BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Státie pri práci

Aj vás invalidizuje počítač a televízor? Tieto technické vymoženosti sa spravidla používajú posediačky. V súčasnosti sú tu už aj tablety a pri nich sa aj skvele leží. Lepšie je nevedieť, čo to robí so svalmi, srdcom a trebárs objemom krvi. Myslím, že Karel Čapek píše, že bolesť je egoistická. Kým niečo bolí, nemáte nič iné. Nezaujíma vás práca, ani iné radovánky. Prečo odrazu píšem o bolesti?

Všeličo nás totiž zvykne bolieť vinou zlej polohy pri práci s počítačom. Chrbát. Hlava. Krk. Hemeroidy. Zápästie.

Počítače prešli dlhým vývojom. Málo pozornosti však venujeme tomu, v akej polohe bude naše telo počas práce. Ako často v praxi vidíte ľudí pracovať v naozaj ergonomickom prostredí? Počítače vyžadujú aby naše telá strnuli v nehybnej polohe neraz na dlhé hodiny. A to je problém. Vážny!

Žiadna dlhodobejšie trvajúca statická poloha nie je telu vlastná.

Veľa dlhoročných používateľov počítačov trpí rôznymi ťažkosťami, napríklad:

  • Bolesti niektorej časti chrbta. Vinníkom je oslabené svalstvo zo sedenia. Chôdza a pohyb pri práci by bol lepší. No ale prechádzajte sa pri práci s počítačom!
  • Neurologické ťažkosti. Začínajú zhoršenou koordináciou rúk a častejším vypadávaním vecí. Často na vstupe stojí takmer nulová záťaž prstov rúk na mäkkých klávesniciach.
  • Bolesti hlavy, únava, slabnúca ostrosť zraku. Často sú spôsobené vyčerpaním očí zo statickej polohy vpred. Lepšie by bolo pozerať sa stále ne niečo iné, preostrovať.
  • Obezita z minimálneho výdaja energie a z nevhodnej stravy.

Pri sedení môže pomáhať fitlopta. Donúti telo, aby bolo stále v miernom pohybe a balansovalo. Tak sú stále zapojené aj malé stabilizačné svaly. To je ideálny stav nielen pre zdravie, ale aj pre chrbticu.

Žiaľ, málokto vydrží na fitlopte sedieť správne a dlho. Chybná poloha potom môže spraviť viac škody, ako úžitku. Ja som pracoval na fitlopte aj v zúfalých polohách. Dá sa tak robiť, ale zdravotný účinok bude skôr zlý. Fitlopta teda je dobrá len v prípade, že na nej aj správne sedíte!

Reklama nás zvádza kúpiť si drahé ergonomické kreslo. Ceny nemajú konca, tisícka je len začiatkom. Horšie je, že ťažko určiť, ktoré kreslo je ergonomické pre vás. Nevie to predajca ani váš lekár. Aj to najdokonalejšie kreslo má jednu vážnu nevýhodu: hneď, ako zasadnete, nebude sa vám už chcieť vstať.

Počítač sa často kupuje s napnutým rozpočtom. A tak k nemu dostanete už len najlacnejšiu myš, klávesnicu a ste radi, ak sa vám to všetko podarí nejako umiestniť na hocijaký voľný stôl. Ešte horšie je na tom notebook a tablet. Nevyžaduje nič, stačí si ho dať na kolená, alebo kdekoľvek. Že s ním budete robiť v neprirodzenej polohe? No a čo? „Veď tých pár majlov vybavím hneď.“ Poviete si. A potom ďalšie dve hodiny ťukáte. V zlej polohe.

V sede sa mení fungovanie tela smerom k horšiemu dýchaniu, horšiemu tráveniu, spomaľuje sa metabolizmus.

