BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Porovnanie alkoholika a obézneho

Dovoľte krátky exkurz medzi alkoholikov. Je veľa podobností pri závislosti od jedla a pri alkoholizme. Porovnáme ich. No a vyskúšame odvodiť, ako s tým naložiť.

Hovoríme o závislosti. Existuje niečo čo sa volá závislostná porucha. Znamená to, že niektorí ľudia majú bližšie k tomu stač sa od niečo ho závislí. Zvyčajne to súvisí s pocitom odmeny, radosti. Niečo nám chutí, niečo sa nám zapáči a chceme to opakovať. To je normálne. No niektorí sa na tú túžbu naviažu a chcú to čo im chutí opakovať často. Stávajú sa od toho závislí. No a ako sa rozpozná závislosť od nezávislého splnenia si radosti? Hlavným rozdielom je v tom, že závislý človek prekoná strach z následkov.

  • Ak je konanie rizikové, nezáviský čkovek od neho upustí. Napríklad hazardná hra, alebo fajčenie. Zdravý človek rozpozná, že to nie je nič dobré a nepustí sa do toho.
  • Závislý človek to všetko vie tiež. Napriek tomu s tým neprestáva i keď príde o majetok, alebo zdravie. Nepoučí sa, túžba, závislosť sú silnejšie.

Závislosť je v prípade alkoholizmu problém, ktorý má viacero zložiek.

  • Psychická závislosť od alkoholu. Tá sa volá túžba alebo po anglicky crawing. Tá vábi alkoholika, že by si niečo drgol. Dúfa, že nastane ono uvoľnenie, príjemný pocit.
  • Fyzická závislosť od alkoholu. Ak sa často pije, telo si na alkohol navykne. Ten síce v takej dávke už škodí, ale zároveň by vyvolal abstinenčné príznaky, ak by si závislý nedal.

Tieto dve zložky sa potom spoja do bludného kruhu takto:

  1. Pravidelnejšie pitie oslabuje účinok alkoholu. Volá sa to zvyšovanie tolerancie. Znamená to, že ak na začiatku je človek podnapitý z jedného piva, skúsený alkoholik vymľaskne aj 6 pív len na to, aby cítil, že má trocha nakúpené.
  2. Oslabenie účinku alkoholu je pre pijana nepríjemné. Oslabuje sa totiž pocit odmeny. Aby ho dosiahol, dá si viac a ešte viac. Práve preto sa zvyšuje množstvo vypitého alkoholu.
  3. So zvyšovaním dávky alkoholu sa pomaly rozvíja fyzická závislosť. Teraz už pijana neláka len samotné pitie. Už aj telo ho núti, aby pil, pretože ak nie, bude nasledovať nepríjemný abstinenčný stav.

A toto je ako špirála s postupne sa zhoršujúcim sa priebehom.

Obezita má u niektorých ľudí veľmi podobný štart, ako závislosť.

Definícia alkoholika

Alkoholik je človek, ktorý pije aj napriek tomu, že mu pitie prináša problémy. Zdravotné, spoločenské, psychologické. To je jedno aké. Alkoholizmus je stav, kedy človek chce piť bez ohľadu na riziká. Normálne fungujúci človek sa vyhýba veciam, ktoré mu spôsobujú problémy.

Ak sa udrie kladivkom, bolí. Nabudúce si dá pozor. Popáli sa? Nabudúce sa bude vyhýbať horúcim veciam. Ak mu po nejakej potravine je zle, vyhýba sa jej.

Alkoholik však pije ďalej, aj keď ho kvôli tomu vyhodia z práce, manželka sa s ním už dávno rozviedla a stratil aj priateľov. Stále pije, lebo chce.

Keby ste mu navrhli, aby s tým prestal, nepovie vám "áno, ja som fakt asi alkoholik, musím s tým niečo robiť, ďakujem za ponúknutú pomoc, rád ju prijmem". Nie. Vynadá vám. Aby ste mu dali pokoj, pretože vôbec nič nechápete. Nestresujte ho ešte aj vy! On predsa "musí piť, lebo...". A čokoľvek, čo zaznie po slove lebo je racionalizácia. Umelé, na prvý pohľad rozumné vysvetlenie, prečo ten človek pije a musí piť ďalej. Naštve sa na vás, pretože mu už ani vy nedáte pokoj. Do pekla, veď je sloboda, kto chce piť, nech pije. Nato sme štrngali kľúčmi na námestiach? Tak sa už neser a štrngnime si. Na pečeň!

