Najčastejšie sa výsledky chudnutia posudzujú tak, že sa ľudia vážia. Nie je to síce presné, ale obľúbené. V tomto článku si teda povieme, ako sa máte správne vážiť. Určite si však pozrite aj článok o tom, aká je správna váha človeka. Určite však odporúčam článok ako si merať obvod pása a prečo to je dôležitejšie, než váženie.
Odhady založené len na hmotnosti nebudú presné. Nikdy! Prečo?
Preto je dobré pri chudnutí sa síce vážiť, ale netreba často.
Párkrát sa pred chudnutím odvážte, aby ste vedeli, koľko vážite na začiatku chudnutia. Toto číslo si aj s dátumom niekam zapíšte. Tiež si odmerajte obvod pása.
Len by sa vaša pozornosť zbytočne upriamovala na váhu a jej kolísanie by vám mohlo robiť zbytočné starosti. Niekomu však vyhovuje denné sledovanie váhy. Ak vás to motivuje, potom to robte. Ja sa vážim raz za týždeň. No a po schudnutí sa vážim aj zriedkavejšie.
Čo sa s telom naozaj deje aj tak uvidíte až na ploche mesiacov ako trend.
Do tejto schémy je ešte dobré pridať tieto úvahy:
Je to len zopár tipov ako sa správne vážiť, ale môžu vám napomôcť k čo najlepším výsledkom.
Keď budete chudnúť, možno si zapisujete každý deň niečo takéto. Čo to znamená v praxi?
V praxi to znamení, že niekoľkokrát do mesiaca sa poriadne zľaknete! Ľudské telo totiž pri chudnutí zvyčajne reaguje nepravidelne.
Oveľa výhodnejšie býva vážiť sa len raz za týždeň. Prečo? Pretože rovnaký priebeh chudnutia potom budete vidieť takto:
Optimistické, motivujúce.
Na druhej strane uznávam, že niektorí ľudia nad sebou potrebujú mať bič. Vidia že trocha pribrali a vďaka tomu pritvrdia v režime chudnutia.
Ak už veľmi chcete sledovať denný priebeh chudnutia a vážite sa pravidelne, potom si vynášajte trendové čiary.
Celkom najjednoduchšia je taká, ktorá spojí začiatok a koniec. Hneď vidíte, že sa darí.
Napríklad ak si len zapisujete čísla, tak to možno vyzerá nejak takto. V zásade to ide. No stačí si vyniesť trendovú čiaru a hneď zbadáte niečo nové:
Chudnutie sa z pravidelného tempa zmenilo na kolísajúce. Pozrite sa teraz rýchlo do poznámok. Čo sa to stalo?
Neraz vidíme, že chudnúci sú nespokojní s bežným tempom chudnutia. Pridajú tréning, pritvrdia diétu. To im vydrží pár dní. No za tie dni sa zvyčajne niečo stane.
Jedno, alebo druhé, ale zvyčajne po takých náporoch nasleduje znechutenie a uvoľnenie.
Preto odporúčam chudnúť pozvoľna a nie rýchlo.
Nahí preto, že podľa ročného obdobia má človek na sebe rôzne šaty a tie môžu pokojne spraviť rozdiel dvoch až troch kíl. Aj pyžamo, ak ho máte ráno ešte trocha spotené môže byť ráno ťažšie, ako večer.
Pred vážením si môžete ostrihať nechty na rukách a nohách, odlakovať nechty. Očistiť pleť, nekrémovať. Oholiť sa (tvár, pod pazuchami a všetko, čo sa holiť dá), umyť si zuby. Nezabudnite sa vysmrkať a trocha vyplakať. Na WC zo seba vytlačte všetko, čo sa dá. Zložte si retiazky, prstene, piercing, okuliare. Nech ste pred vážením čo najľahší.
Keď sa ľudia zaujímajú o to ako sa správne vážiť, často zvažujú, či váha má byť digitálna, alebo klasická, analógová. Pojem digitálna váha vzbudzuje rešpekt, ilúziu vysokej presnosti. No aj digitálna váha je len bežnou váhou, akurát má výstup vyvedený nie na „ručičku“, ale na displej. Digitálna váha nemusí byť o nič presnejšia ako stará váha, vyrobená pred desiatkami rokov.
