BMI kalkulačka
Kalorické tabuľky

Ako vyzerá, ak schudnete 10 bodov BMI?

V tomto článku si povieme niečo o chudnutí, najmä praktické informácie. Najskôr sa však pozrite, ako vlastne index BMI môže vyzerať premietnutý v praxi na kilá a s fotkou.

Na obrázku teda vidíte, ako v praxi môže vyzerať 10 bodov BMI.

Keď som si uvedomil, že mám príliš vysoké BMI, rozhodol som sa schudnúť. Začal som tak, ako asi všetci ostatní. Teda zle. Skúšal som prestať jesť, dokonca pomocou tabletiek na chudnutie. Samozrejme, že to nefungovalo. Našťastie dosť skoro som si to uvedomil. Prečítal som si preto pár kníh o chudnutí. Doslova som dúpnel od hrôzy, ako veľmi som sa mýlil, keď som si myslel, že schudnúť sa dá obmedzením potravy. Ako som sa postupne vzdelával, začal som v živote uplatňovať princípy, ktoré sú overené. A naozaj to fungovalo.

To čo sa dozviete z lekárskych kníh je účinné. Tam však často nenájdete druhú stranu mince – čo na vaše chudutie povedia vaši známi. Tak ako vaše BMI pomaly klesá, často vám budú možno nechtiac hádzať pod nohy brvná. Nie každému sa hodí, že sa meníte.

Ak ste boli v rodine najťažší a začnete chudnúť, prenecháte tak prvenstvo inému členovi rodiny. A málokomu sa páči, ak sa naraz stane najtučnejším. Čoskoro sa môže stať, že na vás tí tučnejší začnú byť nepríjemní. Ironické poznámky, sarkazmy o tom, ako zle vyzeráte...

My sme totiž zvyknutí fungovať na princípe porovnávania sa. Ak máte kamaráta, alebo kamarátku, ktorá má vysoké BMI, podvedome s ňou držíte krok. Je už potvrdené, že ak taký človek priberie, priberiete aj vy. Jednoducho dorovnáte rozdiel.

  • Sme stádovité tvory, takže máme podobnú stravu ako nači blízki, aj podobný pohyb. Z toho zvyčajne vyplýva aj rovnaké BMI.
  • Porovnávame sa. Ak máte pocit že suseda je tá najtlstejšia bytosť v blízkom vemíre, môžete mať pocit, že vy na tom ešte nie ste tak zle. (Skúste sa ale porovnávať radšej s bežcami ako so starou Blažkovou.)

A tak som sa vrhol aj na knihy o psychológii. Ako zvládnuť toľko nástrah? Ako odmietnuť obed u rodičov a čo najmenej ich zraniť? Poznáte tú situáciu. Prídete niekam a ponúknu vám bábovku, ktorú piekli z lásky pre vás. Ale pre chudnutí nemôžete ani kúsok... Lenže potom prišla otázka ako s pohybom? A tak to chcelo ďalšie štúdium. Tentoraz športovú literatúru. A takto som sa za niekoľko rokov akosi nechtiac naučil, ako na to.

Potom čo sa moje BMI dostalo do normy, dosť známych ma oslovovalo, ako sa mi to podarilo. Preto som nakoniec napísal web, na ktorom sú dnes stovky článkov. V nich nájdete všetko, čo som si v praxi overil pekne pohromade na jednom mieste. Neskôr som skúsenosti publikoval aj knižne. Ono sa to z papiera číta ľahšie, ako na internete.

Racionálna výživa ovplyvní Body Mass Index (BMI), ale aj zdravie

Pojem „racionálna výživa“ preložená do slovenčiny znamená rozumná výživa. Racionálna strava využíva mnoho dnes už známych informácií ako sa stravovať, aby naše telo a myseľ zostali v čo najlepšej kondícii.

  • Sú potraviny, ktoré chránia pred srdcovocievnymi ochoreniami.
  • Niektoré môžu znížiť riziko rakoviny.
  • Iné vám môžu pomôcť s kožnými ťažkosťami.
  • Všeobecne strava teda priamo ovplyvní aj vaše BMI.

Potom je rozumné v jedálničku uprednostniť práve také jedlá. Naproti tomu iné pokrmy sú známe tým, že

  • môžu zhoršovať napríklad stav ciev v našom tele.
  • Môžu sa ľahšie meniť na tukové zásoby.
  • Alebo značne zaťažujú niektoré orgány.
  • Môžu vyvolať únavu, či v niektorých prípadoch aj rôzne choroby, záchvat, nevoľnosť.

Zvyčajne sú tieto negatívne účinky potravy spojené aj s nárastom BMI indexu.

Je nerozumné takéto potraviny jesť. Štíhlosť nie je všetko. Jesť zdravú stravu sa preto oplatí pre každého. Zvýšite tak svoju produktivitu, predĺžite čas pohody vo svojom živote.

Je to vlastne kruté.

