BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Zázvor

Zázvor sa už dávno používa na prevenciu chorôb, ale aj počas liečby. Je to len babská rada, alebo niečo, čo je podložené serióznym výskumom? Jednoduchá a krátka odpoveď znie: zázvor môže pomôcť zmierniť zápal, či pomôcť zmierniť bolesti napríklad pri osteoartritíde. To znamená, že napríklad pri problémoch s kĺbmi môže jeho pravidelné používanie prispieť k zlepšeniu. Pomáha aj s imunitou, preto ho ľudia používajú aj ako prevenciu bežných ochorení, prípadne na zmiernenie ich priebehu. Zdá sa, že môže pomáhať pri migréne. To sú dobré správy! Hovoríme teda o zázvore, ktorý sa u nás volá aj ďumbier lekársky, Zingiber officinaleZingiberaceae

Skôr, než si povieme niečo viac, je tu jedno malé ale. To ale sa týka klinických štúdií o ktorých sa tu zmieňujem. V mnohých prípadoch totiž skúmali účinok štandardizovaného extraktu zo zázvoru. Teda nešlo o bežné popíjanie čaju, či chrúmanie mletého zázvoru. Inými slovami teda dávka, ktorú občas získate v šálke čaju niekde v kaviarni asi nebude mať nejaký reálny účinok.

  • Pokiaľ teda potrebujete riešiť vážnejšiu situáciu, môžete zvážiť použitie overeného výživového doplnku od renomovanej firmy.
  • Pokiaľ potrebujete vyššie dávkovanie, používa sa čerstvo zomletý koreň zázvoru a ten aj zjete. Niekoľko gramov denne takto použiť stačí. V prípade že potrebujete riešiť napríklad reumatoidnú artritídu, dávka bude vyššia - aj 10 gramov a viac. Poraďte sa s lekárom.
  • Pre dlhodobé použitie môžete piť zázvorový extrakt denne. Dávku asi 2 lyžice nastrúhaného zázvoru zalejte horúcou vodou a o pár minút to zlejte. Vylúhovaný mletý koreň zjedzte tiež.

Ešte poznámka k bezpečnosti:

  • V prípade, že máte cukrovku, použitie zázvoru konzultujte so svojím lekárom.
  • Ak máte žlčové kamene, zázvor radšej nepoužívajte, pretože zvyšuje vylučovanie žlče.
  • V prípade, že užívate lieky na zníženie krvnej zrážanlivosti, konzultujte použitie zázvoru so svojím lekárom.

Vráťme sa teda k zázvorovému extraktu. Ten mal v klinických štúdiách účinky na imunitu. Pomáhal optimalizovať činnosť štítnej žľazy. U fajčiarov pomáhal zvýšiť počet červených krviniek a hladín hemoglobínu. Zvyšoval hladiny IgM a tým vyvolával silnejšie protilátkové odpovede pri infekcii - po slovensky "trocha zlepšil imunitu". Mal tiež schopnosť znižovať v tele zápalové procesy.

Takže aj keby samotný zázvorový čaj nemal až tak silné účinky, ako štandardizovaný extrakt, stále je to natoľko zaujímavý zoznam účinkov, že sa oplatí pravidelne ho používať.

Aké má zázvor účinky?

Zázvorový extrakt sa často označuje za nástroj, ktorým môžete trocha posilniť svoj imunitný systém. Vieme, že samotná imunita je v našom tele súčasťou veľmi zložitého a s mnohými vecami prepojeného systému funkcií. Nie je to tak, že by imunita bola samostatná "vec" v tele. Narážame tu na problém popisu. V medicíne sa pre zjednodušenie systémy v tele rozdeľujú. Napríklad máme tráviaci systém, nervový systém, či kardiovaskulárny systém. Takto sa to dá pekne popísať a vyzerá to tak, že všetko je oddelené. Niečo iné je srdce a niečo iné je koža. Lenže jedno bez druhého zvyčajne nielen že nefunguje normálne, ale ešte sa to aj vzájomne ovplyvňuje.

