BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Ktorá diéta je po sviatkoch najúčinnejšia?

Počas sviatkov mnohí priberú. Potom si kladú otázku "ako po sviatkoch zhodiť z brucha". Brucho, presnejšie pupok totiž rastie zvyčajne ako prvé. No a nepáči sa nám. Právom, tento druh tukových zásob je okrem iného aj značne nezdravý. Ako sa ho zbaviť?

Veľa žien (aj mužov, ale nepriznajú sa) po sviatkoch na tej váhe stojí a následne spanikária. Okamžite začnú hľadať akú diétu majú nasadiť, aby zhodili to brucho. A teraz si dobre zapamätajte čo napíšem:

Po sviatkoch zhodíte kilá rýchlo. Normálnou stravou, ako aj ktoroukoľvek diétou.

Prečo? Pretože posúdenie "zhodenia" na základe kíl je mimoriadne nepresná metóda. Všimnite si, že sa trocha vyhýbam slovu chudnutie.

Trávili ste sviatky pojedaním dobrôt? Kŕmili ste sa tradičnými pochúťkami? Kapustnica, údené, syry, vyprážané? To sú všetko sú mimoriadne posolené jedlá. Ak sa nimi kŕmite pár dní, v tele sa vám nahromadilo aj niekoľko litrov vody. Nuž a liter vody = jedno kilo na váhe.

  • Ak od nového roku prejdete na normálnu zdravú stravu, tak okrem iného z jedla vylúčite nadbytok soli a v priebehu pár dní sa zadržaná voda z tela odbúra. Vycikáte to. Môžete nadšene konštatovať, že ste za týždeň „schudli“ trebárs 4 kilá. No v skutočnosti to bola najmä voda, nie tuk.
  • Ak od nového roku prejdete na niektorú tvrdšiu diétu, výsledky budú podobné. Je jedno ktorá diéta to bude – dukanova, atkinsova, paleo, ryžová, akákoľvek. Aj tu za pár dní zhodíte niekoľko kíl. Možno o niečo viac, ako bez diéty, ale k tomu sa dostaneme o chvíľu.

Vniká však jeden problém. Tí, čo si naordinovali diétu budú skvelé zhodené kilá pripisovať tej diéte. Nikto ich nepresvedčí o tom, že aj bez diéty by výsledky boli rovnaké. Práve takto sa šíria fámy o skvelých diétach. Nejaká žena za týždeň schudne 5 kíl a začne o tom hovoriť pred kamarátkami. Tie to skúsia a tiež schudnú. A už sa šíri fáma, že tá-ktorá diéta je naozaj účinná. To, že po pár týždňoch sa týmto dámam chudnutie veľmi často spomalí až zastaví už nie je tak atraktívna správa. Táto informácia sa preto už nešíri. Kto už by sa chválil tým, že naletel? Že neuspel? Že po diéte má problémy?

Zhodiť tuk z brucha sa dá aj bez diéty

Všimnite si, že druhá vec, ktorú tu spomínam je brucho.

  • Brucho je spoľahlivý znak. Ak ho zhadzujete, zaručene chudnete tuk.
  • Váha (správne hmotnosť) je celkom nepresný znak. Ak klesá, neviete, čo presne sa mení. Veľká časť toho, čo počas diéty hlavne na začiatku ide preč z tela je voda.

Ak zároveň netrpíte aktívnym športom, tak spolu s niektorou z tvrdších diét počítajte aj s tým, že „dolu“ ide aj svalová a kostná hmota. Tukové tkanivo je oveľa ľahšie. Aj viditeľný rozdiel veľkosti brucha nie je na váhe markantný. Preto varujem pred diétovaním po sviatkoch.

Po sviatkoch prejdite na čo najpravidelnejšiu stravu.

  • Jedzte normálne jedlá v pravidelných intervaloch.
  • Prísne dodržiavajte pitný režim
  • a každý deň sa venujte aktívnemu pohybu.

Keďže po zimných sviatkoch je často vonku zima, tak je výhodnejšie navštíviť posilňovňu.

Pri športovaní buďte opatrnejší, ak máte nadváhu

Samozrejme, zdravý človek nemá problém vybehnúť si popoludní na túru do lesa. Zima nie je prekážkou. No ak máte nadváhu, alebo ste dokonca obézni, tak tam môže byť situácia iná. Nadbytočný tuk na bruchu (a nielen tam) totiž v tele plní aj funkciu orgánu. (Áno, tukové tkanivo je v tele orgánom podobne, ako srdce, ľadviny či štítna žľaza.) Ako orgán má tukové tkanivo svoj metabolizmus. Produkuje vlastný odpad a rôzne chemické látky. Keď je v tele zdravé množstvo tuku (10 až 15 percent u muža a 15 až 20 percent u ženy) tak je všetko v poriadku. Látky, ktoré toto tukové tkanivo produkuje sú v tele potrebné. No ak je náhle tukové tkanivo niekoľkonásobne väčším orgánom (30% a viac) tak je aj neprirodzene zvýšená aj produkcia týchto pôsobkov. Často na dvoj a viacnásobok. To už sa, pochopiteľne, prejaví aj na zdraví. Zaujímajte sa o pojem metabolický syndróm. Ak máte nadváhu a vyšší tlak, môže to byť aj váš prípad.