Státie pri práci nie je všeliek

Stále myslite na to, že dlhodobé státie pri práci - ak trvá pridlho - je pre telo tiež nevhodné. Áno, z pohľadu metabolického zdravia je určite lepšie stáť, ako sedieť. No z pohľadu svalov, kĺbov, či krvného obehu dolných končatín je to problém. Stačí sa spýtať ľudí, ktorí pri práci celý deň stoja - kaderníčka, kuchár, či čašník. Bolesti nôh, kŕčové žily a iné neduhy sú presne to, čo nechceme. Preto je potrebné polohy striedať.

Sám som v minulosti mal stôl, ktorý sa nedal ľahko a rýchlo zdvihnúť a tak som nedodržiaval striedanie. Môžem potvrdiť, že únava bola asi vážnejším problémom, než prípadné bolesti nôh. Naopak chrbát sa mi zlepšil. Samozrejme, to nie je univerzálne platné, je to len moja skúsenosť. V súčasnosti pracujem na elektrickom stole a jeho zdvihnutie je jednoduché.

Ak však veľkú časť práce pri počítači prestojíte, môže sa to prejaviť aj znížením vašej psychickej výkonnosti. Môže sa objaviť nechuť, zlá nálada, snaha odpočinúť si. Niečo ako keby ste mali menej psychickej energie. To potom môže státie diskvalifikovať. Pri viacročnej práci postojačky bez únavy môže mierne stúpať aj riziko rozvoja srdcovocievnych chorôb. Viac u mužov, než u žien.

Ďalšie články, ktoré upozorňujú na možné problémy spojené s prácou postojačky:

Práca postojačky

V súčasnosti robím časť prác postojačky. Dnes dostať stoly s elektronickou reguláciou výšky. Zo dve hodinky robte postojačky, zo dve hodinky seďte. Dlhodobo stáť asi nevydržíte. Skúšal som to a po dvoch mesiacoch som začal robiť čokoľvek, len aby som nemusel zas ísť stáť k počítaču. Ale za tie 2 mesiace sa mi takmer úplne vyriešili ťažkosti s chbticou, ktoré som predtým mal. Pár dôvodov, prečo postojačky podáte lepší výkon:

  • Dýchanie. Speváci, rečníci, moderátori. V týchto profesiách sa stojí preto, že postojačky lepšie funguje dýchanie. Brušná oblasť nie je postojačky natlačená na bránicu. Zároveň lepšie pracuje trávenie.
  • Myslenie. S lepším dýchaním sa zaisťuje aj lepší výkon mozgu.
  • Pri státí sa viac hýbete. To zlepšuje metabolizmus.

Teraz zabŕdnime aj trocha do psychologických súvislostí:

Posediačky sme nastavení viac na odpočinok. Na prijímanie, nie dávanie. Naše reakcie budú viac stereotypné a orientované tak, aby sme museli čo najmenej vstávať.

Postojačky sme nastavení na akciu, konanie. Na prácu, nie na zaháľanie. Nie je problém pohnúť sa, dokonca je to príjemné.
Státie pri práci je únavné. Už po prvých dňoch som si vďaka tomu viac uvedomil, čo je dôležité a čo nie. V pohodlnom kresle nie je problém len tak bezcieľne surfovať po webe. Skúste sa však k Facebooku postaviť. Už o pár minút zistíte že sa vám nebude chcieť postojačky čítať tie somariny, čo sa odtiaľ valia. Únava vás rýchlo upozorní, že robíte niečo málo dôležité. Státie pomáha rýchlo rozpoznať priority.

Pozrite si, koľko kalórií sa spáli pri státí: Trying to Stand More at Work? Here's How Many More Calories You'll Burn Nie je to veľa, možno zhruba o 0,1 až 0,2 kalórie za minútu oproti tomu, keď sedíme. Muži "pálili" pri státí pri práci viac energie, ako ženy. Tieto čísla nie sú na chudnutie, ale po štyroch mesiacoch sa úbytok tuku znížil o štvrť kila. Málo, viem. Ale štvrť kila zhodili len tým, že zhruba hodinu denne stáli. Ak by ste pridali vhodnú stravu a k tomu po práci aj šport, chudnutie bude oveľa lepšie.

