BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Obezita

Obezita sa dnes považuje za ochorenie, ktorého závažnosť je porovnateľná s ischemickou chorobou srdca. Zdá sa vám to šialené? Aj mne. Vždy sa mi zdalo, že mať problémy so srdcom, to je veľmi vážna vec. No obezita - tá je taká akási nevinná. Možno tučný človek "trpí" zlým vzhľadom, možno má horšiu kondičku. No často si neuvedomíme, že obezita znamená pre organizmus drastickú záťaž. A to nielen záťaž v podobe nadbytočných kíl. Tukové tkanivo produjuje aj telu škodlivé látky. Ak je srdce prerastené tukom, zhoršuje sa tak jeho účinnosť, zaťažuje práca.

Obezita znamená pre telo i psychiku komplexný problém. Nejako vzniká - spravidla nevhodným jedlom, nedostatkom pohybu. Nejako sa prejaví.

Samozrejme, môžeme diskutovať o tom, že obéznym sa človek môže stať aj z dôvodu metabolického či iného ochorenia. To ale nebýva až tak časté, ako by s obéznym ľuďom hodilo. Ruku na srdce: keď je niekto tučný, rád by počul, že jeho obezitu spôsobil zdravotný stav, alebo niečo stojace mimo trasy tanier-ústa. Ale v praxi býva problém položený na tanieri.

Strava sa podieľa na nadbytočných kilách aj v prípade metabolickej choroby aj v prípade, že sa objedá viac či menej zdravý človek.

Je pravda, že ak niekto má problém so zdravím, alebo užíva lieky, kilá sa naň asi nalepia ľahšie. Žiaľ vo väčšine prípadov sa zdraví ľudia sami v

BMI  Riziko zdravotných následkov obezity
podváha < 18,5 vysoké riziko (podvýživa)
normálna telesná hmotnosť 18,5 – 24,9 OK
nadváha 25,0 – 29,9 mierne zvýšené riziko
obezita I. stupňa 30,0 – 34,9 stredne zvýšené riziko
obezita II. stupňa 35,0 – 39,9 vysoké riziko (morbídna obezita)
obezita III. stupňa ≥40 veľmi vysoké riziko (morbídna obezita)

Morbídna obezita je označenie pre veľmi vážny stav, kedy už tučnota nie je pre človeka bezpečná. Samotné slovo morbídny, alebo znamená "abnormálny, nezdravý, chorobný". Slovo morbidita  v lekárskom a štatistickom svete znamená "chorobnosť" - napríklad počet ochorení za určité obdobie. Nepleťte si to s ďalším významom tohto slova - "úpadok", aj keď v prenesenom slova zmysle sa dá na extrémnu obezitu dívať ako na formu osobného, či zdravotného úpadku. Nie je totiž normálne, ak niekto "rastie" do obrovských rozmerov a nikto ani nič to nebrzdí.

  • Už to, že sa kŕmime nevhodným jedlom je pre nás zlé. Keby hneď existovala tabletka na chudnutie, ktorá by vedela odzvoniť obezite, nepomohlo by to. Ak by sme sa mohli "beztrestne" napchávať vyprážanými rezňami, tortami, čipsami a nepribrali ani gram? Aj tak by bolo zle. Tieto potraviny majú málo kvalitných živín, no zásobujú organizmus spŕškami nevhodných látok, ktoré zhoršujú zdravie či už z nich obezita vznikne, alebo nie.
  • Rovnako je na tom pohyb. Keby sme bez pohybu aj nepriberali, problémom je, že telo bez pohybu stráda. Človek, ktorý sa nehýbe, slabne, degraduje sa jeho výkonnosť. Kto sa nehýbe, čoskoro má na bolesti. Chrbtica, kĺby. Zhoršujem sa stav srdcovocievneho systému a človek pozvoľna smeruje k invalidite.