To je číslo, ktoré síce nebude nikdy presné, ale na ploche pár mesiacov môžete pozorovať trend.
Nikdy neporovnávajte výsledky váženia, ak sa vážite na rôznych váhach.
Ak napríklad doma vážite 81 kíl a u lekárky vám navážia 85 kíl, dôvod je prostý – topánky, oblečenie + rozdiel v presnosti váhy.
Potrebujete vedieť, čo sa deje s vašou hmotnosťou v dlhodobom horizonte. Je takmer jedno, či ste schudli zo 120 kíl na 90, alebo zo 115 na 85. Dôležité je, že asi 30 kíl slaniny je preč. To, či vaša osobná váha ukazuje presne alebo nepresne, vám môže byť srdečne jedno.
Ak počas chudnutia budete prepriahať váhu, počítajte s tým, že nová váha môže ukázať iné čísla. Tento „skok“ neodráža váš úspech alebo neúspech pri chudnutí. Vaša nová váha je len inak kalibrovaná, prispôsobte graf chudnutia novej váhe.
Občas sa ľudia pýtajú na to, ako sa majú správne odvážiť. Preto skúsim zhrnúť poznatky z praxe s váhami. Možno vám pomôžu spresniť výsledky váženia.
Pred vážením preto skúste nájsť miesto, na ktorom bude váha celkom jednoznačne a bezproblémovo stáť pevne a rovno. Nehodí sa podložka mäkká ani krivá. O niečo zákernejšie sú podlahy, ktoré sú zdanlivo rovné, ale sú celé nakrivo. Napríklad podlaha v kúpeľni môže byť spádovaná, aby voda stekala do kanála. Overte si to – položte na zem loptu. Hneď sa odgúľa inam? Na takej podložke váha síce stojí pevne, ale zrejme vám ukáže iné číslo, ak sa odvážite inde.
Aj váš celkový postoj pri vážení ovplyvní výsledok – ak stojíte vzpriamene, môže váha ukázať iné číslo, ako keď ste mierne predklonení, aby ste cez pupok hneď videli číslo, čo váha odvážila. Preto je dobré dohliadnuť na to, či sa vážite vždy v rovnakom postoji.
Odvážte sa a váhu o kúsok posuňte. Potom váhu zas dajte tam, kde sa vždy vážite a znova sa odvážte. Výsledok by zakaždým mal byť viac-menej rovnaký. Potom skúšajte, čo sa stane, ak si stanete tak, že vám z váhy trocha trčia špičky nôh, ako váži, keď máte nohy bližšie k sebe. Tiež overte, nakoľko citlivá je váha na to, či ste pri vážení zhrbení alebo vzpriamení. Práve týmito testami si overíte, či pri vážení musíte dbať na nejaké „zásady“.
Kreslite na váhu.
Ignorovaním týchto opatrení by bola moja váha schopná ukázať rozdiel až do dvoch kíl. A je to pomerne slušná váha. Má už svoje mnohé roky. Dnes sú na trhu lepšie váhy.
Kto si nezapisuje svoju hmotnosť, má pocit, že všetko si zapamätá. A naozaj - nie je problém pamätať si, že minulý týždeň som vážil 83,7 a tento týždeň som vážil 82,6 kila. Ale už si určite nebudete pamätať váhu pred troma týždňami, alebo staršie výsledky. Áno, budete vedieť, že stále idete s hmotnosťou dolu. Ale nebudete vedieť povedať ako rýchlo chudnete priemerne. Nebudete si vedieť vyrobiť graf, na ktorom je vždy najlepšie vidieť, čo sa s vami deje - dlhodobo. Práve graf vás môže upozorniť na to, že aj keď stále chudnete, spomalilo sa to. Že je čas zistiť, prečo.