S veľkým bruchom sa vo vašom tele zvyšuje aj produkcia látok, ktoré zvyšujú pohotovosť tela k zápalom. (Koho to zaujíma hlbšie, hľadá v Google pojem prozápalové cytokíny.) Je to niečo podobné, ako keby ste mali drevenú stodolu a niekto by po nej stále chodil a tajne postrekoval náradie, steny a strechu benzínom. Tým by sa výrazne zvyšovalo riziko, že nastane požiar. Nie, postrekovanie benzínom (obezita) samo o sebe požiar nespôsobí. Ale potom môže vzniknúť až príliš ľahko a z príliš zanedbateľnej príčiny. Tak je to aj v tele.

Preto obézny človek môže mať v praktickom živote oveľa viac ťažkostí so zápalovými ochoreniami. Napríklad astma, ťažkosti s kĺbmi či ateroskleróza... sú známymi príkladmi. Ale aj skrytejšie formy zápalu môžu strpčovať život.

No vráťme sa k pohybu – tam som sa chcel dostať po tom, keď pohovoríme o pohotovosti k zápalu. Tučný a netrénovaný človek v zime oveľa ľahšie nachladne. Ak si dáte „zdravotnú“ rýchlu prechádzku v mraze, je to pre organizmus záťaž. Imunitný systém si s tým normálne poradí. Otázka však znie, akú máte rezervu? Pre mladého a zdravého človeka to rozdiel nespraví. Po prechádzke sa zohreje a je všetko v poriadku. Čo však, ak máte oslabené niektoré funkcie svojho tela? Čo ak idete takpovediac na doraz, alebo na rezervu? Trebárs preto že ste na diéte? Potom môže vychladnutie tela siahnuť tak hlboko do rezerv, že to už organizmus neutiahne. Ako príklad si skúste spočítať ako to môže vyzerať v praxi:

  1. Vychladnete počas prechádzky. Normálne sa nič nestane, ale ak ste oslabení aj inými "priťažujúcimi okolnosťami", tak aj prostý pobyt v chlade môže byť problém.
  2. Navyše ste teraz začali so športom, takže nielen že ste zaťažili telo zimou. Zaťažili ste ho aj rýchlou chôdzou, na ktorú nie je navyknuté?
  3. Ale moment! Vy tuším aj diétujete. Málo ste pár dní jedli. Aj to je záťaž na telo a imunitu. Sama o sebe by sa dala zvládnuť.
  4. Možno ste v strese a málo spíte. Telo nestíha regenerovať. O to menšia rezerva pre záťaž.
  5. A ešte jeden moment! V krvi vám kolujú pôsobky tukového tkaniva pripravené uľahčiť zápalové ťažkosti. Pečeň sa pokúša ich odstrániť, ale nestíha. Aj to je záťaž na telo. Normálne je zvládnuteľná.

Jednoducho ak takýmto spôsobom začnete na svoje telo „nakladať“ záťaž, niekde to proste rupne. Najčastejšie sa na oslabené telo „nalepí“ nejaká viróza. Aj tu platí – s tým si telo zvyčajne ľahko a rýchlo poradí. Ak ste už ale oslabení (chlad, tréning, tuk, únava, diéta + ľahká viróza) imunitný systém ide „z posledných síl“. Veľmi často sa v takto oslabenom tele objaví ešte nejaká bakteriálna infekcia a už tu máme nejakú tú bronchitidu, alebo inú radovánku. Pár chýb za sebou a už to vyzerá na antibiotiká...

Takže ak sa pozriete na rok týmto spôsobom, môžete vidieť širšie súvislosti. Aj preto sa v chladnom období lepšia a ľahšie šíri chrípka a iné podobné ochorenia. Oplatí sa preto, aby ste práve v tomto období robili pre svoju imunitu maximum. A tým nemyslím megadávky vitamínu C. Viem, chrípka sa šíri aj preto, že chrípkový vírus sa dobre šíri práve v chladnom období, keď máme vonku nejaké 4 stupne nad nulou. Čo vtedy robia ľudia? Menej sa oblečú - veď nemrzne. To ich oslabí a uľahčí to tak šírenie virózy.

Ak chcete športovať po zimných sviatkoch, robte to v interiéri. Neplatí to pre tých, čo majú dobrú imunitu a športujú celoročne. Tu hovoríme o športovaní tých, čo chcú zhodiť tuk z brucha po sviatkoch a aj v športe sú „sviatočníci“.

