BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Ako začať chudnúť? Takto...

Časť ľudí, ktorí sú obézni sa stravuje nesprávne. Nesprávne v tom zmysle, že jedia veľa a keď dojedia, dajú si ďalší tanier a jedia ďalej. Ich príjem energie za deň je mimoriadne vysoký a obezita "právom" prichádza ako následok. Môžeme to nazvať "jedáctvom", "obžerstvom" alebo akokoľvek inak. Taký človek bude mať s chudnutím ťažkosti. Bol zvyknutý, že kedykoľvek chce, tak má. Jedlo mu predstavuje rozptýlenie, radosť, výplň pri čakaní na počítač, potechu pri nudnej televízii...

Pocit trvale sýteho brucha je návykový a pri chudnutí ho môžete dobre dosiahnuť. Pred každým jedlom si dajte hodne zeleniny. Viem, nie je to tá radosť ako hneď jesť tortu. Ale účinok to má dobrý. Žalúdok sa napchá a potom môžete zjesť vhodnú (teda menšiu) porciu jedla. Sýtosť je zaistená a pritom budete chudnúť.

Okrem toho tu máme niekoľko tipov, ako môžete upraviť svoje stravovanie. Pomôže vám to.

  • Počas jedla sa vyhýbajte rozptýleniu. Nejedzte nič počas práce, napríklad pri počítači, pozeraní si správ v mobile. Ani pri odpočinku, napríklad nejedzte počas čítania knihy, alebo sledovania televízie. Je príliš ľahké sa bezmyšlienkovite prejedať, napríklad počas šoférovania.
  • Vnímajte jedlo, keď jete. Jedzte pomaly, vychutnávajte si vône, chuť a textúru jedla. Nepremýšľajte počas jedla o niečom inom! To je spôsob, ako sa čo najviac sústredíte na jedenie a nie na iné témy a myšlienky.
  • Snažte sa čas jedenia čo najviac predĺžiť. Ak chcete, jedzte paličkami a nie príborom. Alebo si kúpte menší, detský príbor.
  • Prestaňte jesť skôr, ako sa nasýtite. Nie ste povinní vždy vyprázdniť tanier. Ak ste najedení, prestaňte jesť, aj keby na tanieri malo trocha jedla zostať. Ako na to? Na to bol predošlý bod - spomaľovanie. Trvá určitý čas, kým sa do mozgu dostane signál, že ste sa najedli. Preto tá zelenina na začiatku a potom pomalé jedenie.

Spomalenie jedenia spolu s vnímaním toho, že jete by malo stačiť na to, aby ste mali dobrý pocit. Nie je problém bezmyšlienkovito nahádzať do seba vrecko orieškov. Ani si poriadne neuvedomíte, aké boli dobré. A čo za to? Priberiete. To si radšej dajte len niekoľko orieškov a vnímajte to.

Aké máte poruke potraviny?

Prevezmite kontrolu nad svojím stravovacím prostredím. Kedy jete, s kým jedávate, koľko toho zjete? To je len jedna časť rovnice. Tá druhá, ktorú si človek hneď neuvedomí je otázka: aké potraviny máte ľahko dostupné?

Nemáte v skrinke čokoládky, v chladničke údenieny a v zásuvke keksy? To by nefungovalo! Prejdite si byt a pracovisko. Nenechajte tam nič nevhodné. Ale zároveň sa uistite, že máte k dispozícii vhodné potraviny.

Často sa stane, že ľudia, ktorí začnú chudnúť poctivo vyhodia všetko nevhodné jedlo. Potom príde čas jedenia a majú malé zásoby. Idú hladní do obchodu a kúpia zas nevhodné veci, lebo hlad ich zvábi. Preto potrebujete zásoby.

  • Varte si doma vlastné jedlá. Môžete tak kontrolovať veľkosť porcií aj to, čo sa do jedla pridáva. Reštauračné a balené jedlá zvyčajne obsahujú oveľa viac cukru, nezdravých tukov a kalórií ako jedlá pripravené doma. A domáce jedlo je najmä výrazne lacnejšie!
  • Jedzte menšie porcie. Používajte malé taniere, misky a šálky. Nejedzte z hrncov - nevedeli by ste, koľko ste zjedli.
  • Jedzte včas. Ak sa poriadne najete na raňajky, nebudete mať hlad. Pomôže vám to zhodiť viac kíl.
  • Skúste "pôst" 14 hodín denne. Niekomu to sedí, niekomu nie. Ale zdá sa, že to funguje. Dajte si napríklad raňajky o 8:00, obed o 12:00 a večeru o 17:00 a potom už do raňajok nič.
  • Plánujte si jedlá a občerstvenie vopred. Dajte si jedlo do krabičiek a zoberte zo sebou do práce, alebo na nákupy.
  • Dodržiavajte pitný režim. Smäd sa často pocitovo zamieňa s hladom. Pohár vody každú hodinu.
  • Obmedzte množstvo lákavých potravín, ktoré máte doma. Ak sa delíte o kuchyňu s ľuďmi, ktorí nedržia diétu, uložte pohotové potraviny mimo dohľadu. Uvidíte, že sa toho odrazu zje menej. Ušetríte a ešte budete aj zdravší.