Preto je zapisovanie hmotnosti s dátumom veľmi dôležité, najlepšie, ak si to zapíšete priamo do Excelu, ktorý vám z týchto čísel vyrobí graf. Alebo použite Google dokumenty na zapisovanie hmotnosti. Alebo papier, ktorý máte niekde na stene. Alebo aplikáciu v mobile. Je jedno, kde si to zapíšete, ale zapíšte si to.
Veľa ľudí chce schudnúť, ale ich "diétne opatrenia proti obezite" sú nedostatočné. Taký človek je celé dni v strese, vlastne stále drží diétu, no jeho hmotnosť je stále zhruba na rovnakom čísle. Tu zlezie o pol kila dolu, inokedy sa vráti... Bez zápisu sa tak dá stratiť aj niekoľko mesiacov času, pretože ten človek si ani neuvedomí, že jeho hmotnosť sa dlhodobo nemení. Práve zápis by pomohol odhaliť fakt, že treba zmeniť stratégiu chudnutia - veď sa dlhodobo nedarí...
Zapisovanie však môže odhaliť aj prípadné problémy.
Predstavte si, že máte napríklad takýto zápis výsledkov chudnutia:
Na prvý pohľad to vyzerá, že v tom máte najmenej dva "zlyhania".
Od 26. dňa váha neklesá, ale stúpa. Potom nasledovala disciplína a váha sa dostala na starý trend. No po 43. dni zas nezadržateľne stúpa.
Je to prehra? Nie. So zápisom viete robiť práve to, že sa pozriete na vec štatisticky. Zo štatistiky vieme, že v priemere asi 4 kilá mesačne môžete chudnúť pomerne normálne - bez veľkých sebazaprení a nevhodnej (príliš malej) stravy.
Modrá čiara ukazuje, ako malo prebiehať chudnutie, ak by sme si boli hneď na začiatku naplánovali, že 4 kilá mesačne stačia. Tu vidíte dva výsledky:
Na takéto úvahy teda je dobré zapísať si výsledky a kombinovať to aj so zápisom ďalších parametrov.
Hárok na zápis si stiahnete tu.
Správny plán na chudnutie: hneď vidíte, že ste po mesiaci príliš pritvrdili.
Chybný plán na chudnutie: Chudnete prirýchlo a ešte budete nahnevaní, že ste to nevydržali. Výsledkom často je, že človek po nejakom čase prestane chudnúť. Len preto, že má pocit "zlyhal som, zas to ide hore, mne už nepomôže žiadna diéta".
Toľko teda úvodom, ako sa správne vážiť. Ešte predtým ale upozornenie: Pri cvičení pozor! Ak začnete poctivo cvičiť - a to predovšetkým silové cviky - začnú vám rásť svaly. Tie sú pomerne ťažké a tak počítajte s tým, že vaša hmotnosť nebude zodpovedať len tomu, čo sa deje s tukom. Môže sa stať, že budete chudnúť, váš pás bude čoraz menší, ale kilá na váhe sa hýbať nebudú. (Ak máte váhu s meraním percenta telesného tuku, tak toto percento by malo v prípade rastu svalov veľmi pomaly, ale klesať.) To je ideálne chudnutie ak vám rastú svaly.
Nezabudnite si zapísať aj obvod pása!
Je dobré pri vážení si vždy hneď zmerať aj obvod pása. Merajte vždy rovnakým meradlom a na rovnakom mieste. Výhodné býva zhruba miesto, kadiaľ vedie opasok, čiže asi 2 až 4 centimetre pod pupkom. Klesajúci obvod pása je neklamným znakom, že chudnete.
Neraz počujem vetu "bojím sa odvážiť". Hovoria ju ľudia, čo nechcú vidieť pravdu. Pritom väčšinou veľmi dobre vedia, že číslo na váhe by ich nepotešilo. Svoju obezitu vidia aj v zrkadle, ale nechcú poznať jej číselné vyjadrenie. Nuž čo, kým im chutí, nech si užijú aj rezne.
Každá váha je mimoriadne citlivá na rovnosť podložky. Veľa bytov má krivé podlahy. Pred vážením preto skúste nájsť miesto, na ktorom bude váha celkom jednoznačne a bezproblémovo stáť pevne a rovno. Nehodí sa podložka mäkká, ani krivá. Ak sa na váhu postavíte, musíte jednoznačne cítiť, že stojíte na rovnej podložke, že sa pod vami nekýva.