Ideálom mnohých je žiť život, v ktorom nemusia dohromady nič robiť a mať dostatok jedla. Ale na tento ideálny stav nie je človek prispôsobený. Ak nič nerobíte a máte dosť stravy, vaše BMI pôjde hore.

K tomu ničnerobeniu - len sa pozrite aký je trend. Od manuálnej práce sa všetko postupne presúva k počítačom, pri nich sa ale sedí. Dá sa formulovať aj tvrdenie že ak sedíte, budete mať problém s BMI. Preto okrem zdravej stravy musíte dbať aj na praviDENNý pohyb!

Ako nám môže „zlá“ výživa ublížiť a ako rýchlo? 

Často sa ľudia pýtajú, ako vážne treba vlastne brať zdravú stravu. Či výnimky ublížia, alebo neublížia. Odpoveď je jednoduchá: Ako veľmi nám môže alkohol ublížiť a ako rýchlo? Ten tiež prijímame ústami. Čím viac a čím častejšie budete piť, tým viac a tým skôr vám to ublíži. Ale nepríjemné je aj to, že už po prvej nesmelej skúške môžete mať smolu a v stave miernej opitosti sa vám pritrafí nejaká nehoda, či úraz.

V hre sú dva problémy, ktoré odpoveď na otázku komplikujú.

  1. Každý človek je iný. Niekto môže piť, fajčiť a nezdravo jesť a dožije sa 100 rokov v relatívnom zdraví. Iný zas nefajčí, nepije a ako 45 ročný ochorie a zomrie. Sú to síce mimoriadne extrémy a výnimky, deformujú však naše vnímanie celej situácie. Štatisticky vieme odmerať, že veľa ľudí zomiera na zlý životný štýl. Ten dokázateľne vedie k horšiemu zdraviu a kondícii. Volá sa to aj „civilizačné“ choroby. Vznikajú následkom vysokého BMI, zlej stravy a nedostatku pohybu. Ale nevieme si ich rýchlo v duchu predstaviť. Potom s tým nevieme v duchu ani pracovať. Zato predstava dedka čo sa dožil stovky a denne jedol klobásku je plastická. Lenže ten sváko je možno jeden z milióna.
  2. Je to aj otázka množstva. Ak si občas dáte niečo nezdravé bude vám to škodiť menej, ako keby ste nezdravé jedlo konzumovali denne a veľa.

Nevhodná strava nielen že spôsobí vaše vyššie BMI. Môže aj zhoršovať mnoho ochorení.

  • Ak máte sennú nádchu, stav sa vám môže zhoršovať ak jedávate mliečne výrobky. Ak s tým úplne prestanete, budete mať menej problémov.
  • Mnoho ľudí trpí reumatoidnou artritídou. Skúsenosť ukázala, že ak zrušia živočíšne potraviny (mäso, mlieko, maslo, smotana...) za pár týždňov bolesti ustúpia.
  • Alebo ľudia, ktorí trpia vysokým tlakom krvi môžu stravou tlak ovplyvniť, ak významne znížia príjem soli.
  • Alebo ak sú problémy so žlčníkovými kamienkami, vhodne zvolenou diétou sa v niektorých prípadoch dá úplne vyhnúť operácii.

Samozrejme, nesmiete sa „liečiť“ len na základe nejakého článku na internete. Postup musí schváliť váš lekár.

Rozdiel medzi stravovaním človeka ktorý chudne a takého čo udržiava

Nie, technicky by sa dalo schudnúť aj tak, že by tučný človek jedol také jedlo, aké by mal jesť normálne. K tomu šport a pomaly by začal chudnúť. Ľudia sú však netrpezliví a tak výhodnejšie je navyše mierne znížiť celkové množstvo jedla. Energeticky stačí „ubrať“ asi tak o jeden krajec chleba s maslom a syrom za deň menej. A chudnutie začne.

Problémom však je, že väčšina ľudí si nevie predstaviť čo to je to normálne množstvo a zloženie jedla. Ak si neviete predstaviť čo je to vhodné množstvo a zloženie, veľmi ťažko z toho uberiete „trochu“. To čo poznáme z rodinných stolov, závodných jedální a reštaurácií totiž často znamená dvoj až trojnásobne jedla viac, než potrebujeme.

Hlavná príčina vysokého BMI 

Najčastejšie sa stretávam s nepravidelnou stravou a nedostatkom pohybu. Táto vražedná kombinácia stojí za väčšinou problémov s nadváhou a obezitou. Ľudia cez deň nestíhajú normálne jesť, ani cvičiť. Domov prídu úplne vyčerpaní a tak hladní, že sa už neovládnu. Zjedia všetko čo nájdu. Zjedia viac, než by boli zjedli, keby celý deň jedli normálne. A také nárazové večerné mierne prejedenie potom už stačí na to, aby človek začal priberať. Bez pohybu sa k tomu pridajú ďalšie ťažkosti. V strednom veku sa potom človek zbadá a zistí že má 40 kíl slaniny na pupku, vyskočenú platničku, vysoký tlak, cholesterol. No a keď má pobehnúť 20 metrov tak je na hranici infarktu.

ajskôr si overte, či máte na chudnutie dôvod. Odmerajte si obvod pása okolo pupka. Ak si žena nameria viac ako 80 a muž 92 centimetrov, je vhodný čas konať.Pred akýmkoľvek chudnutím odporúčam dve veci.

