BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Posilňovanie a odolnosť

Dnes sa nebudem zaoberať priamo chudnutím, skôr sa zameriam na cvičenie a jeho zdravotné súvislosti. Mnoho ľudí, ktorí majú nadváhu však má problémy, o akých bude reč, preto myslím, že sa nudiť asi nebudete.

  • Buď ste ešte veľmi mladí a problémy nemáte - potom vám radím aby ste začali na sebe pracovať preventívne.
  • Alebo už problémy máte a cvičenie by vám mohlo pomôcť ich riešiť.

Týmto článkom by som vás chcel motivovať k tomu, aby ste začali. Aspoň to skúste...

Prednostne cvičte také silové cvičenia, ktoré pomôžu správnemu držaniu tela. Nie teda silové cviky v zmysle kulturistického pohľadu na tréning. Viackĺbové cviky, nízke hmotnosti a radšej viac opakovaní. Veľmi pomalé pohyby s činkami. No a hlavne: trénujte iné svaly než tie, ktoré ste namáhali v práci. 

Ja viem, v iných textoch upozorňujem, že cvičiť treba pozvoľna, pomaly a prednostne radšej chôdzu. Neskôr cvičenia na korzet. To platí! Posilňovacie cvičenia vám odporúčam v týchto situáciách:

  1. Ak vás to baví, cvičte hneď.
  2. Ak vás to baví menej, počkajte so silovým cvičením a stačí chôdza.
  3. Neskôr, po schudnutí, však určite prospeje, ak sa predsa len prinútite začať cvičiť.

Nechcem, aby vás povinnosť cvičiť odpudila od chudnutia. Naozaj lepšie je tieto veci robiť pozvoľna. Prečo?

  1. Ak začnete mierne, asi vás to neznechutí, neodradí. To je veľmi dôležité.
  2. Ak budete cvičiť občas a ľahko, zvyknete si na to. Potom už nebude tak ťažké pridávať.
  3. Ak cvičíte s ľahkou váhou, posilní vás to. Čoskoro sa pri nej nudíte a sami si priložíte.

Preto je dobré začať pomaly. Keďže obezita sa často stáva problémom až v strednom veku, zvyčajne potom niekedy padne otázka:

Som už na cvičenie starý?

Mnoho ľudí v strednom a vyššom veku sa obáva začať cvičiť, alebo nebodaj posilňovať. Majú pocit, že to už nie je nič pre "staré kosti" a kĺby. Na druhej strane tí istí ľudia sa dokážu celkom presvedčivo posťažovať na zle fungujúce zdravie, slabé kosti a kĺby, mizernú kondíciu.

Často je len zlá kondícia príčinou toho, že sa zle cítia. Dlhodobý nedostatok systematického pohybu zhoršuje zdravie.

Nepríjemné je to, že človek, ktorý dlhodobo necvičí, zlenivie. Nielen, že by si zvykol na nečinnosť. Ale aj svalstvo časom ochabne a ak sa o nejakú činnosť človek aj pokúsi, nevládze. Aj banálne veci sa stávajú značne namáhavými. To je druhá bariéra (spolu s pohodlnosťou) ktorá ho zvádza necvičiť. Veď je to také ťažké...

Následky necvičenia

Žiaľ, práve zlá kondícia má za následok postupné oslabovanie človeka. Po fyzickej stránke to je vidieť zjavne, psychika však trpí tiež. Len si svoj zlý duševný stav (náladu, výkon, schopnosti...) často nespojíme s tým, čo je pôvodnou príčinou.

Srdce lenivca je slabé. Pracuje s väčšou námahou, pretože má malú účinnosť. Preto jeho tepová frekvencia býva rýchlejšia.

Aj prekrvenie organizmu, ktorý sa málo pohybuje je horšie. A prekrvenie sa týka aj mozgu. Pre kvalitu duševných funkcií je nutné čo najlepšie okysličenie mozgu. Nielen pre zlepšenie nálady pomocou endorfínov. Prekrvenie mozgu zlepšuje aj jeho funkcie, ako pamäť, či poznávacie funkcie...

