Ak chudnete, máte vytvorený určitý režim. Sú jedlá, ktoré môžete, ale veľa aj takých, ktoré sa nedajú ani ochutnať. To nie je problém, kým sa stravujete sami. Z chladničky, poličiek a špajze vyhádžete všetky hlúposti... A je to! Potom si domácnosť vybavíte vhodnými potravinami. To je všetko. Potom už len disciplinovane zobrať v správnom čase vhodné jedlo a chudnutie je isté.
Čo však v prípade, že opustíte "bublinu" domácnosti? Odrazu sa na vás začnú valiť dobroty zo všetkých strán. A čo je horšie, takéto nevhodné jedlá jedia všetci! Čo je na tom to horšie? To, že
Človek je tvor stádový. Je prirodzené, že ak je čas jedla, tlupa si sadne a je. Neraz si dáme všetci to isté.
Na Slovensku sa jedávalo z jednej misy. Ak chudnete, chcete jesť niečo iné. Narušujete tak tento vzorec. Odrazu sa vyčleňujete od ostatných. Stanete sa "bielou vranou".
Poviete nie potravine, ktorú všetci ostatní jedia (= čo za čudáka to asi je, keď nechce to čo my?)
Tým poviete nie aj hostiteľovi (= tomu človeku sa nedá ulahodiť)
Tým sa vyčleňujete aj zo skupiny (=teraz všetci jeme, to sa on musí fakt takto predvádzať?)
No a takých vlkov samotárov nemá nikto rád.
Je však ešte jeden druh ľudí, tí vás budú nenávidieť dvojnásobne za to, že poviete nie nezdravej strave. Sú to tí, čo sú tiež tuční. Tí sakramentsky dobre vedia, že by ani oni nemali jesť takéto jedlá. Ale túžba je silnejšia. Ak vy dokážete odolať, budú to vnímať ako kritiku. Budú sa vo vašej prítomnosti cítiť zle a preto sa pokúsia urobiť čokoľvek, aby ste si dali aj vy. Riziko, že vy schudnete a oni priberú je nepríjemné. Budú preto bojovať o to, aby vás nejako primäli okoštovať.
Budú bagatelizovať. (No čože už to je dať si jeden rezníček so šalátikom?)
Budú dramatizovať (Robili sme to len pre teba a ty si teraz nedáš?)
Budú vydierať (Ak nemáte u nás nič jesť, nabudúceani nemusíte chodiť!)
Budú strašiť (S chudnutím to dosť preháňaš, vyzerášchoro. Radšej sa len normálne najedz!)
Budú vám robiť chute (Mňam, to je dobré, daj si, veď všetci máme)
A tak ďalej. Je kopa iných stratégií, ako vás okolie bude tlačiť do toho, aby ste nechudli. Aby ste sa cítili nepríjemne len preto, že ste sa rozhodli pre zdravší životný štýl. To je tá ťažšia časť pri chudnutí a ešte ťažšia, keď už schudnete. Potom totiž príde na rad najtvrdší argument: "Už si schudol, teraz už predsa môžeš!". A kto si po chudnutí uvoľní opraty, ten sa zvyčajne dočká jojo efektu.
Pripravte sa na to pri chudnutí a aj po ňom!
Ak budete vopred počítať s tým, že takéto pasce prídu, viete sa brániť. Spravte tieto kroky:
Ak sa niekam chystáte, zoberte vlastné jedlo. Položte ho na stôl k ostatnému jedlu a potom prednostne jedzte svoje. Mnoho tipov nájdete v článku krabičková diéta, kde som popísal postupy ako si takú diétu viete pripraviť aj sami.
Môžete hostiteľom vopred povedať aké presne jedlo môžete jesť.
Cudzím ľuďom nemusíte povedať, že chudnete. Povedzte že hrozí žlčníkový záchvat a zrazu vám ochotne dajú diétnejšie verzie jedál.
Najedzte sa veľa zeleniny. Potom aj menšie množstvo nevhodnej stravy urobí menšie škody ako keby ste sa tým nadžgali.
Pred každou "výnimkou" navýšte dávku probiotík. Pomôžu pri trávení a aj zmenšia škodlivý dopad. Dlhodobo sa mi osvedčilo užívať denne Probio-fix a pred problémovým jedlom pridávam Nekadex alebo ExHelico.
Prečo na tom "čo jedia všetci" záleží?
Spoločenské stravovanie má hlboké korene v ľudskej histórii. Jedlo bolo vždy spojením, oslavou, rituálom. Odmietnutie zdieľaného jedla môže byť vnímané ako odmietnutie samotného spoločenstva, čo spúšťa vnútorný pocit nepohody a snahu o opätovné zaradenie sa. Dôvody za tlakom okolia nie sú vždy zlé:
Starostlivosť: Hostiteľ chce, aby sa jeho hostia cítili príjemne a boli sýti. Odmietnutie jedla môže vnímať ako zlyhanie v ich úlohe.