O niečo zákernejšie sú podlahy, ktoré sú pomerne rovné, ale sú nakrivo. Ak na ne položíte fitloptu, tá sa hneď odgúľa inam... Na takej podložke váha stojí rovno, ale zrejme vám ukáže iné číslo ak sa odvážite za chvíľu o pár centimetrov vedľa.
Druhým faktorom, ktorý ovplyvňuje váženie je to, ako na váhe stojíte. Iné číslo odvážite, ak sa na váhu postavíte viac dopredu, dozadu, možno ak inak rozkročíte nohy. Aj váš celkový postoj pri vážení ovplyvní výsledok - ak stojíte vzpriamene, môže váha ukázať iné číslo, ako keď ste mierne predklonení, aby ste videli číslo, čo váha odvážila.
Preto je dobré dohliadnuť na to, či sa vážite v celkom presne opakovateľných podmienkach. To si musíte overiť. Testujte opakovateľnosť. Skúste si na váhu "vyliezť" niekoľko krát tesne za sebou. Odvážte sa a váhu zdvihnite. Potom váhu zas dajte tam, kde sa vždy vážite a znova sa odvážte. Výsledok by zakaždým mal byť viac-menej rovnaký.
A potom skúšajte, čo sa stane, ak si stanete tak, že vám z váhy trocha trčia špičky nôh, ako váži, keď máte nohy bližšie k sebe. Tiež overte, nakoľko citlivá je váha na to, či ste pri vážení zhrbení, alebo vzpriamení. Práve týmito testami si overíte, či pri vážení musíte dbať na nejaké "zásady".
Osvedčilo sa mi na váhu si nakresliť obrys nôh, na ktorý sa presne mám postaviť. (Liehová fixka, ak ju chcete zmazať, použite benzínalkohol.) A rovnako mám na parketách značky, kam treba váhu presunúť, aby výsledky boli čo najpresnejšie. (To sa zmazať nedá, ak nie sú lakované.) Ignorovaním týchto opatrení by bola (každá) váha schopná ukázať rozdiel aj do dvoch kíl...
Kedy sa vážiť? Váha človeka sa v priebehu dňa mení, spravidla pribúda. Večer budete mať kilo aj dva viac, ako ráno. Preto je výhodnejšie vážiť sa podľa možnosti ráno, nalačno, po vykonaní telesných potrieb typu záchod. Vážte sa celkom nahí.
Pred vážením si môžete ostrihať nechty na rukách a nohách, oholiť sa (tvár, pod pazuchami a všetko iné, čo sa holiť dá), umyť si zuby. Nezabudnite sa vysmrkať a ak môžete, vyplačte sa. Nech ste čo najľahší :-)
Ako často sa vážiť? Dôležitá je pravidelnosť. Väčšinou sa osvedčilo vážiť sa raz za týždeň.
Môžete sa však vážiť aj denne, ale ľahko zaznamenáte pomerne veľké výkyvy v hmotnosti, ktoré môžu znechutiť. Zajtra môžete mať ľahko o pol kila viac, než dnes a pritom dnes ste vzorovo discipínovaní. To môže znechutiť.
Úplne stačí vážiť sa raz za týždeň.
Pokiaľ ste príliš zvedaví, tak denne - ráno.
Častejšie váženie nie je vhodné.
Preto je lepšie týždenné váženie so zápisom.
Akú váhu si kúpiť? Pojem digitálna váha vzbudzuje rešpekt, ilúziu presnosti. No aj digitálna váha je len bežnou váhou, ktorá má výstup vyvedený nie na "ručičku", ale na displej. Nemusí byť o nič presnejšia, ako stará váha, vyrobená pred desiatkami rokov.
Výhoda digitálnej váhy je v tom, že vám orientačne vypočíta aj percento telesného tuku. To je číslo, ktoré vás môže zaujímať a práve kvôli tomu sa podľa mňa oplatí kúpiť si digitálnu váhu. Inak to nemá zmysel.
