nedostatok v tuku rozpustných vitamínov, ale to lekár vie a môže to kontrolovať.
Tieto lieky spadajú do kategórie
Super názov, nie? Po slovensky to znamená „zabraňovače tukov“. Účinná látka orlistat (liek sa predával pod názvom Xenical alebo Alli, ale v súčasnosti je stiahnutý z trhu) znižuje vstrebávanie tuku z tráviacej sústavy asi o 30%. Tuk, ktorý sa vďaka lieku nevstrebe, odchádza z tela stolicou.
To je pre obézneho atraktívna vec. Nadmerné množstvo tuku v strave spôsobuje obezitu. Tento liek zabráni, aby sa časť tuku z potravy vstrebala. Takže zjete síce mastné, ale nemá to následky vo forme priberania. To znie lákavo. Tučný človek si to preloží do svojej reči: „môžem sa teda beztrestne nažrať“.
Hlavný neželaný účinok tohto lieku je to, že nevstrebané tuky chcú ísť z tela von stolicou. Rýchlo. Veľmi rýchlo. Nečakane. A nezadržateľne. Po zjedení mastnejšieho pokrmu môže nasledovať nepríjemná hnačka, ktorá sa ničím neohlási. Známa po tomto lieku šoférovala v aute a ani nevedela, že hnačka už prebehla. Keď vystúpila, aby šla ku zákazníkovi, zistila, že kostým a celé sedadlo... No ani nechcite vedieť čo. Proste všetky tie inhibované lipázy sa vstrebali do kostýmu a sedadla na aute.
Hnačky môžu na obézneho človeka pôsobiť ako memento, že zjedol priveľa tuku. Tvrdé, ale možno účinné riešenie. No stačí si liek nedať a hnačka sa nedostaví. Asi najúčinnejším efektom liečby inhibítormi lipáz je preto práve výchovný moment.
Jednoduchšie je do tela proste nevložiť tú látku, ktorú v ňom nechcem. V tomto prípade je to tuk v nadmernom množstve – nejedzte mastné jedlo a nemusíte hltať tabletky „proti tuku“. Nechcete pribrať z tuku v potrave? Upravte množstvo konzumovaného tuku. Vyhýbajte sa jedeniu tučných potravín vyprážaných, hranoliek, tučných syrov, smotany, čokolády, údenín, slaniny, čipsov, koláčikov, tyčiniek, keksíkov, masla... A prestanete priberať.
Vyhýbať sa neznamená nejesť. Raz za čas si môžete dať čokoľvek. Jeden vyprážaný rezeň raz za mesiac vám s hmotnosťou nepohne. Ak ale máte v nedeľu rezeň, v pondelok salámový chlieb, v utorok vyprážaný syr s hranolkami a majonézou, stredu bábovku s kakaom, tak robíte „denne jednu výnimku“ a asi začnete priberať.
Lieky, ktoré blokujú vstrebávanie tuku sú ponúkané ako riešenie jednorazových situácií – opulentná večera so zákazníkmi v reštaurácii. Na prvý pohľad atraktívne. Môžete sa najesť. No predstava, že musíte prerušiť nádejné obchodné rokovanie, pretože máte dolnú polovicu obleku zrazu obchodne nepoužiteľnú, nie je celkom atraktívna. Predstava, že odchádzate z rokovania na záchod, hoc potrebujete skôr vaňu a silnú sprchu je, prinajmenej, pochmúrna.
Aj keby ste nedostali hnačku – každá výnimka zo stravovacieho režimu len fixuje zvyk porušovať pravidlá. Nevravím, že pri chudnutí je potrebné byť úplne striktný. Ale je dobré čo najviac sa tomu blížiť. Ak svoje stravovacie návyky budete často porušovať, zvyknete si na to, že ich často porušujete. A pomaly sa zas rozpapáte. A priberiete. Preto so slovom „výnimočne“ narábajte veľmi opatrne.
Predstava jesť čokoľvek vďaka „predjedlu“ liekov, ktoré zabránia vstrebávať tuky, je nezrelá. Nezrelý človek popiera rozdiel medzi realitou a túžbou. Nezrelý človek chce veľa jesť i veľa chudnúť. Je to nereálna, naivná túžba.
Každý, kto dokázal schudnúť, vám potvrdí, že občasné porušenie racionálnej stravy nie je problém. Ak sa správate disciplinovane celé týždne, pokojne môžete ísť aj na zabíjačku a obžrať sa na nej dosýta. Nič sa nestane. A to či už tabletku spapáte, alebo nespapáte.
Nesnažte sa teda tuk vypudiť liekom v nezmenenej podobe. Zvyknite si zmeniť zloženie a množstvo prijatých tukov a budete v pohode.
Inhibítory lipáz sú lieky, ktoré sa dajú užívať dlhodobo. Otázka však stojí inak – ako dlho budete ochotní platiť za svoju nedisciplinovanosť? A akonáhle lieky vysadíte, zas priberiete. Oplatí sa vám za to platiť?
