Dnes si povieme o športe, chodení a jeho vplyve na chudnutie ešte trocha viac. Už sme si o tom písali, ale chcem, aby ste vedeli, že bez pohybu je chudnutie problém. Dá sa síce chudnúť aj bez pohybu, ale následky za to nestoja. Preto si nájdite systém a vyčleňte čas na pohyb. Tento bod v programe chudnutia sa nedá oklamať, nedá sa nahradiť tabletkou ani úplatkom. Ten pohyb jednoducho MUSÍTE robiť vy, pravideNNe a v dostatočnom časovom rozsahu.
Mnoho ľudí si myslí, že na chudnutie treba v posilňovni dvíhať činky, robiť stovky brušákov. Je to fajn v televíznej reality show. Tam ide v prvom rade o zábavu. Aby divák videl, ako morbídne obézny muž z celej sily beží, alebo dvíha pneumatiku. Je to vizuálny efekt. Nie zdravé chudnutie. Vy nie ste v zábavnej relácii. Chudnite zdravo a to sa týka aj pohybu! Ak máte chuť cvičiť a posilňovať, je to dobrý nápad.
Ale cvičte pod dohľadom fyzioterapeuta, alebo profesionálneho trénera so zameraním na rehabilitáciu. Prečo? Pretože je takmer isté, že máte chybné držanie tela (ak nič iné, tak tučnejší človek musí vyvažovať neprirodzene veľké brucho). Potom by ste športom mali kompenzovať a naprávať problémy. Ak celý deň šoférujete, nedávalo by zmysel cvičiť inak štandardné cviky pri ktorých budete zas v predpažení manipulovať s činkou. Tréner by vám mal naopak vybrať taký tréning, ktorý zaťaží svaly ktoré v práci nepoužívate. Také cvičenie dáva zmysel. Pozrite si aj článok Cviky na chudnutie v ktorom popisujem, že na chudnutie nie je dobrý nápad cvičiť napríklad brušáky - nepomôžu vám spáliť tuk.
Možno vám prišlo na um, že ak z rýchlej prechádzky začnete chudnúť, tak z behu by ste chudli ešte viac. A z behu do schodov najviac. Na podobných úvahách sú postavené aj mnohé programy ako zumba, aerobic a iné tvrdšie športy "na chudnutie". Tréner nad vami reve s píšťalkou v ústach "kde nie je bolesť, nie je rast!". A vy máte pocit, že ak sa nekúpete v pote (či v krvi?), nič ste nespravili. Taký prístup je možno v poriadku, ak niekto trénuje na olympiádu. Je otázny ak to robia pre zábavnú reality show v televízii. Je však veľmi zlý, ak trpíte obezitou!
Šport pri ktorom sa už riadne zapotíte a zadýchate nie je na chudnutie tak vhodný. Je to dobrý prostriedok, ak si chcete zlepšiť kondíciu. Ale na chudnutie potrebujete len miernu a dlhotrvajúcu záťaž. Odbornejšie sa to nazýva aeróbny tréning, v tomto článku som o takom tréningu napísal viac podrobností.
Ak by ste sa snažili chudnúť pri silnom zaťažení, má to niekoľko nepríjemných dôsledkov. Pri veľkej záťaži telo hľadá ako zdroj energie prednostne cukor. Menej sa snaží siahať do tukových rezerv. Po tvrdom tréningu však spravidla máte minutý všetok zásobný cukor v tele a možno už koncom tréningu sa dostavia výraznejšie známky hypoglykémie. (Poklesu krvného cukru, ktorý sa minul na tréning.)
Tieto známky sú často po tréningu sprevádzané aj neprekonateľnou túžbou po sladkostiach. Máte pocit, že po takom tréningu predsa máte „právo“ na drobnú odmenu a nadelíte si nejakú tú sladkosť. A je zle!
Tvrdý tréning je teda skôr zlým nápadom, pretože vedie k vyčerpaniu a tým aj vyššiemu riziku úrazov. Počas tvrdého tréningu schudnete málo a možno to ešte aj doženiete koláčikom po tréningu. Navyše je to únavné a nepríjemné. Väčšina z nás sa únavným a nepríjemným veciam rada vyhne. A tak budeme ďalší tréning radi odkladať. To je presne to, čo ale nechceme!
Preto odporúčam, aby ste ako hlavný pohyb v prvých mesiacoch využili chôdzu. V článku Rýchlou chôdzou ku zdraviu som to popísal podrobnejšie.
Ak chcete chudnúť a mať veci pod kontrolou, odporúčam vám dve finančné investície.
Ak máte chuť na dlhšie video o športtesteroch, rôznych hodinkách a chudnutí, pozrite si tento videorozhovor, v ktorom sa rozprávam s trénerom o týchto praktických témach.
Ak vás chôdza nebaví, bicykel je ďalšou z častých volieb. Šetrí kĺby a dá sa regulovať záťaž. Žiaľ, ak trpíte sedavým zamestnaním, potom je bicykel zlý nápad - zas ďalšie sedenie...
Tip: čo tak športová kolobežka? Pozrite si Článok o kolobežkovaní, je v ňom aj video s praktickými tipmi nielen pri výbere kolobežky. Samozrejme hovorím o športovej kolobežke. Nie o elektrickej.
V okolí Bratislavy je veľa príležitostí na jazdy, napríklad jazero Neusiedler See - tam sa dostanete vlakom a nazad po vlastných kolieskach. Tí, čo jazdia na bicykli to zvládnu aj bez vlaku. Žiaľ v kopcovitom teréne veľkej časti Slovenska môže byť kolobežkovanie namáhavejší šport. Tam treba zvážiť, či máte kadiaľ jazdiť bezpečne.
PS: Možno sa pýtate, čo jesť po tréningu, alebo prechádzke. Najlepšie normálne ďalšie jedlo, ktoré je na rade. Nepodľahnite reklame, že máte piť rôzne bielkovinové koncentráty, alebo proteínové tyčinky. Ani rehydratačné nápoje.
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.