BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Ako sa dá zrýchliť metabolizmus?

Normálne by človeka niečo také, ako metabolizmus nemalo prečo zaujímať. Nie je ho vidieť, počuť, ani cítiť. Preto je ťažké posúdiť, či je rýchly, alebo pomalý. Nuž a realisticky - metabolizmus je skôr taký ľudovo-umelecký názov, než niečo uchopiteľné. Mnoho ľudí ani nevie, čo to ten metabolizmus vlastne je, ale VEDIA, že ho majú spomalený.

Takže: Metabolizmus = látková premena.

Látková premena beží spravidla bez účasti nášho vedomia a vedomej vôle. Niečo zjeme a ono sa to v tele "premení" na energiu, stavebné látky, alebo odpad. Metabolizmus nás začína zaujímať až vtedy, keď niečo nie je v poriadku. A obezita je jedným zo stavov, kedy sa metabolizmus dostáva na scénu, ako ústredná téma, či priamo ako spoluvinník našej obezity.

Úsporný metabolizmus je často citovaný pojem. Rozumie sa tým, že niektorí ľudia sú "nastavení" tak, že dokážu s prijatou energiou výborne hospodáriť a ušetriť. Keby sme žili v lese, v nedostatku potravy, najväčšiu výhodu by mali ľudia s úsporným metabolizmom. Vydržia dlhšie "fungovať" aj pri malom príjme energie. Žiaľ, v modernej spoločnosti je jedlo lacné a ľahko dostupné. A tak práve tí ľudia, ktorí nepotrebujú veľa zjesť nato, aby prežili budú prví, ktorí stučnejú.

Títo ľudia ľahko prijmú viac energie, ako telo stihne "spáliť". V nastavení na úsporný režim si potom nespotrebovanú energiu uloží vo forme tuku.

Inými slovami človek s rýchlejším metabolizmom môže zjesť o niečo viac jedla a nepriberie.

Už na prvý pohľad (pozorovanie) môžete odhadnúť, ako rýchlo a ako ľahko niekto bude "páliť" energiu. Predstavte si svojich známych a kolegov. Iste by ste medzi nimi vypozorovali dva extrémy:

  • Čulý. Na stoličke neobsedí. Ak niečo potrebuje, vyskočí a dobehne pre to. Zohne sa, čupne si. Dvihne, prenesie. Poskočí alebo pobehne. Málo ho vidíte posedávať, skôr stále niečo robí v pohybe.
  • Pomalý. Ak neleží na pohovke (akože zvyčajne áno) tak sedí na pohodlnom kresle. Ak nesedí na pohodlnom kresle tak sedí je na kolieskovej stoličke, alebo v aute. Pokiaľ niečo treba, presunie sa k tomu posediačky na kolieskach. Zriedkavo ho vidíte chodiť (azda keď ide na WC).

Medzi týmito dvoma ľuďmi je šialený rozdiel v tom, koľko energie spália a koľko prijmú.

  • Čulý míňa pohybom nečakane veľa energie a navyše pritom nemá čas príliš maškrtiť.
  • Pomalý míňa minimum a pritom má veľa času zobkať.

Aj toto má vplyv na metabolizmus.

Opakované diéty spomaľujú metabolizmus

Človek sa prispôsobuje životným podmienkam. Ak si niekto "naordinuje" nezmyselnú redukčnú diétu, je zle.

Mnoho žien sa dodnes snaží schudnúť tým spôsobom, že obmedzia svoj príjem energie "na doraz", na minimum.

Trojkroková schéma jednosmernej cesty do pekla diétovania má túto schému:

  1. Zjedia len toľko jedla, aby neomdleli pri práci. Áno, po nastolení tak drastickej redukčnej diéty sa naozaj začne váha hýbať správnym smerom, ale to trvá len niekoľko dní.
  2. Potom sa zrazu úbytok hmotnosti začne spomaľovať. Čo to znemená? Kladie si dáma v duchu otázku. Poctivo takmer neje a váha dokonca začína stúpať? To predsa nie je možné!
  3. Tak naša dáma pritvrdí. Pokračuje od bodu jedna, ale s ešte menšími porciami.

Telo rýchlo zistí, že nastala reštrikcia potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie. V divočine by sme vďaka tomu prežili aj "na korienkoch". Žiaľ, divočina, ktorú chudnúce ženy predvádzajú na vlastných telách je oveľa horšia. V normálnej divočine nasleduje po období nedostatku doba hojnosti. Spomalenie metabolizmu spravidla nastáva u inak nie obézneho zvieraťa a tak potom, čo už je čo jesť nenastane žiadna masívna obezita. Zviera priberie nazad to, čo stratilo a život ide ďalej.