Tukové tkanivo je endokrinný orgán. Inak povedané, tuk je "niečo ako žľaza". Do organizmu vypúšťa rôzne pôsobky - rôzne látky. Tieto látky sú v tele potrebné a prirodzené. Všetko funguje, ak je tukové tkanivo v norme. Ak máte nejakých 10 či 20% tuku v tele, všetko je normálne. No obezita znamená zmenu týchto pomerov. Obézny človek má tukového tkaniva dvojnásobok alebo ešte viac. Toto nadbytočné tukové tkanivo značne zaťažuje organizmus rôznymi splodinami. Ovplyvňuje činnosť všetkých telesných systémov z normálnej na stav, kedy sa celé telo snaží stav vybalansovať. No tukové tkanivo ho núti balansovať v hodne neprirodzenej "polohe". Dôsledky sú logické - jednotlivé telesné systémy musia pracovať dlhodobo inak, ako by normálne mali. Niektoré orgány sú preťažené, iné nevyužité.

Okrem toho tuk nie je len "na bruchu". On je hlavne "v bruchu". Je oblepený okolo orgánov ako žalúdok, črevá, pečeň, srdce, pľúca. Je tam. Tlačí - zavadzia. Zviera orgány - sťažuje ich pohyby. Skúste si len pozrieť ako vyzerajú vnútornosti takého kuraťa - skoro všetky sú obézne. No a ťažké telo tlačí na kĺby, kosti šľachy, ktoré musia zvládať záťaž na akú nie sú stavané.

bolesti-chrbta-cviky-sm-system-krize

Pozrite sa ako vyzerá typický postoj ľudí s nadhmotnosťou 150 kíl a viac. Ledva stoja na nohách.

Obezita teda zďaleka nie je vec, ktorá má čas. Ak sa vás obezita týka, riešte to ako úplne najsúrnejšiu možnú vec v živote. Nejde tu o to, ako vyzeráte. Ide o to, že obezita priamo poškodzuje vaše telo. Zaťažuje pohybový aparát, zasahuje do metabolizmu. Núti telo bežať v núdzovom režime.

Nedovoľte, aby vás obezita zabila. Každý človek je priamo zodpovedný za to čo zje, ako sa hýbe. To nikto za nás nespraví. Nemôže a ani nemá dôvod. Ak ste tuční, môžete za to vy sami. Zamlada rodičia, ale od istej chvíle už nie. A vy sami ste tiež jediným človekom na svete, ktorý vám zo začarovaného kruhu obezity dokáže pomôcť. Teda - ak sa vám bude ráčiť prekonať isté nepohodlie. Žiaľ, niekedy sa o obéznych ľudí bojí celá rodina, ale kŕmia ich. Veď im chutí...

Je to veľmi ťažké meniť svoje návyky. Ale stojí to za to. Skúste to. A keď to nevyjde, skúste to znova. Nenechajte sa zožrať lákavou ponukou veterníkov, klobások či grilovaných husí s lokšami. Mohli by ste to o pár rokov zúfalo ľutovať. Čím neskôr začnete, tým ťažšia bude cesta späť. Začnite hneď. Nie až od prvého (po obede...)!

Obezita je stav, kedy sa v tele nachádza veľa zásobného tuku. Slovo obezita je z latinského slova obēsus a znamená tučný. Základom slova sú slová „ob“ (okolo) „edere“ (jesť). Obezita vzniká z viacerých príčin, skoro vždy ide o vyšší príjem energie, ako jej výdaj. Obéznym sa však môže stať človek aj z dôvodu ochorenia, alebo preto, že berie niektoré lieky. Ochorenie, či lieky môžu vytvoriť v tele prostredie, pri ktorom môže obezita vzniknúť jednoduchšie, ľahšie, ale aj v takom prípade je príčinou väčší príjem ako výdaj. Aj keď sa môže občas jednať aj o genetickú, či chorobnú príčinu, tieto prípady sú extrémne zriedkavé. Absolútna väčšina obéznych sa obéznymi stáva pod vplyvom chybne zvoleného životného štýlu.