Aj preto u nás v súčasnosti nekúpite lieky na potlačenie hladu. Dá sa získať liek, ktorý ovplyvňuje proces trávenia tukov. Ten spôsobí, že ak zjete mastnejšie jedlo, mastná časť sa nevstrebe, ale opustí telo. Často aj v podobe hnačky. Tento liek má teda tak trochu aj výchovnú funkciu. Ak sa stravujete chybne, preženie vás.
Je otázne, či takýto liek na chudnutie je dobrým nápadom. Ak vás núti jesť nízkotučnú stravu, tak na to rozumný človek nepotrebuje užiť liek. Stačí spraviť zmenu v strave rovnako, ako keby ste ten liek užili. A ušetríte dosť dukátov.
Tiež je na zváženie, či pri nízkotučnej strave je vhodné, aby ste zabránili vstrebávaniu tuku. V tuku sa totiž nachádzajú vitamíny. Ktoré? Zapamätáte si slovo deka? Tak potom si zapamätáte aj vitamíny ktoré sú rozpustné v tukoch:
Tieto vitamíny sú pre zdravie nutné. Nielen samotné, ale aj v spolupráci s inými – bez týchto vitamínov zo zeleniny telo nevie dostať mnohé iné živiny. Preto sa na každý šalát dáva aspoň lyžica olivového oleja – bez tuku by to nefungovalo. Lieky na chudnutie, ktoré na seba naviažu tuk môžu teda spôsobiť nielen priamy nedostatok vitamínov, ale môžu nepriamo brániť aj vstrebávaniu iných živín z potravy. Je preto otázne, či je dobré tieto lieky používať. Krátkodobo to problém nebude, dlhodobejšie užívanie radšej konzultujte s lekárom. Aj keď tieto lieky na chudnutie sú momentálne dostupné bez predpisu, radšej sa poraďte. Ak vám ich lekár z nejakého dôvodu odporučí, môže vám zároveň predpísať ich o niečo silnejšiu verziu, ktorá je na predpis.
Je isté, že farmaceutické firmy úporne bojujú o možnosť prísť na trh s preparátom, ktorý by pomohol obéznym. Nadváhou trpí oveľa viac, než polovica populácie. To je príležitosť na miliardový biznis. Navyše ide o chronický problém. Obezitu neporazíte nejakou kúrou. Je to chronické ochorenie. Z hľadiska biznisu ideálny stav. Nastaviť pacienta na niektorý liek na chudnutie a potom mu ho predávať po celý zvyšok života pekne, každý mesiac.
Dá sa preto predpokladať, že ak to možné je, skôr, alebo neskôr sa na trhu objaví ďalší liek na chudnutie. Odporúčam pristupovať k nemu s vysokou opatrnosťou. Všetky lieky na chudnutie doteraz totiž prišli na svet s veľkou slávou. Po pár rokoch ich v tichosti stiahli z trhu potom, čo po ich užívaní umrelo priveľa ľudí. Je dosť pravdepodobné, že aj budúci liek na chudnutie môže mať podobný scenár.
Akokoľvek by bola účinná tabletka na chudnutie, po jej vysadení by človek rýchlo stučnel. Nehľadajte preto ani náznaky nádeje, že nejaké tabletky (či výživové doplnky) „vás schudnú“. Niet takej bobule, ktorej zhltnutím by ste schudli bez vlastného pričinenia, vlastnej informovanosti, vlastnej námahy a trpezlivosti.
Ak si myslíte, že ku chudnutiu vedie skratka cez lieky na chudnutie, strácate čas. Áno, ešte donedávna aj u nás bolo dostať niekoľko druhov liekov, ktoré pri chudnutí čiastočne pomáhali. Potláčali pocit hladu. Ale po ich vysadení ste boli tam, kde predtým. Znova nastúpil jojo efekt.
Akokoľvek úspešní by ste boli pri chudnutí vďaka lieku, vždy vás to bude lákať pozvoľna sa vrátiť do „starých koľají“. Tu vynechať jedlo, tam do seba hodiť trocha čokolády. Tak vzniká jojo efekt. Človek si prestane dávať pozor, prestáva byť na seba prísny a priberie.
Chcete naozaj schudnúť? Odpovedzte v duchu pravdivo na nasledovné otázky:
Ak sú všetky vaše odpovede na tieto otázky „áno“, potom schudnete aj bez liekov, to je na 100% isté. S liekmi by sa vám možno bolo podarilo o chĺpok uľahčiť si úvod „operácie chudnutie“.
Ak ale dodržíte všetky odporúčania na chudnutie, tak nebudete vôbec pociťovať hlad. Potom nepotrebujete ani lieky, ktoré by hlad potláčali.
Nekupujte si tabletky. Kúpte si zeleninu a knihy o výžive a chudnutí. Vzdelávajte sa a ak chcete niečo len tak chrumkať, prosím – mrkva, reďkovka, šalát, zeler, kaleráb, kapusta. Umyť, chrúmať. Môžete dosýtosti. A pritom čítajte.
Chcete zmeniť svoj výživový štýl? Nekupujte si lieky. Zmeňte svoj výživový štýl.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.