Nikdy neporovnávajte svoju hmotnosť, ak sa vážite na rôznych váhach. Ak sa nemôžete odvážiť doma, ani sa nevážte. Iná váha vám môže ukázať aj značne odlišné číslo a jediná informácia, ktorú sa dozviete bude fakt, že jedna z použitých váh váži zle. (Alebo vážia zle obidve váhy...)
Nevážte sa raz oblečení a inokedy vyzlečení. Ak napríklad doma vážite 81 kíl a u lekárky vám navážia 85 kíl, dôvod je prostý - topánky, oblečenie + rozdiel v presnosti váhy. Nikdy sa nedozviete skutočné číslo. Preto sa vážte vždy len na jednej váhe.
Aj keby vaša domáca váha ukazovala o päť kíl viac (či menej) to nevadí. Pri chudnutí nie je dôležitá presná váha, zaujíma vás skôr trend. Potrebujete vedieť, čo sa deje s vašou hmotnosťou v dlhodobom horizonte. Je takmer jedno, či ste schudli zo 120 kíl na 90, alebo zo 115 na 85 - dôležité je, že slanina je preč a či vaša osobná váha ukazuje presne, alebo nepresne vám môže byť srdečne jedno. Nepotrebujete teda presne kalibrovanú váhu. Ale vážte sa na "tej svojej" stále.
Ak počas chudnutia budete prepriahať váhu, počítajte s tým, že nová váha môže ukázať iné čísla. Tento "skok" neodráža váš úspech, alebo neúspech pri chudnutí. Vaša nová váha je len inak kalibrovaná, prispôsobte graf chudnutia novej váhe.
Niektorí ľudia sú tuční až tak, že na bežnej osobnej váhe sa neodvážia, pretože sú ťažší, ako rozsah, v ktorom váha váži. Potom sa dá vážiť sa tak, že pre každú nohu sa použije jedna váha a výsledok obidvoch sa zráta... Na tento účel však nepoužívajte digitálnu váhu, nedalo by sa merať percento telesného tuku - to vyžaduje, aby ste na váhe stáli obidvoma nohami.
Pri rozhovoroch s ľuďmi, ktorých hmotnosť presiahla 150 kíl často zaznieva rovnaká sťažnosť: nemáme sa kde vážiť.
Tí so zmyslom pre humor doplnia príbeh, ako to skúšali po známosti na pošte s váhou na balíky, alebo na iných, kurióznych miestach...
Bežné osobné váhy sú zjavne navrhnuté pre zdravého občana - bežne sa ich maximum pohybuje niekde v rozmedzí 130 až 150 kíl. Len veľmi výnimočne sa dá objaviť váha, ktorá zvládne viac.
Tento fakt je veľmi nepríjemný. Tučný človek sa síce len nerád pozerá váhe "do očí", no nevážiť sa je tiež veľmi nebezpečné. Potom, čo sa váha prehupne cez 150 kíl totiž toto číslo človeku zostane kdesi "zapísané" v pamäti a môže mať roky pocit, že teda má "niečo cez 150". To "niečo" však je rovnako gumové, ako požiadavka "malo by sa menej jesť". Stačí sa pár rokov nevážiť a človek bez váhy stratí aj tú poslednú kontrolu nad svojou hmotnosťou. Pokojne sa môže stať, že priberie ďalšie desiatky kíl a stále si myslí, že má "niečo cez 150".
Jasné, extrémne obéznych ľudí je relatívne málo a priemyslu s predajom osobných váh by asi nevynahradili náklady. Vyrobiť lacnú, malú, presnú váhu so širším rozsahom váženia je asi aj technologický problém. A tak sa z tejto skutočnosti dá vyvodiť aspoň jeden pokusný záver:
Môžete sa už vážiť iba ukradomky na váhe určenej pre balíky, či hospodársky dobytok? To by pre vás malo byť veľmi vážnym varovaním! Svoju obezitu ste nechali prerásť naozaj oveľa, oveľa ďalej, ako treba.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.