Samozrejme pracovať postojačky tiež nie je samospasiteľný návod na ideálnu polohu. Státie je tiež len statické zaťaženie. Je veľa profesií, ktoré sa vykonávajú postojačky. Títo ľudia tiež trpia mnohými ťažkosťami. Najznámejšie sú asi kŕčové žily, tiež ťažkosti s chrbticou. Najmä, ak tieto práce musia vykonávať dlhodobo a navyše v neprirodzených polohách.

Ako si vybrať stôl na prácu postojačky? Asi takto by ste mali stáť za správnym stolom určeným na státie.

  • Musíte stáť vzpriamene. Nie zhrbene.
  • Pracovná doska stola musí byť presne vo výške lakťa.
  • Výrez v doske umožní oprieť si lakte bez predklonu.
  • Monitor vo výške očí.

Nekupujte stôl bez výrezu pre telo! Potrebujete dostať lakte na stôl bez toho, aby ste sa museli predkloniť.

Ak trpíte výraznejšou nadváhou, konzultujte vhodnosť státia pri práci s lekárom. Privysoká hmotnosť môže zbytočne zaťažovať kolená, členky.

Dlhodobejšia práca postojačky bez väčších pohybov zaťažuje svaly. To môže viesť k ich postupnému skracovaniu. Neskôr to môže spôsobovať vykrivené držanie tela. Preto by státie nemala byť vaša jediná poloha na dlhý čas. Dbajte aj na kompenzačné a relaxačné cvičenia aspoň po práci.

Optimálne je časté striedanie polôh a činností pri práci.

Nakoniec si zhrnutie tohto článku môžete pozrieť aj v krátkom videu :-)

Tento článok je prevzatý z knihy Jedálniček na chudnutie.

Práca postojačky teda môže byť riešením pre tých, ktorí prevažnú časť dňa len sedia. Bude to určite zdravšie, pretože aj státie je tak trocha pohyb.

  1. Nerobte skokové zmeny. Ak ste doteraz sedeli 8 hodín denne, neprepnite sa na státie 8 hodín denne. To by nedopadlo dobre. Rýchlo by ste to vzdali, pretože by vás bolel chrbát, alebo nohy. Na státie prejdite pozvoľna, najskôr tak polhodinku denne. Potom postupne pridávajte.
  2. Nikdy neseďte dlho. Robte si prestávky a ak môžete, striedajte sedenie a státie v pravidelných intervaloch. Stačí, ak z pracovného dňa aspoň 2 hodiny postojíte a už to značne pomôže. 2 Hours of Standing at Work May Boost Your Health už to v sledovanom prípade pomohlo znížiť cukor v krvi a znížil sa aj tuk v krvi.
  3. Práca postojačky sa dá riešiť buď kúpou špeciálneho stola na státie, alebo navrhnite pracovisko tak, že časť času budete stáť a časť sedieť - ak časť práce robíte na stole pri kresielku a iné práce postojačky.
  4. Zámerne si rozvrhnite pracovisko tak, aby ste pre niektoré veci museli vstať z kresla. Napríklad ak zakladáte spisy, tak nech sú umiestnené ďaleko, nie poruke.
  5. Ak môžete, všetky rokovania robte postojačky, alebo aj pri prechádzke. Viem, nie vždy sa to dá. Ale niekedy áno.
  6. Do práce a z práce choďte peši, na bicykli, alebo kolobežke. Tip: Kolobežkovanie ako šport pri chudnutí?
  7. Zvážte využitie fitlopty ako kresla. Nie na celú pracovnú dobu, ale na nejakú hodinu dve dňa je to výborná zmena.

Ďalšie tipy a články:

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.