Tradica a zvyky: Mnoho kultúr spája jedlo s pohostinnosťou a odmietnutie je vnímané ako neúcta.
Pocit spolupatričnosti: Ponúkanie a prijímanie jedla vytvára puto a posilňuje sociálne väzby.
Nevedomosť: Ľudia často nerozumejú vašim dôvodom na chudnutie alebo si neuvedomujú, aké ťažké je dodržiavať diétu v spoločnosti.
Psychologické pasce a emočné jedenie
Okrem vonkajšieho tlaku existujú aj vnútorné boje. Práve v sociálnych situáciách sa často prebúdzajú emočné spúšťače, ktoré vedú k impulzívnemu jedeniu:
Stres a úzkosť: Spoločenské udalosti môžu byť pre niekoho stresujúce a jedlo sa stáva útechou.
Nuda: Ak sa na oslave "nič nedeje", jedlo sa stáva formou zábavy a vyplnenia času.
Smútok alebo osamelosť: Jedlo môže byť náhradou za chýbajúce emocionálne naplnenie.
Oslavy a odmeny: Jedlo je často spojené s oslavami a odmenami, čo sťažuje odmietnutie v týchto situáciách.
Existujú aj ďalšie stratégie, ktoré vám môžu pomôcť úspešne preplávať nástrahami spoločenského stravovania:
Komunikujte otvorene, ale stručne: Nemusíte sa vyznávať z detailov vašej diéty. Jednoduché "Ďakujem, ale momentálne si strážim stravu" alebo "Mám dnes poobede ťažší tréning, tak sa šetrím" môže byť dostatočné.
Ponúknite pomoc pri príprave: Ak ste pozvaní na návštevu, ponúknite, že prinesiete šalát, ovocie alebo iné zdravé jedlo. Tým zabezpečíte, že budete mať na výber a zároveň ukážete hostiteľovi svoju ochotu prispieť.
Zamerajte sa na spoločnosť, nie na jedlo: Venujte pozornosť konverzáciám, aktivitám a ľuďom okolo vás. Jedlo by nemalo byť stredobodom pozornosti.
Praktizujte "malé porcie a pomalé jedenie": Ak už musíte niečo ochutnať, vyberte si malú porciu a jedzte pomaly. Dáte tak svojmu mozgu čas zaregistrovať, že ste sýti.
Nájdite si spojencov: Ak viete o niekom, kto má podobné stravovacie ciele, dohodnite sa na vzájomnej podpore počas spoločenských udalostí.
Majte plán: Pred odchodom na udalosť si premyslite, ako sa zachováte v rôznych situáciách. Čo poviete, ak vám budú núkať jedlo? Ako sa presuniete od stola, ak cítite nutkanie prejesť sa?
Odpusťte si prípadné "prehrešky": Nikto nie je dokonalý. Ak sa aj stane, že zjete niečo, čo ste nemali, netrestajte sa. Poučte sa z toho a vráťte sa k svojmu plánu.
Zamerajte sa na dlhodobý cieľ: Pamätajte na to, prečo ste sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl. Jedna nevhodná udalosť raz za pár mesiacov neovplyvní vašu snahu schudnúť. Jedna príležitosť na obžerstvo raz mesačne môže byť trocha podozrivá. Jedna "udalosť" týždenne už smrdí hostinami u rodičov a môže prispievať k horším výsledkom v chudnutí. Jedna udalosť párkrát do týždňa... ...Tu sa už vlastne ani nerozprávame o chudnutí, či?
Vyhľadajte podporu profesionálov: Ak máte pocit, že sociálne situácie sú pre vás obzvlášť ťažké, zvážte rozhovor s terapeutom alebo psychológom.
Po schudnutí: Udržanie si novej identity
Dosiahnutie cieľovej váhy je len polovicou úspechu. Udržať si ju si vyžaduje ešte väčšiu ostražitosť a adaptáciu na novú identitu. Už nie ste "ten, čo chudne", ale "ten, čo sa zdravo stravuje". Toto posunutie v myslení vám pomôže udržať si nové návyky aj v spoločnosti.
Chudnutie a udržanie si zdravej váhy je maratón, nie šprint. Je to cesta, ktorá si vyžaduje nielen disciplínu v stravovaní, ale aj psychickú odolnosť a schopnosť navigovať zložité sociálne situácie. Pamätajte, že nie ste sami a že existuje mnoho spôsobov, ako si udržať svoje zdravé návyky aj mimo bezpečia domova.