V tomto článku si prejdeme, čo sa pri športovaní oplatí použiť a čo nie. Začnime však dvoma vecami: V prvom rade pre účely chudnutia a zdravia nepotrebujete žiadne výživové doplnky. Ušetríte peniaze a nemusíte čítať článok. Výživové doplnky zvyčajne pomôžu len málo. Nuž a po druhé: v tomto článku sa budem zaoberať len športovaní s cieľom chudnutia. Teda nie športom, ktorý je súťažnou prípravou, vytrvalostným tréningom, či hobby. Ak máte iný tréningový cieľ, môže byť použitie výživových doplnkov odlišné. Opakujem, toto je len článok o chudnutí a športe.
minieme nejakú tú energiu a to podľa možnosti z tukových zásob,
trocha sa zadýchame, aby sa do hry zapojil kyslík, ale nie príliš - chceme by sa pálil tuk.
Aby sme to dosiahli, stačí rýchlejšia chôdza, bicyklovanie, kolobežkovanie - to sú príklady optimálneho tréningu. Riaďte sa pritom športtesterom a budete mať výsledky. Tréning nech má denne aspoň 30 minút, hodina je lepšia. Hodina a pol je maximum. Pokiaľ by ste chceli ísť na vytrvalostný šport (2 a viac hodín v kuse) začínajú platiť iné pravidlá. Tam už musíte prijímať počas výkonu aj cukor, napríklad v podobe rehydratačných nápojov.
Najčastejšie vám asi odporučia tieto doplnky pri športe.
Kĺbová výživa. Konkrétne glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, a MSM. Tieto látky sú často odporúčané ako podpora kĺbov pri športe, alebo v starobe. Často však zaznievajú aj názory z opačnej strany, že totiž ich užívanie možno ani nemá efekt. Chcete podporiť svoje kĺby? Skúste to, počítajte však s tým, že výsledky sú skôr rozpačité. Samotné hltanie niektorého zázračného preparátu nemá zmysel, ak zároveň neupravíte celú svoju životosprávu. Prejdite na zdravú výživu, dramaticky znížte príjem mliečnych produktov a mäsa. To môže kĺbom dosť prospieť.
Glutamín. Táto aminokyselina sa často odporúča na zlepšenie regeneračnej schopnosti organizmu. Pre zdravie netreba trénovať tak, aby ste potom museli kupovať rôzne regeneračné zázraky. Mal by stačiť príjem tejto aminokyseliny v bežnej strave - ak si dáte 100 gramov ovsených vločiek, je to ako keby ste užili niekoľko tabletiek glutamínu. Vločky ho totiž obsahujú dosť veľa. Ak v strave glutamínu máte málo, potom jeho doplnenie môžete zvážiť pri väčšej záťaži, počas choroby, po operácii... Dávkovanie je na dlhšiu diskusiu a dlhodobé používanie asi bez konzultácie s lekárom nie je dobrý nápad.
BCAA. Vetvené aminokyseliny, ktoré sa odporúčajú ako ochrana svalovej hmoty. V režime, aký uvádzam v knihe Jedálniček na chudnutie (ani pri normálnom chudnutí!) tento doplnok výživy nepotrebujete. Niektorí autori ale uvádzajú, že užívanie BCAA sa aj pri aeróbnej aktivite môže oplatiť. Žiaľ zatiaľ čo výrobcovia BCAA majú silné reči o tom pravom zložení a dávke, v odbornej literatúre to nie je až tak jednoznačné. Skúste - ak na to máte peniaze a uvidíte. Aj tu by som povedal - použiť opatrne a len krátkodobo v prípade priveľkej záťaže.
Karnitin. Vraj môže pomôcť využiť tuk, ako zdroj energie. Jeho účinok je však stále sporný. Niektorí po užití nič necítia, niekomu sa cvičí ľahšie. Objektívne karnitín môže priaznivo podporiť tréning, ale jeho užívanie môže byť škodlivé, pretože sa zvyšujú hladiny TMAO. To je nepríjemné a preto je lepšie karnitín neužívať, alebo len krátkodobo.
Rôzne rehydratačné nápoje. Pri chudnutí a rekreačnom športe nemajú miesto. Ak bežíte maratón, alebo kolobežkujete niekoľko hodín je to iná téma, ale maratónci zvyčajne nechudnú.
Kreatín. Pri chudnutí nemá miesto. V rekreačnom športe a pri posilňovaní je fajn. Pridá "silu" takže utiahnete viac, než bez neho. Ale je to zároveň energetický zdroj, takže pri chudnutí ho nepoužívajte.
Kulturistické bielkoviny. Pri chudnutí ich nepotrebujete. Na druhej strane občas sa hodí mať ich poruke ako rýchle jedlo, ak nie je poruke nič iné. Alebo ako zložka v domácej proteínovej tyčinke. Pozor však. Príliš veľa bielkovín v strave znižuje schopnosť regenerácie tela. Megadávky bielkovín môžu spôsobiť aj odvápňovanie kostí. Nie je dobré zvykať si na rôzne barličky. Jedzte zdravú stravu a to stačí!
Energetické nápoje a gainery. V rekreačnom športe a pri chudnutí nemajú miesto.
Spaľovače tukov a akékoľvek doplnky sľubujúce podporu chudnutia. Chróm, CLA, jablčný ocot, rôzne bylinné preparáty… Nepotrebujete nič z toho. (Ono to zvyčajne ani nič nespraví...) Spaľovače tukov sú zvyčajne rôzne zamaskovaný kofeín, taurín. Takže ak veľmi chcete, dajte si kávu a po nej rýchlu prechádzku.
Zopakujem to teda ešte raz: Pre účely chudnutia a zdravia nepotrebujete žiadne výživové doplnky.