Po tomto šialenom úvode si teraz môžeme povedať, že samotná imunita je súčasťou ďalších dvoch veľmi tesne naviazaných systémov - nervového a endokrinného systému. A tu práve platí, že ak jeden z týchto systémov nie je v poriadku, začne "so sebou ťahať dole" aj ostatné systémy. Inými slovami teda:

  • Ak nervový systém bude "mať problém" začne to oslabovať imunitu, ale aj činnosť rôznych žliaz. Platí to aj naopak.
  • Ak sa začne niečo "diať" napríklad so štítnou žľazou, ovplyvní to psychiku (častá je depresia pri zníženej funkcii) ale aj imunitu.
  • Alebo keby došlo k narušeniu imunitného systému, ovplyvní to jednoducho nielen orgány, ale aj nervový systém.

Takže presnejšie by bolo hovoriť nie o imunite, ale o nervo-imuno-endokrinnom systéme. Tento systém má na starosti zachovanie integrity organizmu. Po slovensky teda má na starosti naše prežitie.

Až teraz sa teda môžeme začať pozerať na imunitu komplexne. A skôr, než si po druhý krát položíme otázku, či nejaký čaj vôbec dokáže imunitu ovplyvniť, mám tu ešte jednu myšlienku, ktorú by ste si mali ujasniť skôr, než začnete používať akýkoľvek prostriedok na zlepšenie imunity. Tá myšlienka je jednoduchá:

Ak sa zaujímate, ako si môžete zlepšiť svoju imunitu, najskôr sa uistite, či bežne a pravidelne nerobíte niečo, čo jej škodí!

Aby sa nestalo, niečo tak absurdné, ako že napríklad fajčiar by dúfal, že ho zázvorový nápoj vytrhne z problémov, ktoré mu navodzujú cigarety. Takže ak chcete posilniť svoju imunitu tak, ako je správne ju chápať, potom skôr než dáte variť vodu do kanvice, uistite sa, že:

  • Nefajčíte.
  • Vaša telesná hmotnosť je blízko normálnej hodnoty. (To si viete overiť v BMI kalkulačke.)
  • Jedávate prevažne vhodnú stravu s vysokým obsahom ovocia a zeleniny.
  • Cvičíte pravideNne, aspoň chôdza, kolobežkovanie, či bicyklovanie.
  • Alkohol pite čo najmenej, radšej vôbec nie.
  • Doprajte si dostatočný spánok.
  • Dodržiavate štandardné pravidlá, aby ste sa vyhli zbytočnej infekcii, ako je časté umývanie rúk, umývanie ovocia a zeleniny, či dôkladné varenie mäsa. (Alebo radšej nepoužívanie mäsa vôbec.)
  • Snažíte sa minimalizovať stres a dbáte na zásady psychohygieny.
  • Máte v norme hladinu vitamínu D, užívate probiotiká aspoň v období, ak nie je pri trávení všetko tak, ako má byť.

Ak toto všetko robíte, potom môžete ďalej začať uvažovať o tom, či čaj môže trocha pomôcť, alebo nie.

Zázvorový čaj - účinky pri chorobe

Zázvor patrí medzi tradičné prostriedky, ktoré môžu prispieť k úľave pri ochoreniach. Ťažko presne zaručiť, či vám naozaj pomôže, ale môže prinajmenej splniť tieto funkcie:

  • Tekutina ako výborný pitný režim určite a dokázateľne prospieva. Dostatočné zavodnenie je dôležité.
  • Pocit že nejaká látka môže pomôcť môže fungovať ako placebo. Ak veríme, že chorobu pomôže zvládnuť aj zázvorový čaj, zlepší to naše pocity. Také upokojenie pomáha imunitnému systému síce nepriamo, ale dokázateľne.

Problémom je, že samotné pitie zázvorového čaju môžu niektorí môžu považovať ako dostatočné riešenie ochorení. Presne to by sa ale diať nemalo. Ochorenia riešte s lekárom a doplnkové formy fytoterapie môžete pridať ak to lekár odsúhlasí. Nemali by ublížiť, nemali by zhoršiť samotný stav, takže sa dajú označiť za bezpečné. Môžu mierne pomôcť - ak nie inak, tak aspoň spríjemnením chvíle, kým čaj pijete. Ale nespoliehajte sa naň, ako na jediný liek.

