Jednou z najčastejších otázok, ktoré dostávam je, aké sú najvhodnejšie cviky na chudnutie. Začnem od konca: Zakázaný cvik súvisiaci s chudnutím je bicepsový zdvih k ústam! Biceps je sval, ktorý sa zapája vo chvíli, keď rukou dvíhate k ústam jedlo. Zvážte, čo vkladáte do úst. Či sú to jedlá zdravé, alebo nezdravé. Vhodné, alebo nevhodné.
A teraz už poďme trocha vážnejšie. Mnoho ľudí vychádza zo zdanlivo logického predpokladu, že ak človek riadne cvičí, tak bude chudnúť. Je to predpoklad, ktorý sa dá obhájiť - čím vyšší výdaj tým menej ukladania zásob. A je v tom veľký kusisko pravdy. Asi tak štvrťkilový kus pravdy. Je však chybný v tom, že cvičenie vám síce dá výdaj, ale väčšinou oveľa menší, než by ste potrebovali na to aby ste začali chudnúť. Preto by sme mohli formulovať prvú zásadu: Samotné cviky vám na chudnutie nepostačia!
Cvičenie je fajn a odporúča sa nielen pri chudnutí, ale ako trvalý princíp na podporu zdravia a kondície. No chudnutie musíte zahájiť spravidla tým, že spravíte revíziu svojho jedálnička. Tam sa spravidla nájdu hlavné dôvody, prečo ste pribrali. Kým túto príčinu nevyriešite, tak vám cvičenie jednoducho nepomôže.
Jednoducho si musíte naštudovať základy výživy a začať ich uplatňovať. Kým budete blázniť s rôznymi diétami, tak budete trvale mať ťažkosti. Správne chudnutie sa vám podarí začať až vtedy, keď upravíte jedlo.
Akonáhle máte energetický príjem na vhodnej úrovni, teda jedávate takmer toľko, koľko je vhodné na bežný život bez chudnutia, potom prídu na rad aj cviky. Až potom totiž budú mať tú správnu funkciu, kedy okrem ovplyvnenia kondície budú niečo ukrajovať v energetickej bilancii príjem - výdaj.
Predpokladajme teda, že ste upravili jedlo na vhodné pomery a kontrolujete si to na váhe. Bez váhy totiž nemáte ani hrubý odhad koľko je správne množstvo.
V druhom kroku už môžete začať cvičiť. Ale najskôr musíte vedieť, ako intenzívne! Aj v tomto robí veľa ľudí chybu. Naletia niektorej módnej vlne. Pred časom to bol aerobik, zumba, teraz asi viac HIIT. Za nejaký čas to bude zas niečo iné. Spoločná vlastnosť týchto športových aktivít je to, že nie sú vhodné na chudnutie. Sú to cvičenia na rozvoj kondície, sily, srdca. Sú dobré, ak ste dobre živení, pretože vtedy môžete dať do cvičenia veľa energie a to pomáha rozvoju vášho tela. No mnoho ľudí tieto dosť tvrdé cvičenia absolvuje počas diéty, čo je veľmi zlý nápad. Dostanú tak svoje telo do stavu extrémneho mínusu až ohrozenia.
Ak chcete cvičiť tak, aby šli kilá a bruchá dolu, tak prvou zásadou je, že to nesmie byť príliš namáhavé. Kúpte si športtester a sledujte si tepovú frekvenciu. Podrobnosti nájdete v samostatných článkoch. Na hrudi máte snímač a na ruke "hodinky", ktoré vám ukážu, ako rýchlo ide vaše srdce.
Podľa tejto rýchlosti potom cvičíte.
Ak budete telo vystavovať pravidelnému cvičeniu pri ktorom sa tepová frekvencia takmer nemení a je v oblasti okolo 60% maxima tepovej frekvencie (skratka MTF), potom budete počas cvičenia chudnúť.
Tu je tabuľka s orientačným prehľadom, pri akej tepovej frekvencii budete chudnúť v závislosti na veku. V priemere teda budete cvičiť niekde nad 100 pulzov za minútu. Presnejšie číslo vám vypočíta aj moja kalkulačka BMI.
Takže cieľom je cvičiť dostatočne dlho (20 minút a viac) a držať tep na jednej úrovni. Tréning nezačnite hneď natvrdo. Pridávajte si len pomaly. Prvé cvičenie stačí možno 5 minút. Druhé 7. Tretie 10. Postupne sa dostaňte na 40 minút až hodinu a pol - podľa kondície. Z cvičenia musíte odchádzať v poriadku. Ak ste vyčerpaní, unavení, alebo dokonca vyhladovaní, necvičili ste dobre.
Ak už viete ako má prebiehať tréning, viete už vybrať aj vhodné cviky. Budú to cviky ktoré spadajú do oblasti vytrvalostných športov.
Nakoniec si ešte povedzme niekoľko zákazov. Celkom zakázané sú bicepsové zdvihy z krígľom piva. Alkohol nie.