A keď mu nedáte pokoj s pitím, možno sa jedného pekného dňa od neho dozviete, že pije "preto, lebo je stále v strese z toho že mu vy stále nedáte pokoj!". Taká taktika sa volá presúvanie zodpovednosti. On pije, vy ste za to vinní, že ste mu piť zakazovali. Naivné, ale mnoho ľudí tomu spočiatku aj uverí.

U alkoholika je bežné:

  • Alkoholik neprestáva s pitím, hoci má problémy v rodine aj práci (príde o partnera, prácu, stratí priateľov).
  • Tajne pije v nádeji, že sa to okolie nedozvie. Musí mať zásobu alkoholu, často tajnú.
  • Často myslí na alkohol, program si prispôsobuje tak, aby mohol piť. Organizuje oslavy, narodeninové párty, rôzne akcie.
  • Má nutkavú potrebu vypiť si, hoc vie, že by nemal, že to bude mať následky. Nevie sa kontrolovať. Keď začne, chce sa opiť. Jeho pitie je nutkavé.
  • Má pocity viny, často trpí sebaľútosťou.
  • Nerád o alkoholizme hovorí, neznáša narážky na svoje pitie.
  • Hľadá dôvody, prečo „musí“ piť, racionalizuje svoje správanie.
  • Občasné alkoholické „ťahy“, keď je opitý niekoľko dní.
  • Má „okná“, nepamätá, čo sa dialo.
  • Máva poruchy sebahodnotenia, často sa podceňuje.

A nazad medzi obéznych.

Definícia závislosti na jedle

Obézny jedáva veľa napriek tomu, že mu obezita prináša problémy. Zdravotné, spoločenské, psychologické... Už asi tušíte kam mierim. Áno. Teraz napíšem presne to isté čo o pár odstavcov vyššie, ale zmeníme jedno slovo. Závislosť od alkoholu sa zmení na závislosť od jedla.

U obézneho je bežné:

  • Neprestáva s jedením nevhodných jedál, alebo diétami, hoci má zdravotné a sociálne problémy.
  • Tajne jedáva v nádeji, že sa okolie o tom nedozvie. Snaží sa mať zásobu jedla, často tajnú.
  • Často myslí na jedlo, prispôsobuje program tak, aby sa mohlo, ale radšej „muselo“ jesť. Vymýšľa oslavy, rauty, grilovačky, pohostenia.
  • Má nutkavú potrebu dopriať si, hoc vie, že by nemal.
  • Jedáva rýchlo, nežuje, len hltá. Keď začne jesť, chce sa „obžrať“. Niekedy je jedenie nutkavé.
  • Pocity viny, častá sebaľútosť.
  • Nerád hovorí o nadváhe, neznáša narážky na svoju adresu.
  • Hľadá dôvody, prečo „musí“ jesť, racionalizuje svoje správanie.
  • Záchvaty jedenia a diét sú akési jedácke „ťahy“.
  • Aj keď z jedla nie je okno, možno by sme našli paralelu, že z priveľa jedla je človeku „dobre zle“. Môžu byť ťažkosti, napríklad sa ozve žlčník a tučný človek vie, že sa ozve. Napriek tomu si dá ešte tretí rezeň.
  • Máva poruchy sebahodnotenia, často sa podceňuje.

Obézny nie je normálne fungujúca bytosť. Trpí poruchou výživy - prijíma viac, než potrebuje a neprestáva s tým, ani keď má vážne problémy. Nechce nič zmeniť, nechce obmedziť svoje jedlo a pohodlie.

Ak sa s ním pokúsite o obezite hovoriť, bude bojovať proti vám, v strachu, aby ste ani náhodou nesiahli na jeho životný štýl.

Samozrejme, že ho stresuje, ak mu niekto drzo pripomína to, čo sám dobre vie - že by mal zmeniť svoje návyky. Ale tú zmenu nechce spraviť. On totiž musí "mať teraz pokoj a jesť viac, lebo...". Lebo medveď. Racionalizácia. Asi jej verí aj on sám.

A keď mu nedáte pokoj a budete chcieť, aby išiel k lekárovi, alebo menej jedol, možno sa jedného pekného dňa od neho dozviete, že teraz "kvôli vám musí jesť ešte viac, lebo je stále v strese, ako mu stále nedáte pokoj!".

Áno. Znova tu máme presúvanie zodpovednosti. On sa prejedá, za čo môžete len vy, lebo ste mu jesť zakazovali.

Len málokto by uveril tomu, že by jedol menej, ak by sa téma nebola otvorila.

Neveríte? Skúste štíhleho človeka poprosiť, aby nedojedol pol porcie obeda. Možno sa na vás prekvapene pozrie, ale pokojne to spraví. Asi na takú požiadavku máte nejaký dôvod. Nedá si hneď dve porcie len zo stresu, že ste ho požiadali o takú hrôzu ako zjesť menej...