Pohybujte sa

Choďte na prechádzku, alebo kolobežkujte, bicyklujte, pretiahnite sa, hýbte sa!

Zakážte si pohodlie a nedostatočný pohyb. Pomôže vám to pri chudnutí, aj to zlepší kondíciu!

Asi akýkoľvek pohyb je lepší, ako nič. Začnite pomaly s malou fyzickou aktivitou každý deň. Potom, keď začnete chudnúť a budete mať viac energie, bude pre vás jednoduchšie stať sa fyzicky aktívnejšími.

Nájdite si cvičenie, ktoré vás baví.

Doprajte si dostatok spánku.

  • Nedostatok spánku stimuluje vašu chuť do jedla.
  • Nevyspatý človek sa hýbe úsporne, do ničoho sa mu príliš nechce.
  • Nedostatok spánku môže ovplyvniť aj vašu motiváciu, preto sa snažte spať osem hodín denne.

Ak toto všetko viete, potom sa môžete rozhodnúť. Pôjdete spať skôr, alebo nie? Ak nepôjdete - čo je dôležitejšie než vaše zdravie, že kvôli tomu plánujete ponocovať?

Zostaňte motivovaní

Stanovte si ciele, ktoré vás budú motivovať. Krátkodobé ciele, ako napríklad túžba zmestiť sa v lete do plaviek, zvyčajne nefungujú. Lepšie sú dlhodobé ciele, napríklad cítiť sa sebavedomejšie. Alebo byť zdravší a výkonnejší kvôli tomu, aby ste boli rodine oporou a nie bremenom.

Keď vás prepadne pokušenie, premyslite si výhody, ktoré vám prinesie zdravší život. Ono to síce v realite pomôže málo, ale aspoň to skúste. Určite potom analyzujte, prečo sa to stalo. Prečo pokušenie? Ponúkol vás niekto? Akú ste predtým mali náladu? Čo sa stalo? Ak viete povedať, kedy máte chuť chudnutie skončiť, neskôr tomu možno dokážete predchádzať.

Používajte nástroje na sledovanie svojho pokroku. Aplikácie pre smartfóny, fitness trackery alebo jednoduché vedenie denníka vám pomôžu sledovať tieto situácie. Zapisovať si denne výsledky vám pomôže udržať si motiváciu. A možno ani nie tak priamo motiváciu - možno dôležitejšie je to, že si udržíte POZORNOSŤ na svojom zámere schudnúť.

Pozor však – chudnúť netreba rýchlo ani drasticky!

Chudnutie je proces, od ktorého by som vás vlastne rád odhováral! To preto, že zhadzovanie kíl nerieši príčinu toho, prečo vznikla obezita či nadváha. Kto útočí na svoj prebytočný tuk, spravidla prehráva. Bojovať s tukom, to je strata času. Mali by ste sa upriamiť na príčiny obezity. Bojujte s tým, prečo tučnieme. S nesprávnym životným štýlom.

  • Chudnutie je beh na dlhú trať.
  • Ak začnete šprintom, nedobehnete ďaleko.
  • No nabudúce budete musieť bežať zas len od začiatku.
  • Akurát cieľ bude ešte ďalej.

Základné odporúčania na chudnutie:

Ako zhodiť? Väčšina ľudí sa riadi chybnými pravidlami. Dôsledok toho je jasne viditeľný.

  • Buď musia držať rôzne diéty opakovane.
  • Alebo priebežne skúšajú rôzne spôsoby ako znížiť váhu.
  • Aj tak sú zvyčajne tuční, zápasia s jojo efektom a podobne.

Logické by bolo, že ak nejaký spôsob nefunguje (napríklad diéta) tak nabudúce taký postup už nebudem využívať. Preto je dobré, aby ste sa zamysleli čo pre stratu kíl robíte vy. Tiež sa zameriavate na to, ako znížiť množstvo centimetrov na bruchu? Tiež sledujete váhu? Škrtíte porcie a zakazujete si prílohy? Presne to sú typické chyby pri chudnutí. Všetky tieto pokusy majú jedno spoločné – zameriavajú vašu pozornosť na dôsledky, nie na príčiny. Práve v tom je problém. Ak totiž chcete odstrániť veľké brucho, je to zbytočné. Je to ako vylievať vodu z loďky a nehľadať dieru, ktorou priteká. Čokoľvek sa vám totiž s bruchom nakoniec podarí spraviť, tuk doňho stále priteká. Výhodnejšie je zistiť príčinu prečo priberáte a tú jednoducho odstrániť.
Viem, nie je to jednoduché odstrániť príčinu. Človek priberá práve preto, že dosiahne životný štýl, ktorý sa mu zvyčajne páči.

  • Pohodlie, málo pohybu. Auto, príjemná práca.
  • Chutná a lacná strava, takže je ľahké dopriať si.
  • Bagatelizácia z neznalosti. Ak neviete, aké účinky má nepravidelné jedenie, alebo jedenie nevhodných jedál, nepoznáte dôvod, prečo sa strážiť.

Ak chcete schudnúť, potrebujete vedieť čo máte robiť. Na tomto webe nájdete články, nástroje aj diskusiu. To všetko vám pomôže začať s chudnutím, vydržať a udržiavať sa v motivácii.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.