Definície obezity

Obezita je najčastejšie definovaná pomocou BMI. Pokiaľ je BMI vyššie, ako 30, hovoríme o obezite. Môžete využiť kalkulačku BMI a vypočítať si aktuálne čísla aj pre seba. V skutočnosti je určenie pomocou BMI pomerne nepresné. Vychádza totiž len z predpokladu priemerného čísla. Nie každý človek však je rovnaký.

  • Športovci majú veľa svaloviny a málo tukového tkaniva. Ich BMI môže poukazovať na obezitu a pritom sú dokonale štíhli.
  • Večné diétárky môžu mať vplyvom diét značne zredukované množstvo svaloviny a kostnej hmoty. Ich BMI môže ukazovať dokonca na podváhu a pritom majú viditeľne veľké brucho.

Paradox stanovenia obezity pomocou BMI je spôsobený tým, že tukové tkanivo je podstatne ľahšie, než svalovina. Aj malý rast svalov sa viditeľne podpíše na váhe. Zato pre rovnakú zmenu na váhe treba oveľa viac tuku.

Preto je oveľa presnejšie riadiť sa obvodom pása. Stačí si zmerať pás a viete, na čom ste. Rozhodujúce je meranie obvodu pása. Určuje, nakoľko sme v poriadku.

Ženy s pásom nad 88 centimetrov a muži nad 102 centimetrov by sa už mali považovať za obéznych. Nie je to síce ešte morbídna obezita, ale takýto obvod pása už má vplyv na zdravie. Inými slovami sa dá povedať, že veľké brucho je signálom, že neskôr sa môžu objaviť rôzne závažné zdravotné problémy. Najčastejšie srdcovocievne, žiaľ, ale aj iné. Diabetes, či rakovina môžu byť spolupodmienené chybným životným štýlom a obezitou. Preto sa na obezitu nedá pozerať len ako na „horší vzhľad“.

Môžete sa riadiť aj percentom tuku v tele

V ľudskom tele by malo byť okolo 15 až 20 percent tukového tkaniva. To je primerané množstvo. Ak to chcete presnejšie, tak medzi ženami a muži sú rozdiely. Žena má mať tuku o niečo viac, než muž.

  • 18 – 35 % tuku v tele u žien.
  • 10 – 25 % tuku v tele u mužov.

To je pomerne široké rozpätie, takže skúsme si to graficky vyniesť aj vzhľadom k veku. Normálne percento tuku v tele u žien:

Normálne percento tuku v tele u mužov:

Inými slovami teda mladý človek by mal byť pomerne prísne štíhly. Ako pribúdajú roky, je normálne, že trocha pribúda aj percento tuku. Nie je to ideálne, nie je to niečo, čo by sme chceli alebo odporúčali. Ale nemôžete si postaviť ideál krásy a štíhlosti pre starého človeka založený na parametroch pre dospievajúce dieťa. Rovnako, ako je nereálne, aby žena chcela mať po pôrode rovnakú postavu, ako pred pôrodom.

Druhy obezity

Zásobné tukové tkanivo sa v tele môže hromadiť na rôznych miestach. Podľa toho kde, hovoríme o obezite androidnej, alebo gynoidnej.

  • Androidný typ obezity znamená „mužský“. Pokiaľ sa zásobný tuk hromadí v oblasti brucha, ako to vidíme často u mužov – „gurmánov“, alebo pivárov, je to androidná obezita. Aj ženy môžu trpieť touto formou obezity a aj u nich je dôsledkom chýb vo výžive. Androidný typ obezity zároveň je ten nebezpečnejší.
  • Gynoidný typ obezity znamená "ženský". Väčšina žien má „ženskú postavu“ pri ktorej je charakteristické to, že majú väčší zadok a stehná. V niektorých prípadoch sa môže zásobný tuk ukladať v tejto oblasti. Nech to už vyzerá akokoľvek, táto obezita podstatne menej ohrozuje zdravie.