Závislosť ako porucha

Ak máte v sebe nezdržanlivosť, netrpezlivosť, dychtivosť či rozmaznanosť, máte problém. Môže totiž ísť aj o formu závislosti od okamžitého splnenia túžob. Takí ľudia ľahšie prepadnú alkoholu, hazardným hrám. Ľahko sa stanú závislí od partnera, alebo od jedenia.

Nezdržanlivosť sa dá zmierniť trénovaním.

Ak sa dohodneme, že existuje niečo také ako „závislosť od jedla“, poďme sa na to pozrieť rovnako, ako keby šlo o závislosť od alkoholu. Test, či máte problém s alkoholom má 4 prosté otázky. Položme si ich teraz, ale preložené do reči chudnutia.

Test závislosti od jedla

Nasledujúce 4 situácie by sa vám nemali stať ani raz za posledný rok:

  1. Konzumácia jedla v nadmernom množstve. Jedávate tak, že vám to spôsobí problémy? Nevoľnosť, pocit prejedenosti, „pokazené brucho“, potreba „liečiť si žalúdok“, či dokonca žlčníkový záchvat, či obezitu. To všetko sú problémy.
  2. Jedenie v nevhodnej situácii. Jete nevhodné jedlo aj v prípade, že viete, že to nie je dobrý nápad? Napríklad máte sa učiť a viete, že ak si dáte rezeň s hranolkami, tak potom zaspíte. Napriek tomu si ho dáte? Alebo ste obézni a viete, že tá klobáska nemá čo hľadať ani vo vašich ústach, ani v chladničke?
  3. Konzumácia napriek predošlým ťažkostiam. Aj keď v minulosti ste s nejakým jedlom mali problémy, znova si ho dávate? Ak vám posledne bolo po husacích hodoch zle od žalúdka, nie je rozumné ísť aj tento rok.
  4. Konzumácia napriek sociálnym problémom. Jedávate nevhodné jedlá aj v prípade, že z toho máte problémy? Hádky s manželským partnerom (nejedz to tlsté!). Ak sa vám vysmievajú, že ste tučko, alebo sa už hanbíte chodiť medzi ľudí, aj to sú sociálne problémy.

Stačí, aby ste odpovedali raz áno a je možné vzniesť podozrenie, že s nevhodným jedlom nejaký problém máte. Potom je rozumné riešiť ho a nejesť jedlá podľa chuti, ale podľa toho, kedy a aké sú vhodné. A áno! Je donebavolajúca nespravodlivosť, že nesmiete jesť bravčový bôčik.

Život je krutý. Raz k prasiatkam na bitúnku, inokedy k tučným ľuďom, ktorí nesmú jesť oškvarky.

Chudnutie bolí menej, ako vážne zdravotné problémy

Verte tomu, že racionálna strava a chudnutie sú nepríjemné. Nepohodlné. Ale stále je to celkom fajn. Nasmerujú vás totiž k zlepšeniu.

Áno, je nepríjemné, že obézny musí meniť svoje návyky. Ale to musí aj človek s vážnou chorobou. A nedobrobvoľne!
  • Ak niekto má cukrovku, nemôže jesť "normálne".
  • Alebo alergia na lepok vyžaduje bezlepkovú diétu.
  • Alebo alergia na laktózu.
  • Žlčníková diéta...

Všetci tí, čo majú vážnejšie choroby, musia sa podriadiť diétnym požiadavkám, inak by mali problémy. Neraz záchvat.

Myslíte, že by si dieťa, ktoré trpí celiakiou nedalo párok v rožku? Dalo. Dalo by si ho rovnako rado, ako rád by si ho dal aj obézny. Ale rozdiel je v tom, že obézny si ho proste . Ublíži mu totiž s oneskorením a to je najhoršie na obezite - trest za obžerstvo prichádza neskôr.

Uznávame nutnosť diéty pri alergiách. Rešpektujeme diétu u "žlčnikárov". Nepokúšame ich lákadlami. Ale obéznym tolerujeme, že sa napchávajú celkom zbytočnd... Prečo? Aký je rozdiel medzi človekom s alergiou na mlieko a napríklad vašim obéznym bratom?

Len ten, že obézny neumrie hneď po bagete. Nezvalí sa po prvom hlte torty so záchvatom na zem. Škoda.

Zmysly mu kážu nezmysly. Aby jedol torty, krémeše, koláče, klobásy, slaninu... Je to dobré, tak chcem viac. Len to dobré je zároveň škodlivé. 
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.