BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Krabičková diéta pri chudnutí? Áno či nie?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí potrebujú celý deň niečo vyjedať, robíte to možno správne. Pravidelná strava je podmienkou schudnutia i udržania štíhlej línie. Možno ste ale celý deň vytažení v práci. Na prípravu jedla nemáte čas. Skúste to s krabičkovou diétou.

Vieme, volá sa to diéta a na našich stránkach stále prízvukujeme, že diéty vedú len k jojo efektu. Tentokrát slovko diéta neberte do úvahy. Nejde o žiadnu bielkovinovú diétu, paleo diétu, ketónovú alebo 90-dňovú diétu.... Áno všetky tieto sú škodlivé. Aj pre vašu líniu aj pre zdravie.

Krabičková diéta

Krabičková diéta je pripravovaná presne podľa energetických a výživových potrieb vášho organizmu. Takže pokojne by sme ju mohli nazvať zdravé, pestré a vyvýžené krabičkové stravovanie. Aj keď, aj medzi krabičkovými diétami sa nájdu čierne ovce. Ale o tom až nižšie.

Krabičková diéta je nápad anglického fitness trénera Simona Lovella, ktorá sa veľmi rýchlo uchytila v Spojenom kráľovste. Odtiaľ úspešne expandovala do zámoria aj do Európy. Je veľmi vhodná napríklad pre zaneprázdnených zamestnancov v stednom manžmente žijúcich vo veľkých mestách, ktorí nemajú čas doslova na nič.

Krabičková diéta – diéta manažérov?

Na Slovensku sa krabičková diéta už tiež úspešne etablovala. Firmy, ktoré vám dovezú vaše jedlo v krabičkách domov alebo do práce sú napríklad v Bratislave, Trnave, Nitre, Košiciach. Čiže v mestách, kde majú ľudia nadpriemerné prijmy.

Takže prívlastok, že ide o "manažérsku" diétu je celkom na mieste. V krabičkách si svoje raňajky, desiatu, obed, olovrant i večeru objednávajú ľudia s vyššími príjmami ako je priemer v populácii.

Je to tak preto, lebo krabičková diéta nepatrí medzi najlacnejší spôsob stravovania. Denne vás diéta z krabičiek vyjde na 10 až 15 €, čo nie je málo.

Krabičková diéta – je naozaj taká drahá?

Áno, určite je drahšia, ako iné spôsoby stravovania. Ak ste ale celý deň v práci a iná možnosť, ako si vybehnúť cez obednú prestávku do reštaurácie, vám nezostáva, chvíľu s nami počítajte.

Obedové menu v reštaurácii vyjde na 4 – 8 eur. Ak si pripravujete raňajky, desiatu, olovrant aj večeru doma, surovniny vás vyjdú aj na ďalších 5 eur, často i viac.

Zrátané a podčiarknuté: vyjde vás to denne na priemerných 10 až 12 eur. Takže ten rozdiel vlastne ani nie je taký markatný. Je tu však jedno ale: ste na stránkach o chudnutí! Znižovanie telesného tuku a návštevy bežných reštaurácií sa ani trochu nesnúbia! Varia tam veľmi kalorické a z hľadiska výživy nezdravé jedlá. Ak chcete schudnúť, potrebujete zdravú a vyváženú stravu s podielom energie nastaveným presne tak, aby ste chudli.

Krabičková diéta podomácky?

Ak ste vyťažení až po uši prakticky od skorého rána až do neskorej noci, tento odstavec pokojne preskočte. Pokiaľ ste v jednom kole iba v práci a keď prídete domov, situácia sa upokojí, máte možnosť pripraviť si vlastnú krabičkovú diétu aj sami.

Podmienkou je ale mať zmáknuté základné zásady zdravej stravy, príjmu živín a energie. Podľa toho musíte pripraviť vyváženú celodennú stravu. Každá krabička znamená jednu porciu. Musíte ju naporcovať tak, aby vášmu telu dala všetko, čo potrebuje, ale energeticky ste nešli príliš vysoko, ale ani príliš nízko (pretože aj prílišné škrtenie stravy je pri chudnutí kontraproduktívne).

Svoju dennú potrebu živín a energie zistíte pomocou BMI kalkulačky. Potom si už podľa tejto zásady pripraviť do krabičiek jednotlivé denné chody. Zo začiatku budete na to potrebovať kuchynskú váhu, potom už budete mať porcie jednotlivých surovín v oku. Táto kalorická tabuľka vám vypočíta presné zloženie živín a celkový počet energie vášho jedla podľa surovín, ktoré ste pri jeho príprave použili.

Chce to trochu cviku a sebazaprenia, ale ťažké sú len začiatky. Potom vám to už pôjde od ruky. Každopádne domácou prípravou krabičkovej diéty výrazne ušetríte. Budete jesť zdravo a navyše aj pekne chudnúť.

Pozor – nie každá krabičková diéta je vhodná

Vždy myslite na to, že firmy, ktoré vám ponúkajú "zdravé" jedlá v krabičkách, chcú predovšetkým zarobiť. Preto ponúkajú v krabičkách aj také jedlá, ktoré buď neponúkajú vyváženú stravu, alebo nie sú určené pre chudnutie. Na prvom mieste je vždy dopyt spotrebiteľa a tomu sa prispôsobuje aj ponuka.

A ruku na srdce, nie všetkým ľuďom, ktorým vyhovuje stravovať sa krabičkovo, leží na srdci chudnutie.

Nevhodné, bez ohľadu, či chudnete alebo nie, sú napríklad rôzne "detoxikačné" či "čistiace" diéty... Po prvé, neobsahujú všetky živiny, ktoré vaše telo potrebuje. Čiže budete strádať. Druhá vec: mnoho výstrelkov v stravovaní pod nálepkou "detox" vychádza z pseudovedeckých konceptov, nie z odporúčaní odborníkov na zdravú výživu.

Podobne sa vyhnite aj diétam, ktoré sa nazývajú nízkotučné, nízkosacharidové... Áno, telo potrebuje aj tuky, ale zdravé. A bez sacharidov to už vôbec nejde, dokonca si môžete spomaliť metabolizmus. Ale tiež, nie je sacharid, ako sacharid... To už je ale o  tých znalostiach zásad zdravej výživy a správneho chudnutia. Bez týchto znalostí sa nedá chudnúť korektne a zdravo.

Tip: prečítajte si, aké najčastejšie chyby pri chudnutí robia ľudia, ktorí nie sú ochotní si o tom všetkom trochu naštudovať.

Krabičkové diéty, ktoré sú vhodné pri chudnutí:

  • diéta na chudnutie bez pravidelného pohybu (nie je to ideál, ale môže byť)
  • diéta na chudnutie s pravidelným pohybom (super, šport by mal byť súčasťou zdravého a správneho chudnutia)
  • vegetariánska diéta (veľmi vhodná a zdravá)
  • diéta zameraná na zdravé stravovanie (môže byť, ale popýtajte sa na zloženie a energiu, lebo sa vám môže stať, že budete namiesto chudnutia s váhou stáť)

 

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.