Ako človek starne, ubúda mu postupne svalová hmota. To, že starší človek má málo síl nemusí byť dané starobou. Ak však cvičí, má oveľa viac sily a to má mnoho výhod. Nie, nejde o to, aby jeho telo "dobre vyzeralo". Sila neznamená len schopnosť preniesť bremeno pri upratovaní. Nedostatok sily sa prejavuje napríklad bolesťami chrbta, kedy ochabnuté svaly nevládzu a to neúmerne zaťažuje chrbticu... Zlé držanie tela je iný príklad. To sú dôsledky necvičenia.

Veľmi nepríjemné sú potom pády, hlavne u starších ľudí. Majú zlú svalovú koordináciu a ak zabalansujú, nevládzu sa už zachytiť, či udržať balans. Slabé svaly neposlúchnu a nasleduje zranenie z pádu. Keby rovnaký človek posilňoval, niektoré pády by určite ubalansoval. Ušetril by si možno úraz... A netrénovaný človek sa aj ťažšie vyrovnáva so zranením.

Hojenie rán je u trénovaných ľudí oveľa lepšie, ľahšie znášajú choroby. Aj kosti a kĺby sa nepoužívaním stávajú slabými a zle fungujú. Pravidelným cvičením získate lepšiu pevnosť a ohybnosť.

Aj vo vyššom veku sa preto oplatí venovať čas silovému tréningu a tréningu srdca. Už po krátkom čase pocítite veľké výsledky, ktoré vás budú motivovať k ďalšej práci. Ak máte obavy z toho, či si môžete dovoliť silový tréning, poraďte sa s lekárom. Odporúčam však, aby to bol športový lekár, ktorý má znalosti aj o posilňovaní. Viacero starších ľudí mi už vravelo, že obvodný lekár im cvičenie veľmi neodporúčal. Dá sa to pochopiť - je to jednoduchšie, ako začať vysvetľovať rôzne súvislosti.

Pri vyššom veku bude nutné, ak sa zaťažíte nižšími hmotnosťami a radšej robte väčší počet opakovaní. Prednostne cvičte také cviky, ktoré využijete v každodennom živote - cviky, ktoré zlepšujú veľké svalové skupiny, ktoré zodpovedajú za držanie tela a bežné činnosti. Možno vám to pripadne komické, ale od istého veku môže byť užitočným cvikom na posilňovanie napríklad sadanie si na stoličku. Oplatí sa mať silné nohy, brušné a chrbtové svalstvo. To je dôležité v každodennom živote.

Posilňovanie teda nie je len o tom, či máte veľké bicepsy... Nemusia byť veľké, ale sila v rukách sa zíde často.

S pravidelným pohybom sa zrýchľuje metabolizmus, zlepši sa využitie živín. Spotreba energie stúpa, čo je výhodné pre chudnutie.

Ten chrbát bolí...

Obzvlášť obézni ľudia majú vinou veľkej nadváhy zlé držanie tela. Veľká hmotnosť tuku ich núti vyvažovať ťažisko neprirodzeným postojom. Nečudo, že sa čoskoro ohlásia silné bolesti chrbta... Aj tu veľmi často môže pomôcť cvičenie via, ako tabletky. Žiaľ, len systematické. Nestačí pár dní pocvičiť, aby zmizla bolesť rokmi honobená...

Aj tu je vhodné začať ľahkými cvikmi, aké vám odporučí rehabilitačný lekár a neskôr môžete pridať veľmi opatrne aj silové cviky na chrbát, ich voľbu však zverte odborníkovi, ktorý vyberie také, ktoré vám neublížia. Pri bolesti chrbta nie sú vhodné niektoré cviky, preto sa radšej poraďte. Zásadou je, že pri cviku sa nesmie objavovať žiadna bolesť. Ak by sa objavila, okamžite preručte cvičenie!

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.