  • V prvom rade sa poraďte s lekárom. Niektoré lieky môžu obezitu vyvolávať. Niektoré choroby vám nedovolia chudnúť bežnými spôsobmi. Preto lekár musí vaše chudnutie schváliť.
  • Potom sa sa riaďte niektorým overeným návodom na chudnutie. Neexperimentujte.

Nemusíte sa riadiť práve tým postupom, ktorý odporúčam. Veľmi užitočné rady má v knihe Plán B doktor Bukovský. Aj kniha Cukor - náš zabijak od Roberta Lustiga je výborná. Skvelé knihy píšu aj autori ako Majerčák, Malovič, Hainer, Kunová, Málková, Cajthamlová… Investujte ten čas a prečítajte si niekoľko z nich - prednostne o chudnutí. Vyhnete sa tak zbytočným chybám, ktoré zvyčajne cez jojo efekt vedú k neskoršej ešte väčšej obezite.

Najčastejšie chyby pri chudnutí

Najčastejšie asi ľudia diétujú. Zvolia si niektorú nezmyselnú diétu. Dnes je „moderná“ nízkosacharidová diéta a v kurze je aj paleo diéta. Sú obľúbené, pretože sa pri nich veľmi rýchlo začne chudnúť. Žiaľ, BMI sa síce zníži, ale zvyčajne vedú k drastickému spomaleniu metabolizmu. Čo potom? Ako sa dostať z diéty?

Ak totiž potom začnete jesť, zas priberiete a neviete čo s tým robiť. Rôzne diéty potom z človeka vyrobia „večného dietára“. Stále chudne inou diétou a stále je tučný. To je vlastne aj to najväčšie šialenstvo na ktoré ste sa pýtali. Robiť stále to isté, čiže ďalšiu diétu a očakávať iné výsledky ako boli po poslednej diéte.

Ide o to nastaviť si aspoň trocha rozumnú stravu. Tú jesť 3 alebo 5 krát denne – pravidelnosť je nutná podmienka. Pred každým jedlom jedzte zeleninu alebo ovocie. To vám zaistí pocit sýtosti. Denne choďte asi na hodinu na prechádzku. Je to bezpečný, bezplatný šport ktorý na chudnutie účinkuje skvelo. K tomu trocha relaxácie a spánku a to je celé tajomstvo chudnutia. Trocha ladenia potom bude asi musieť stáť v pozadí – ako to celé nastaviť v reálnom živote. Ono to nie je jednoduché takto zmeniť život. Bude treba upratať si v životných prioritách. Času máme málo a ak potrebujete hodinu na prechádzku denne, niečo iné bude treba škrtnúť.

Pomôže vám BMI v motivácii?

Spravte si maličký zoznamček, čo pre vás v živote je najdôležitejšie. Stačí pár bodov. Asi to bude rodina, priatelia, deti, možno práca alebo koníček. Jednoducho všetko dôležité, čo máte radi. Potom si položte otázky, ako napríklad: Budem si vedieť tieto svoje ciele splniť aj keď budem chorý? Neprekáža mi, že po päťdesiatke ma môže skoliť mŕtvica, alebo infarkt? Nevadí, ak sa nebudem vedieť riadne hýbať kvôli bolestiam chrbta či opuchom nôh? Zlý životný štýl totiž často vedie práve k podobným problémom.

Možno dnes nemáte čas na to, aby ste si chránili zdravie. Ten čas, kedy by ste sa šli trocha hýbať investujete do niečoho iného. Otázka znie: Stojí vám to za to? Minúť totiž produktívne roky života v práci a starobu prežiť na invalidite a s bolesťami to nepovažujem za najlepší životný plán.

Možno máte deti, alebo vnúčatá. Chcete im byť neskôr oporou, alebo príťažou, ktorá potrebuje trvalú opateru? Vaše zdravie môžete veľkou mierou ovplyvniť tým, čo jedávate. Tým, či sa pravidelne hýbete. Tým, či si do svojho života vpúšťate viac zlosti alebo radosti.

Nájdite si denne hodinku sami na seba, na svoju údržbu ako je prechádzka a vhodná strava. Vďaka tomu bude vaša kondícia a vitalita lepšia. Stihnete viac za kratší čas. A tak môžete splniť svoje životné ciele.

Času máme všetci rovnakých 24 hodín. Je len vecou priorít, ako ho miniete. Niekto sa večer učí cudzí jazyk a iný pozerá televízor. Moja rada teda je: ujasnite si aké máte v živote priority. Potom konajte tak, aby sa vám splnilo všetko, čo ste chceli dosiahnuť.

Tajomstvo chudnutia sa skrýva vo vašej chladničke!

©  Web chudnutie-ako.sk píše Miro Veselý od 27. 07. 2004.