Okrem týchto športov však je mnoho ďalších, kde sa dá ísť na vytrvalosť a aj by sa pri nich dalo chudnúť. Majú však jednu nevýhodu - ak je človek tučný, nemôže robiť prudké pohyby, kde sa skáče, behá a inak namáha kolená.
Pri týchto športoch je ťažké udržať tepovú frekvenciu na nízkych číslach. Sú to mimoriadne vhodné športové aktivity, ale pre zdravých ľudí. Ak ste obézni tak sa nemôžete považovať za zdravých. Vaše telo totiž obsahuje neprirodzené množstvo tuku. Také závažie vás vážne ohrozuje zranením kolien, členkov či iných zložiek pohybového ústrojenstva.
Pokiaľ začnete cvičiť akékoľvek cviky, dosiahnete tým posilnenie tej telesnej partie, ktorú posilňujete. Napríklad chcete cvičiť brušáky. Je to najznámejší cvik na chudnutie a pritom vám s chudnutím vôbec nepomôže. Tento cvik vám bude posilňovať brušné svalstvo. To je pre vás výhodné. Pevné brucho dáva telu oporu a šetrí chrbticu. Preto sú cviky na brucho výborný nápad, ale musíte ich cvičiť správnou technikou.
Iným príkladom cviku na chudnutie je záťaž stehien a zadku. Aj toto cvičenie vychádza z mylnej predstavy že ak má žena veľký zadok a stehná, tak cvičením týchto partií schudne podkožný tuk. Nie. Zvyčajne sa s tukom nestane vôbec nič. No pravidelne trénované svaly v týchto partiách môžu cvičením ešte trocha zväčšiť svoj objem a tým sa boky a zadok ešte viac opticky rozšíria.
Z týchto poznatkov potom viete ovplyvniť aj váš tréning. Ak už viete, že cviky na chudnutie vám schudnúť veľmi nepomôžu, môžete tréning zamerať na posilnenie partií, ktoré budú pre vás prospešné. Cvičte prednostne cviky zamerané na posilnenie korzetu, alebo jadra. To sú prevažne stredné časti tela. Zamerajte sa na brušné svaly a celú oblasť chrbtice. Vynikajúce sú aj balančné cvičenia a cviky na fitlopte. Takéto cviky vám pomôžu posilniť dôležité svalové partie. Nebude vidieť účinok týchto cvičení. Ale budete ho cítiť. Dobre zložené cviky na korzet predchádzajú bolestiam chrbtice. Ak už bolesti máte, tak tieto cviky konzultujte s trénerom a lekárom. Dobre navrhnutá zostava vám bolesti chrbta odstráni.
Tip: zaujímajte sa aj o cvičenia ako je SM systém a podobné.
Cviky vhodné pri chudnutí majú spoločnú jednu vlastnosť. Môžete ich vykonávať v trvalom zaťažení po dlhší čas. Peši môžete ísť pokojne hodinu a pol v jednom kuse rýchlym tempom. (Teda ak to nie je váš prvý tréning). Po pár minútach cvičenia sa vám zrýchlený tep srdca stabilizuje na určitej hodnote. To je cieľom. Pri pravidelnej a zrýchlenej činnosti srdca sa srdce posilňuje. Dobre pre vás! Po pár týždňoch takéhoto tréningu zistíte, že sa vám znižuje základná tepová frekvencia v kľude. To je dobrá ukážka, ako srdce silnie. Nepotrebuje veľa úderov na vykonanie svojej práce. Príklad: bežne som mal tepovú frekvenciu v kľude (po zobudení, po sediačky) okolo 80. Kým som bol tučný tak okolo 100. Potom čo som začal cvičiť, klesla pod 60.
Takže prvým ziskom ak budete vykonávať tieto cviky na chudnutie bude, že sa vám zlepší práca srdca. Môžete počítať s tým, že vám vďaka tomu klesne tlak krvi a zvyčajne aj cholesterol sa dostane na priaznivejšie čísla.
Ak cvičíte kardio tréning, v tele sa stanú veci, ktoré vás pri chudnutí budú zaujímať, aj tešiť:
Ako zaradiť cviky na chudnutie do denného plánu? Odporúčam vám, aby ste jedávali zhruba toľko jedla, koľko je primerané vášmu veku a záťaži. Možno o nejakých 1000 kJ menej, než by bolo treba. K tomu navyše pridajte denne asi hodinovú prechádzku. Tá bude slúžiť ako účinný cvik na chudnutie. Prečo? Chôdza je prirodzený pohyb.
Určite počítajte s tým, že jeden deň v týždni by ste mali mať pokoj, odpočinok. Ostatné dni určite dodržiavajte tréningový plán. Môžete zaradiť nielen cviky na chudnutie, ale aj cviky na rôzne svalové partie. Môže to byť opatrne a správne volený silový šport.
Nakoniec ešte:
V tejto kalkulačke si môžete vyrátať všetky parmetre, ktoré potrebujete počas chudnutia dodržiavať.
Takže záver:
Pozrite si aj
Ďalšie tipy
© Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.