Upozornenie: Po internete kolujú tvrdenia, že zázvorový nápoj môže pomôcť pri liečbe koronavírusovej infekcie. Z dostupných vedeckých materiálov sa však dozviete, že zázvorový nápoj veľmi nepomôže pri liečbe COVID-19. Napríklad Ginger does not prevent or cure COVID-19, alebo Enjoy ginger, but it's not a 'cure' for COVID-19, says WHO. Aj keď podľa niektorých štúdií je možné, že môže zmierňovať zápal a tým mierne prospievať aj pri tomto ochorení. To by bola dobrá správa, ale lepšie by bolo nespoliehať sa na to. Liečbu musí riadiť lekár.

Ako pripraviť zázvorový čaj?

Bežný postup je očistiť zázvor, nastrúhať a vylúhovať. Lenže tento postup je pekná otrava! Každý deň čistiť a strúhať? Potom je kopa riadov a ak sa občas pri strúhaní porežete, tak to tiež neprekvapí. Preto vám odporučím pripravovať si ho naraz na niekoľko dní, alebo týždňov. Predsa len - chcete ho užívať denne.

Spravte to takto. Kúpte si asi kilo a pol, alebo 2 kilá zázvoru. To vám postačí zhruba na 100 čajov. Nenechaje sa tým číslom odradiť - ak ste doma traja, tak to máte na niečo málo viac, než jeden mesiac.

Zázvor

Dôkladne ho umyte. Ak treba, očistite "škaredé" miesta. Ale olúpať ho nemusíte.

Zázvor, príprava

Nakrájajte ho narýchlo na väčšie kocky. Také veľké, aby vám z neho robot dokázal (vládal) vyrobiť sekanú zmes.

Zázvor - čaj, recept

Rozdrvenú zmes natlačte do tvorítok na ľad. Osvedčili sa mi silikónové. (Tvorítka!) Sú síce drahšie, ale dobre sa s nimi robí. Z bežných plastových to nechce ľahko vyliezť.

Zázvorovú drť potom dajte zmraziť!

Stačí na jeden deň.

Zázvorový čaj - kocky

Zmrazené kocky vyberte z tvorítok a skladujte ich v mrazničke. V sáčku, alebo v tégliku.

Jedna kocka = jeden pollitrový čaj. Má to asi 20 gramov. Lúhovať to stačí tak 10 minút.  Samotný zázvor po vylúhovaní môžete zjesť, najmä ak očakávate, aby to malo účinky na vaše zdravie. Akože chuť je dosť neatraktívna...

Tak a to je môj recept na zázvorový čaj. Teraz ešte pozrime k vedeckému receptu:

V jednej klinickej štúdii vyrábali zázvorový extrakt trocha inak, než sme zvyknutí. Namleli zázvor, varili ho vo vode 45 minút.  Cez noc to nechali vylúhovať a schladnúť. Takto získaný extrakt potom prefiltrovali, naporciovali na malé dávky a zmrazili. (Dali 4 kilá na 16 litrov vody. To vychádza na dávku asi 2 gramy zázvoru na jeden čaj.) Tento postup je asi najjednoduchší na výrobu, ale málokto má poruke voľný mrazák, v ktorom by mohol pri -18° C skladovať 15 litrov mrazeného zázvorového čaju v malých kockách.

Preto vám odporúčam opačné garde. Zmrazte si priamo namletú drť. Zaberie oveľa menej miesta. Bežná zmrazená kocka bude mať okolo 20 gramov. Oproti uvedenej klinickej štúdii sa kocka lúhuje v horúcej vode len chvíľu.

Pokiaľ by ste chceli strúhaný zázvor pravidelne aj jesť, nielen piť z neho čaj, potom to chce nižšie dávkovanie. Pre bežné použitie by malo stačiť, aby ste používali možno 5 až 10 gramové kocky. V prípade, že riešite v tele zápal, napríklad máte problémy s bedrovým kĺbom, dávka môže ísť vyššie, možno až k 50 gramom, ale nie naraz v jednom čaji. Aj keď zázvor zrejme nie je toxický, nie je potrebné zbytočne ho užívať priveľké dávky.

Aj tu ale platí, že by nedávalo zmysel hasiť požiar a zároveň prikladať pod oheň nové polienka. Nepomôže vám variť 3 krát denne silný čaj v nádeji že zmierni bolesť kĺbov a pritom jesť mäso, údeniny, či mliečne výrobky. Tie totiž v tele zápal naopak podporujú.

Ďalšie vedecké informácie o účinkoch zázvoru na naše zdravie:

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.