BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Obvod pása určuje vaše zdravie

Najspoľahlivejším zo spôsobov ako doma merať mieru obezity je obvod pása. Nie je to síce metóda presná na milimetre, ale ak chudnete, tento parameter bude stále klesať. Bez ohľadu na to, čo sa bude diať s váhou, ak vám klesá obvod pásu, tak chudnete. Keby neklesal, zato však váha áno, tak chradnete.

Ono totiž stačí trocha nedávať pozor. Ak prestanete cvičiť, na váhe nemusíte vidieť nijaké zmeny aj niekoľko týždňov. Niekedy aj mesiacov. Zdá sa že všetko je v poriadku. Len to brucho ako keby bolo stále trocha väčšie. A veru - môže byť. Môžete strácať svalstvo a kostnú hmotu z necvičenia. To je na váhe mínus. Ak ale zároveň po milimetríku priberáte, tak to je na váhe plus. Výsledok je, že váha sa nemení, zato zloženie vášho tela áno.

Preto sa vždy zaoberajte meraním brucha, nie váhou.

Merajte vždy rovnakým meradlom a na rovnakom mieste. Výhodné býva zhruba miesto, kadiaľ vedie opasok, čiže asi 2 až 4 centimetre pod pupkom. Alebo jednoducho tam, kde je brucho najväčšie. "Oficiálne" sa má merať v strede oblasti medzi rebrami a vrchom panvovej kosti.

Neriešte to, kde SA správne má merať. Merajte to však vždy na rovnakom mieste.

Najlepšie merať tesne nad pupkom, alebo tam, kde je brucho najväčšie. Druhé meracie pásmo na obrázku ukazuje, kde sa merajú boky. Tie sa oplatí sledovať tiež. Viac v článku o WHR indexe.

Obvod pása Zvýšené riziko* Vysoké riziko*
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

*Riziko „civilizačných“ chorôb ako srdcovo-cievne a iné ťažkosti.

Ak začnete chudnúť, čoskoro zistíte, že si opasok zapínate o jednu dierku „tuhšie“. Staré šaty sú vám veľké. To je dôkaz toho, že chudnete. Možno váha „stojí“ na rovnakom čísle – ak posilňujete. Možno vám digitálny tukomer každým meraním povie nové prekvapujúce čísla – je nepresný. Ale ak sa dobre cítite a šaty sú vám odrazu akosi veľké, nie je o čom debatovať – chudnete.

Určenie obezity podľa obvodu pása a výšky

Ďalší výpočet si tiež môžete spraviť okamžite. Napovie vám, ako ste ohrození srdcovo-cievnymi chorobami. Váš pás deľte vašou výškou. Ak je výsledok menej ako 0,5 tak môžete byť spokojní. Viac než 0,5 by vás malo znepokojiť. Už sa tým dostávate do vyššieho rizika. Nad 0,6 ste už v pásme vysokého rizika.

Napríklad meriate 170 centimetrov a pás máte 80 centimetrov. Výpočet spravíte takto: 80 : 170 = 0,47 a povie vám, že ste v poriadku. Až s 85 centimetrovým pásom by ste boli v rizikovom pásme. Pri páse 102 centimetrov a viac by ste boli vo vysoko rizikovom pásme.

Vo verejnosti je šialene zakorenené, že výsledky chudnutia sa musia vyhodnotiť váhou. Už samotné slovo "nadváha" je odkaz skôr na hmotnosť, než na telesné proporcie. Preto sa to zle mení v povedomí.

Pritom veľký obvod pásu znamená vždy veľmi pravdepodobnú prítomnosť mnohých typických zdravotných ťažkostí. Sú známe aj ako metabolický syndróm. Inými slovami, ak niekto má pás 120 alebo iné podobne veľké číslo, tak sa dá predpokladať že bude mať:

  • vyšší tlak krvi,
  • horšie výsledky krvných testov,
  • cukrovku,
  • bolesti kĺbov, možno už dnu,
  • ischemickú chorobu srdca
  • horší priebeh astmy

a podobné typické ťažkosti. Nemusí maž všetky ťažkosti naraz a nemusí ich mať hneď po pribratí. Stav sa môže pomaly a potichu zhoršovať aj roky.

Nie raz som už hovoril s morbídne obéznym človekom, ktorý mi tvrdil, že zdravotne je celkom v perfektnom stave. Pritom s vami prejde pár metrov a potrebuje si sadnúť. To nie je celkom ukážka ako vyzerá človek, ktorý je fit. Potom vysvitne, že nebol na žiadnych vyšetreniach. Buď sa dozviete, že nemá rád lekárov, nedôveruje im, alebo nemá čas. Alebo sa bojí (!) že lekár by mi potom niečo určite zakazoval, alebo nútil lieky.

Jednoducho ak je veľké brucho, treba očakávať veľké problémy.

Schudnite, oplatí sa.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.