V ľudskom tele sa nachádza viacero rôznych druhov tukového tkaniva. Majú dokonca aj inú farbu. Nás zaujíma to tkanivo, ktoré vzniká ako dôsledok chýb v životnom štýle. Hromadí sa prednostne vo vnútri tela, okolo orgánov, srdca, pečene a čriev. Následne sa tuk hromadí aj v oblasti pod kožou. Prednostne na bruchu, neskôr v oblasti pŕs, či pod bradou a ešte neskôr je človek tučný naozaj všade. Aj na prstoch.

Obezita a zdravie

Obézny človek má na sebe bežne 40 aj viac nadbytočných kíl tuku. Kto si niekedy v posilňovni dal do rúk dve 20 kilové činky, má predstavu. Ledva s tým budete chodiť. Takáto záťaž je u obéznych na tele inštalovaná trvale. Trvale tlačí nielen na vnútorné orgány, srdcovo-cievny systém, ale aj na kosti a kĺby. Je to systematický tlak. Žiaľ, nie je to všetko.

Tukové tkanivo je aj endokrinný orgán. Zúčastňuje sa telesných procesov, vytvára rôzne látky + odpad. Z nepríjemných dôsledkov obezity spomeňme napríklad to, že:

Tukové tkanivo produkuje takzvané prozápalové cytokíny. To sú látky, ktoré v tele zvyšujú pohotovosť k zápalovej reakcii. Ak máte astmu, obezita jej príznaky významne zhorši. Aj mnoho iných zápalových ochorení sa v takomto telesnom prostredí značne zhoršuje.

Obezita je zvyčajne aj súčasťou stavu, ktorý sa volá metabolický syndróm. Lekári by povedali, že je to prokoagulačný a proaterogénny stav.

  • V preklade znamená slovo prokoagulačný, že metabolický syndróm vytvára v tele prostredie pri ktorom sa ľahšie tvoria krvné zrazeniny. Výrazne tak stúpa riziko vzniku infarktu, mozgovej porážky, či pľúcnej embólie. Všetky tieto problémy môžu človeka v produktívnom veku zmeniť na invalida, alebo zabiť.
  • Pojem proaterogénny znamená, že obezita podporuje kôrnatenie tepien. To zhoršuje zásobovanie orgánov krvou. Aj tento zdravotný problém môže končiť smrťou, či invaliditou.

Ďalšou zo zdravotných komplikácií obezity môže byť rakovina. Stojí v pozadí mnohých druhov rakoviny, napríklad rakoviny hrubého čreva, konečníka, prsníkov, pankreasu, maternice, prostaty, pažeráka...

Obezita sa často vyskytuje aj pri depresii – tieto ťažkosti sú spolu prepojené. Veľmi často sa s obezitou pojí diabetes.

Toto bol len rýchly prehľad zdravotných komplikácií obezity. Neznamená to, že ak človek stučnie, tak ho musí postihnúť infarkt, alebo dostane rakovinu. Tu a tam nájdete obéznych ľudí, ktorí sú aj po päťdesiatke stále vitálni. Veľká časť obéznych mužov však po päťdesiatke (ak sa jej dožili) začína trpieť čoraz vážnejšími ťažkosťami. Vo veku 55 až 65 rokov zvyčajne život obézneho končí. Ak fajčil a inak si škodil, je to ešte pravdepodobnejšie...

Mechanizmy vzniku obezity

Už sme si povedali, že obezita spravidla vzniká ako dôsledok vyššieho príjmu energie, ako jeho výdaju. To je problém, pretože málokto si vie predstaviť, aký pohyb by musel absolvovať, aby "spálil" kúsok torty, či misku celozrnnej ryže. Navyše doba nás tlačí k pohodlnému životnému štýlu.