  • Striktné dodržiavanie pitného režimu vám zlepšuje metabolizmus (látkovú výmenu) a telo je zavodnené. Tým prirodzenou cestou zvyšujete aj schopnosť lepšieho čistenia slizníc a s dostatkom vody sa odpad ľahšie dostáva cez ľadviny von z tela.
  • Ak chcete držať diétu, alebo nejaký výživový štýl, zvoľte si taký, ktorý môžete jesť celoročne. Teda niečo postavené na racionálnej výžive. Veľa čo najprirodzenejších potravín, menej mäsa. Riaďte sa glykemickým indexom. Málo sladkostí, radšej strukoviny. Ak prílohy, tak celozrnné a striedmo. Cieľom je poskytnúť telu pestré živiny v množstve, aké potrebuje. Nie viac – to by ste priberali. Nie menej – to sa oslabujete.
  • Investujte radšej do zeleniny a ovocia, ako do poplatkov káblovej televízii či mobilným operátorom. Významným spôsobom tým posilníte imunitu a zdravie. Hlavne si nemyslite, že to nahradíte výživovými doplnkami. Sú to len doplnky – zelenina je základ. Predstavte si to ako murovanie. Zelenina a ovocie sú tehly. Ak bude múr z kvalitných, presných a ťažkých blokov, napríklad z kamenia, netreba to ani doplniť cementom.
  • Hliadkujte aj, aby vám niečo dlhodobo nekazilo duševnú pohodu. Nerváky, stres, či konflikty s partnerom sú tiež schopné dramaticky ovplyvniť imunitu. Kto tomu neverí, spomenie si, že ochorieme často práve po väčšej záťaži. Po strese, po dovolenke (ak to bol nervák alebo zaberák), po súťaži, po skúške...
  • Záťažou je aj nevhodná strava. Čo najviac sa vyhýbajte potravinám, ktoré kladú zvýšené nároky na trávenie a hlavne odbúravanie škodlivín, či prebytočných látok. Preto sa oplatí vynechávať tie potraviny, ktoré obsahujú viac pridaných chemikálií.

To všetko spolu jedno s druhým môže postupne umožniť, aby vaše telo bolo postupne štíhlejšie a zároveň aj odolnejšie. Nie, nikto vám nedá záruku, že nejakú chrípku nakoniec nechytíte aj keď ste zdraví, vitálni a štíhli. Ale ak je imunita v poriadku, zvyčajne aj choroba má miernejší priebeh ako u človeka, ktorý je oslabený.

Ako po sviatkoch zhodiť z brucha?

Paradoxne najúčinnejšie je, ak sa celkom prestanete zaoberať chudnutím. Nezhadzujte tuk. Začnite sa radšej zaoberať tromi otázkami a tie si klaďte po celý deň.

  1. Je to, čo práve idem zjesť vhodné jedlo?
  2. Je možné zvýšiť pohybovú aktivitu?
  3. Dodržiavam pitný režim?

Tieto princípy stačí dodržiavať a postupne začnete svoj životný štýl zlepšovať. Zlepšovať v zmysle, že nielen že zhodíte to veľké brucho, ale ešte sa budete aj lepšie cítiť. Je jasné, že spočiatku to asi nebude dokonalé. Asi budete mať viac otázok, než odpovedí. Plus pohodlie vás bude ťahať nazad k tomu, na čo ste boli navyknutí. To sú hlavné nástrahy. Ak ich zvládnete, výsledky vás potešia a poviete si: stálo to za to.

Využite nástroje, ktoré som pre vás pripravil zadarmo.

  • Kalkulačka BMI je určená nielen na výpočet BMI. Povie vám aj to, koľko zhruba jesť, piť a ako cvičiť.
  • Potravinové tabuľky vám napovedia, či sa vo svojom jedení "zmestíte" do mantinelov odporúčaného množstva jedla.
  • Kurz chudnutia e-mailom vás prevedie prvými desiatimi dňami chudnutia. Väčšina absolventov schudne a mnohí prejdú na odporúčaný režim. (Kurz je naozaj zadarmo, nie sú v tom žiadne háčiky a skryté poplatky.)
  • Ak máte pocit že o chudnutí viete aspoň základy, spravte si test, čo viete o chudnutí. Možno zistíte že viete málo - potom sa oplatí trocha študovať. Možno zistíte, že viete veľa - ak nechudnete potom je na mieste pracovať s disciplínou.
  • No a nakoniec si dovolím znova upozorniť, že v mojej knihe Jedálniček na chudnutie nájdete nielen môj príbeh a kopu motivácie, ale aj veľa fungujúcich tipov na to, ako môžete schudnúť zdravo a natrvalo.
Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.