  • Ak si ale moletka navodí "obdobie nedostatku", robí to preto, že chce rýchlo schudnúť. Po schudnutí sa však vráti k pôvodnej strave (inú nepozná, alebo neuznáva). Samozrejme, že priberie nazad to, čo stratila.
  • Ak si nedostatok navodí v podstate štíhla žena, rúti sa do veľmi vážnych problémov. Sú rovnaké ako u tučnejších ľudí, ale u v podstate štíhleho človeka sú absolútne zbytočné.

Diéta, pri ktorej sa chudne formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách - po vlastných svaloch (môže "zobrať" aj z kostnej hmoty, zo srdcového svalu).

  1. Chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale taký človek často stráca vodu a svalovinu. Nie len tuk.
  2. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydrží. Začne jesť "normálnejšie" a zas rýchlo priberie. Vráti sa spravidla o nejaké to kilo vyššie, než bola hmotnosť pred rozhodnutím schudnúť.
  3. No pôsobí tučnejšie, než predtým, pretože to, čo priberie už nie je svalovina, ale viac tuku. Váha je ako predtým, ale zloženie tela je už horšie.
  4. Ak to zopakuje niekoľkokrát od bodu 1, bude mať pri celkom normálnej váhe naskutku veľké brucho.

Tak sa stane, že človek po mnohých diétach, ktorý má formálne podľa tabuliek správnu hmotnosť je vlastne stále trocha (alebo viac, než trocha) tučný. Svaly sú oveľa ťažšie, ako tuk. A prísne diéty (navyše bez pohybu) spoľahlivo ničia práve svalovinu.

Všimnite si, ako vyzerajú typické mentálne anorektičky. Žiadne svaly na rukách, na stehnách, nič v oblasti zadku. Ak podobné znaky vidíte na nejakej žene, viete na prvý pohľad odhadnúť, že je to asi večná dietárka. Aj to, že jej zdravie nie je (alebo časom nebude) asi príliš ideálne.

A málo svalov neznamená len slabosť, ale aj slabší metabolizmus. Svaly sa totiž podieľajú na "pálení" energie. Ak ich máte veľa, "pália" energiu aj keď práve nič nerobíte...

Pravidelná strava metabolizmus zrýchli

Akonáhle človek začne pravidelne jesť - samozrejme primerane rozumné dávky - organizmus to vyhodnotí tak, že už asi nastala doba hojnosti. Začne vypínať úsporný režim. Už neukladá každý voľný gram potravy na energiu vo forme tuku. Je dostatok, dajú sa zrýchliť procesy, netreba tak šetriť. Môže sa zhodiť trocha tuku...

Práve to je vec, ktorú musíte pri chudnutí rešpektovať. Ak chcete schudnúť musíte pravidelne jesť.

  • 5-krát denne a to v pomerne pravidelných časových intervaloch, pekne rovnomerne rozložených na celý čas bdenia tak, že posledné jedlo by malo byť zjedené asi dve až tri hodiny pred spaním. To funguje, je to overené.
  • 3-krát denne ráno, na obed a večer, ak vám to vyhovuje viac. Ale nič pomimo a medzitým. Toto je pre tráviaci systém lepší prístup, ale pre mnohých obéznych vzniká dosť veľké okno s túžbou maškrtiť.

Obézni to však často nechcú vziať na vedomie. Neraňajkujú, cez deň sa stravujú divne a vyhovárajú sa na prácu. Poslednú večeru si povolia najneskôr o 17:00 a potom sa 6 hodín zmietajú v kŕčoch od hladu. Svojím telám tak sami dávajú prísny príkaz: niet pravidelnej potravy, treba šetriť energiou! Spomalia si metabolizmus nesprávnym stravovaním.

Ak teda chcete chudnúť, nehľadajte si výhovorky, prečo nemôžete jesť pravidelne. Hľadajte spôsob, ako to dosiahnete. Kúpte si budík, noste si zo sebou vhodné jedlá a jedzte raz za 3 hodiny. Robte to, nediskujte o tom, ako je to ťažké. Je to ťažké, ale aj vy ste ťažkí. Ak to chcete zmeniť, zmeňte svoje návyky. Neučičíkajte sa výhovorkami.

Pravidelné pitie metabolizmus zrýchli

Druhý faktor, ktorý zásadným spôsobom zrýchli metabolizmus a s ním aj chudnutie je pravidelné pitie. Ideálnou je čistá, nebublinková voda, alebo čaj. Nevhodné sú akékoľvek sladené nápoje, čiže koly, džúsy, malinovky.

Aj pitie je vec, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Nejeden z nás za deň vypije tak dve tri kávy... To naozaj nemožno považovať za pitný režim.

Mnoho ľudí tvrdí, že im také množstvo vody nechutí, že ich to obťažuje, že sa z toho veľa ciká. No áno. Pravidelné pitie má za následok aj pravidelné močenie. A voda naozaj nemá tak atraktívnu chuť, že by sa po nej človek vrhal rád a stále. Ale nikto od vás nechce, aby ste s radosťou pili každú hodinu. Nemusíte to robiť radi, ale robiť to musíte - ak chcete schudnúť.