Ako človek pomaly priberá, menia sa vlastnosti jeho tela. Prebytok tuku spôsobuje záťaž a mení fungovanie metabolizmu. Na životný štýl, ktorý vedie k obezite sa postupne vytvára návyk. Zvyčajne to znamená

  • nižšiu disciplínu pri stravovaní - nebyť disciplínovaným je príjemné - nejedenie ak sa to nehodí, alebo obžerstvo ak sa nám chce
  • jedenie maškŕt - kto by ich nemal rád?
  • minimálny pohyb - pohodlné a príjemné
  • zajedanie problémov - často návykové "riešenie" ťažkostí či zlej nálady

Podobné veci prudko akcelerujú rozvoj primárnej obezity. Ak si na ne zvyknete, nebude sa vám páčiť, ak s tým máte prestať. Chutí vám pizza? Rezne? Sladkosti? Vyprážaný syr? Slanina? Údeniny? To všetko sú jedlá, ktoré by ste mali jesť možno raz do roka. Obézny človek to však nevydrží, dá si často. To je najčastejší mechanizmus vzniku.

  • Primárna obezita teda je stav, ktorý si zapríčiníme sami, nevhodným životným štýlom.
  • Sekundárna obezita je stav, kedy priberieme z iných príčin. Napríklad z dôvodu inej choroby, alebo užívania liekov.

V prípade, že ste presvedčení, že vaša obezita je sekundárna, musíte to riešiť so svojím lekárom.

Liečba obezity

Absolútna väčšina prípadov obezity nie je spôsobená chorobným stavom. Skôr ochorenia zhoršuje. Preto presnejšie by bolo povedať liečba odstránením obezity. Pretože obezitu liečiť nemožno. Možné je schudnúť a to zvyčajne významne zmierni aj sprievodné choroby ako vysoký tlak, vysoký cholesterol, diabetes, dokonca aj upchaté cievy – po schudnutí sa jednoducho človek cíti zdravší a aj je zdravší.

Žiaľ neexistuje taká liečba obezity, akú by sme všetci chceli. Lekár by dal tabletku a cez noc by sme schudli. To by bolo pekné.

Na liečbu obezity teda nemáme nič. Lekár vám v minulosti mohol predpísať tabletky na mierne potlačenie hladu. Žiaľ, tieto tabletky mali značné vedľajšie účinky a preto sa v súčasnosti nepoužívajú.

Preto na obezitu fungujú nasledovné úpravy životného štýlu:

  • Diétna úprava - nie diéta, ale úprava stravy. Musíte jesť normálne a zdravo. To zvyčajne znamená naučiť sa, čo to presne znamená a dodržiavať disciplínu.
  • Zvýšenie pohybu. Najúčinnejší cvik na chudnutie je kardio tréning a ak chcete do svojho zdravia investovať, kupujte si veľa zeleniny a športtester. Ním budete presnejšie merať svoju športovú aktivitu. Stačí  najlacnejší. Na chudnutie vám stačí rýchla chôdza!
  • Dostatok spánku. Nevyspatý človek spravidla nebude chudnúť.
  • Zníženie stresu. V strese nefungujeme normálne a telo nebude chudnúť. Nie ochotne, nie zdravo.
  • Chirurgická liečba obezity. Tento bod neodporúčam, nedáva zmysel.

Ako bojovať proti obezite?

Keďže obezita je následkom nesprávneho životného štýlu, ako prvé musíte odstrániť príčinu, prečo obezita vznikla. To znamená zmeniť životný štýl na zdravší. Paradoxne – to stačí. Nemusíte chudnúť. Ak sa začnete stravovať zdravo, cvičiť, nebudete žiť v strese, tak schudnete. No a ak pri tomto životnom štýle zotrváte, tak si kilá aj udržíte.

Ďalšie odborné materiály

Ďalšie informácie v angličtine

Národné plány boja proti obezite

Ďalšie vedecké štúdie a zdroje

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.