Berte pitie vody ako liek. Nepijete ju zo špásu, alebo pre chuť. Proste sa k tomu prinúťte, pretože to proste funguje. Výsledky uvidíte už o týždeň na váhe. A ak neveríte, ďalší týždeň proste nedodržiavajte pitný režim. A výsledky nepitia uvidíte na váhe už po ďalšom týždni. Fakt, nežartujem.

Aj tu platí - nastavte si budíček, nech zvoní každú hodinu. Výhovorky si nepovoľte - ak budík nemáte, kúpte si kuchynský, ktorý zazvoní o hodinu. Stojí menej, než akékoľvek "lieky" na chudnutie. Alebo použite mobil, či počítač nech pripomína...

Pohyb metabolizmus zrýchli

Tretia maličkosť, akou sa dá razantne ovplyvniť metabolizmus je pravidelný pohyb. Viem, pohyb je pre mnohých z nás skôr nadávka, alebo výstraha. Sme leniví. Slovo pravidelný je tu tiež pomerne dôležité. Nestačí raz do týždňa tri hodiny niekde besnieť. Lepšie je ísť besnieť tri krát do týždňa, ideálne ak to však zvládnete denne.

Viem, človek sa nerád pripraví o hodinku svojho drahocenného času. Ale s pohybom sa vám zlepší tak veľa vecí v živote, že uznáte túto časovú investíciu za veľmi prospešnú - pre vás osobne. Verte, že ak by ste namiesto večerných správ spravili denne polhodinovú rýchlu prechádzku, získate oveľa viac, než bezduché táraniny mafiánskeho spravodajstva kto koho zabil, či zoznam tragédií a pohrôm či už prírodných, intelektuálnych, alebo politických.

Šport - a naozaj stačí aj rýchla chôdza - by ste mali do svojho života komponovať celkom pravidelne. Nenechávajte to na náhodu. Nastavte si budík, predplaťte si fitko, alebo sa dohodnite so známymi na pravidelných stretnutiach.

Odporúčam okrem pravidelnej aeróbnej aktivity občas zaradiť aj silový tréning s činkami. Aj keď je to anaeróbne cvičenie, pomôže vám chrániť svalovú hmotu, prípadne ju priamo budovať.

Lebo svaly... Lebo svaly sú ďalším faktorom, ktorý zrýchli metabolizmus. Dá sa povedať, že "viac svalov viac zje". Svaly jedia za vás. Ak ich máte, "zo vzduchu" určite nepriberiete.

Pokiaľ chcete športovať systematicky a čo najefektívnejšie, sledujte si tepovú frekvenciu.

Človek s pomalým metabolizmom je pomalý. Ak nemusí, nevstane zo stoličky. Správa sa úsporne. Kým sa nestrieľa ostrými, nedonútite ho bežať, alebo športovať. Ak sa však človek málo hýbe, telo nestráca glykogén (svalový cukor, energia) a tak ho ani veľmi nepotrebuje doplniť. Stravou však energia prichádza stále a tak má telo jedinú možnosť - ukladať si ju vo forme podkožného tuku.

Možno si v duchu kladiete otázku, kde je tu spravodlivosť. Prečo jeden človek môže žrať, ako kyselina a nepriberie, zatiaľ čo iný človek "priberie aj zo vzduchu". Odpoveď je: každý sme iný. Je to možno nespravodlivé, možno to zažívate, ako krivdu, ale je to strata času riešiť veci, ktoré sú dané.

Pracujte na tom, aby váš metabolizmus bol čo najrýchlejší. Porovnávať sa s druhými je len stratou času.

Mnohými diétami absolvovanými po sebe si mnoho obéznych ľudí tak spomalilo metabolizmus, že už priberajú aj z veľmi malých porcií jedla. Práve pre nich je dôležitý tento článok.

Viem, tučný človek sa bojí jesť. Má strach, že priberie. Prekonajte však tento strach a začnite sa stravovať celkom pravidelne. Je možné, že za prvé dni nejaké kilo priberiete - to ak ste boli nezmyselne vyhladovaní. Ale postupne sa vám začne zrýchľovať metabolizmus a "spáli" oveľa viac, než predtým. A začnete chudnúť, pričom budete stále sýti.

Teraz máte jasné inštrukcie, čo máte robiť. Toto nie sú tipy. Inštrukcie sú príkazy čo máte robiť. O tomto nemá zmysel diskutovať. Ak chcete chudnúť, musíte pravidelne jesť a striktne dodržiavať pitný režim. Nie "mali by ste", nie "bolo by vhodné". Musíte. Jedine, že by ste tomu neverili. Potom sa zariaďte tak, ako uvážite.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.